14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Wydajność okapu i jego głośność - jak na siebie wpływają?


okap w zabudowie

Wydajność okapu i jego głośność - jak na siebie wpływają?

Wydajność okapu kuchennego oraz głośność jego pracy to dwie rzeczy, na które użytkownicy najczęściej zwracają uwagę przy wyborze nowego urządzenia. Radzimy, jak dobrze rozumieć te parametry.

Czym jest wydajność okapu?

Wydajność okapu podawana jest w m3/h (metrach sześciennych na godzinę). Dobrze i optymalnie dobrany okap kuchenny powinien przefiltrować całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny. Według jednej z niemieckich norm, żeby obliczyć potrzebną wydajność urządzenia pracującego na średnim biegu - należy pomnożyć gabaryty kuchni razy 9. Gdy chcemy obliczyć wydajność dla urządzenia pracującego na biegu maksymalnym - mnożymy wielkość kuchni razy 12. 

Żeby lepiej zobrazować te działania podamy kilka przykładów obliczania wydajności okapów kuchennych na różnych poziomach biegów. By sprawdzić, jaka wydajność jest nam potrzebna w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zamontować okap, wystarczy obliczyć kubaturę kuchni mierzoną w m3. W tym celu mnożymy powierzchnię wyrażoną w m2 przez wysokość kuchni.

Przykład I

Kuchnia zamknięta (12 m2 powierzchni  x 2,5 metry wysokości = 30 m3 kubatury kuchni)

  • wydajność okapu na minimalnym biegu powinna wynosić: 180 m3/h (mnożymy x 6)
  • wydajność okapu na średnim biegu powinna wynosić: 270 m3/h (mnożymy x 9)
  • wydajność okapu na maksymalnym biegu powinien powinna wynosić: 360 m3/h (mnożymy x 12)

Przykład II

Kuchnia otwarta na pokój, salon lub jadalnię (24 m2 powierzchni x 2,5 metry wysokości = 60 m3 kubatury kuchni)

  • wydajność okapu na minimalnym biegu powinna wynosić: 360 m3/h (mnożymy x 6)
  • wydajność okapu na średnim biegu powinna wynosić: 540 m3/h (mnożymy x 9)
  • wydajność okapu na maksymalnym biegu okapu powinna wynosić: 720 m3/h (mnożymy x 12)

Wyżej wymienione wzory obliczeniowe są tylko poglądowe i tracą swój sens przy bardzo dużych kuchniach, dlatego przed wyborem radzimy zadzwonić do naszego specjalisty.

Głośność okapu kuchennego

Hałaśliwy i głośny okap jest zmorą w każdej kuchni. Dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na jego parametry głośności podczas zakupu. Producenci okapów są zobligowani do tego, by w parametrach swoich urządzeń podawać stopień ich głośności. W naszym sklepie można to sprawdzić przy każdym produkcie w tabelce “Specyfikacja”. Zalecamy wybrać model, którego głośność nie przekracza 50 dB na pierwszym biegu pracy silnika.


Wydajność okapu i jego głośność

 

Jakie czynniki mają wpływ na głośność i wydajność okapu?

  • drożność i przekrój komina wentylacyjnego w budynku
  • średnica kanału odprowadzającego opary do komina wentylacyjnego – odcinek łączący wylot z silnika okapu z kominem wentylacyjnym jest bardzo ważny, średnica na tym odcinku powinna być taka, jaką zaleca producent w danym okapie
  • ilość załamań kanału o dany kąt
  • długość kanału odprowadzającego
  • prawidłowy montaż (stabilne umocowanie okapu) – okap, który nie będzie solidnie zamontowany do szafki, ściany lub sufitu podczas swojej pracy może powodować „drgania”, które zwiększą jego głośność i wpłyną na zmniejszenie bezpieczeństwa pracy
  • montaż filtra węglowego (stosowane w przypadku pracy okapu w trybie pochłaniacza, gdy brak jest możliwości podłączenia urządzenia do wentylacji)
  • zabrudzenie filtra przeciwtłuszczowego – silnie zabrudzony filtr aluminiowy stanowi barierę dla pochłanianych oparów oraz tłuszczy
  • wybór odpowiedniej rury podłączeniowej - zalecane rozwiązanie to rury plastikowe PCV
  • rezygnacja z podłączenia okapu rurami spiro, które rezonują wytwarzając dodatkowy hałas

Jaki poziom decybeli jest odpowiedni?

