Wyciąg czy pochłaniacz?
Czym dokładnie różni się wyciąg od pochłaniacza kuchennego? Przyjmuje się, że okap i pochłaniacz to w pewnym sensie to samo urządzenie. Dlaczego? Ponieważ właściwie każdy okap może stać się pochłaniaczem. Musimy mu tylko zamontować filtry węglowe.
Okap w trybie wyciągu a pochłaniacz
- okap to urządzenie podłączone do wentylacji rurą (na zewnątrz lub do komina)
- pochłaniacz to urządzenie, które ma założone filtry węglowe i jednocześnie nie jest podłączone do wentylacji
Okap w trybie pochłaniacza - codzienne użytkowanie
Filtry węglowe
Okap, który działa w trybie pochłaniacza, wymaga wymiany filtrów węglowych. Najlepiej jest uruchomić go chwilę przed gotowaniem oraz zostawić włączonego jeszcze po jego zakończeniu. Dzięki temu powietrze, którego filtr nie zdążył wyczyścić, zostanie dokładnie doczyszczone. Filtry węglowe powinny mieć możliwość ponownego pobrania tego samego powietrza z pomieszczenia w celu jego dokładniejszej filtracji.
Filtry węglowe firmy Elica
Przyjrzyjmy się kosztom użytkowania okapu z zamontowanymi filtrami węglowymi:
⇨ średni koszt filtrów węglowych: 80 zł
⇨ wymiana co ok. 3-6 miesięcy
⇨ roczne koszty: 240 zł
⇨ średnie użytkowanie okapu: 10-15 lat
⇨ łączny koszt użytkowania: 2400-3600 zł
Bardziej opłacalne jest podłączenie okapu do wentylacji rurami, które w razie konieczności można obudować płytą kartonowo-gipsową. Urządzenie będzie wtedy skuteczne w 100%. Pochłaniacz kuchenny będzie tymczasem skuteczny jedynie w 20%.
Głośność pracy
Filtry węglowe w pochłaniaczu spowodują także zwiększenie głośności pracy urządzenia. Użytkownicy dość często zapominają o ich regularnej wymianie. Urządzenie staje się przez to mniej efektywne, a jego głośność zniechęca do regularnego uruchamiania. Niewystarczająca wentylacja powietrza w domu oraz brak stałego filtrowania ma duży wpływ na rozwój grzyba i nasilanie się alergii i uczuleń.
Wilgoć
Użytkowanie urządzenia w trybie pochłaniacza może zwiększyć ryzyko występowania wilgoci w kuchni. Dzieje się tak dlatego, że powietrze wraca do pomieszczenia. Filtry węglowe powodują stłumienie pracy silnika, w związku z czym istnieje wysokie prawdopodobieństwo skraplania się pary wodnej na kafelkach, meblach oraz szybach. Nieczystości oraz wilgoć, kurz i opary zostają wewnątrz pomieszczenia.
Kiedy pochłaniacz ma sens?
Domy pasywne: rekuperacja
Pochłaniacze cenią sobie ludzie, które posiadają domy pasywne. Minimalizują one zużycie energii oraz wykorzystują powietrze wentylacyjne. Właściciele domów pasywnych chcą pozostawić w domu ciepłowytworzone podczas gotowania.
Jednakże podłączenie okapu do wentylacji jest rekomendowane również osobom, które mają zastosowaną w domu rekuperację. Dzięki temu wilgoć jest wyrzucana i wszystkie opary wydostają się na zewnątrz. Powietrze staje się zdrowsze, a sprzęty domowe chronione są przed brudem i wilgocią.
Okap podłączony do wentylacji: zawsze najlepsze rozwiązanie
Stosujmy filtry węglowe tylko wtedy, gdy jest to absolutnie koniecznie. Każda dodatkowa warstwa, przez którą przechodzi powietrze powoduje, że okap pracuje głośniej. Nawet na I biegu przy zastosowaniu filtrów węglowych praca okapu może stać się dla nas denerwująca.
Dlatego zawsze, w miarę możliwości, podłączajmy okap do wentylacji. Jeśli rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się trudne, wystarczy skonsultować się ze specjalistą, który na pewno zaproponuje rozsądne wyjście.
Dobrze zamontowany wyciąg kuchenny to najskuteczniejsze rozwiązanie (model okapu wyspowego Gutmann Nube 90)
Po podłączeniu okapu do wentylacji wzrośnie wydajność naszego urządzenia o 80%.
⇨ Okap podłączony do wentylacji:
- jest o 80% skuteczniejszy od pochłaniacza
- usuwa nieprzyjemne zapachy, ale też usuwa kurz, drobnoustroje, parę wodną oraz inne nieczystości
- chroni meble i inne urządzenia
- jest tańszy w eksploatacji (nie trzeba wymieniać w nim filtrów węglowych)
- zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii i uczuleń
- jest cichszy
- likwiduje problem skraplania się pary wodnej
Jeżeli meble kuchenne sięgają do sufitu jednym ze sposobów odprowadzenia powietrza z okapu pracuącego w trybie pochłaniacza jest:
Jeżeli meble kuchenne nie sięgają sufitu, to jednym ze sposobów odprowadzenia powietrza z okapu pracującego w trybie pochłaniacza jest:
Dobrej jakości, wydajny okap podłączony rurą do wentylacji zapewni nam sprawne oczyszczanie powietrza. Wyciągi pomagają zlikwidować wilgoć w mieszkaniu, zabezpieczają naszą kuchnię prze pojawieniem się w