Cicha praca okapu pozwala gotować ulubione posiłki w spokojnej oraz przyjaznej dla ucha atmosferze. Wydajne urządzenia zapewniają komfort i wygodę podczas wykonywania prac kuchennych, dlatego wiodący producenci dbają o to, by sprzęt był jak najbardziej funkcjonalny. Przez nieodpowiednio dobrany okap pojawia się ryzyko, że jego zbyt głośna praca może przeszkadzać w codziennych czynnościach domownikom, szczególnie w kuchniach połączonych z salonem lub otwartych na pokój. Warto zatem przemyśleć wybór urządzenia, zwracając uwagę na poziom dźwięku podczas jego pracy. 

Przykładowa ilość decybeli dźwięków nas otaczających:

  • podczas rozmowy poziom decybeli sięga ponad 50
  • szum na ulicy w dzień wynosi ok. 70 dB
  • cichy okap nie przekracza 50 dB na pierwszym biegu

Może się zdarzyć, że po zamontowaniu urządzenia jego poziom dźwięku jest wyższy niż ten, który jest podawany przez producenta. Warto wtedy wykonać kilku prostych czynności, które pomogą nam zlokalizować problem:

  • sprawdźmy, czy montaż okapu przebiegł prawidłowo
  • sprawdźmy, czy kanał odprowadzający powietrze do komina nie ma zbyt dużej ilości zakrętów (kolanek)
  • sprawdźmy, czy średnica kanału jest odpowiednia do tej rekomendowanej przez producenta
  • udrożnijmy komin wentylacyjny
  • wyczyśćmy filtr przeciwtłuszczowy
  • wymieńmy filtr węglowy (jeśli nasze urządzenie działa w trybie pochłaniacza)

Wydajność okapu a jego głośność

Przy wyborze okapu kuchennego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy częściej będę go używać na niższych biegach (I i II), czy kupuję go z przekonaniem, że zawsze będzie chodził na biegach wyższych? Najczęściej jest tak, że używamy okapów na biegu niższym - bieg III, IV czy V włączamy wyłącznie w sytuacjach, gdy gotowanie jest bardzo intensywne bądź, gdy nam się coś przypali. Dlatego właśnie polecamy wybierać takie urządzenia, które na tych niższych biegach cechują się bardzo cichą, jednostajną i przyjemną pracą. 

Do takich produktów należą okapy GLOBALO - wychodząc naprzeciw realnym potrzebom swoich klientów postanowiła w swoich najlepszych modelach redukować nieco moc silnika na rzecz cichej pracy. Okap włączony na funkcji boost (czyli tej najbardziej intensywnej) zawsze będzie głośniejszy - nie unikniemy tego. Warto zatem wybrać taki egzemplarz, który przy zwykłym, codziennym przygotowywaniu posiłków sprawi, że praca będzie przebiegała cicho i wydajnie.

Wydajność powinna być najistotniejsza na I lub II biegu, gdyż to ich będziemy używać najczęściej. Słabsze okapy mają wydajność na początkowym biegu ok. 50-100 m3/h. Okapy GLOBALO o zredukowanej mocy maksymalnej na I i II biegu mają już wydajność rzędu 200m3/h, a ich głośność na I biegu nie przekracza 50 db. Jest to bardzo dobry wynik. 


Okap do zabudowy GLOBALO LOTEO 

Okapy do zabudowy: wkład do zabudowy GLOBALO Loteo (czarny i biały) - wydajne oraz ciche (głośność na I i II biegu nie przekracza 50 dB przy wydajności rzędu 200m3/h) 

Najlepsze rozwiązanie

Niezależnie od tego, na jaki dokładnie okap się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o jednej złotej zasadzie - zróbmy wszystko, by podłączyć nasz okap do wentylacji. Prawidłowo podłączone urządzenie rurą wentylacyjną do komina zawsze będzie bardziej wydajne oraz cichsze aniżeli okap działający w trybie pochłaniacza. Na te ostatnie decydujmy się wyłącznie wtedy, kiedy niemożliwe jest podłączenie okapu do wentylacji. Akceptowalny jest również wybór pochłaniacza w przypadku, gdy nie zależy nam na tym, by urządzenie odprowadzało nieczystości, opary oraz tłuszcz poza pomieszczenie, a jedynie chcemy mieć dekoracyjny model, który pięknie wygląda w naszym salonie.

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
8:00 - 16:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 8:00 - 16:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 8:00 - 16:00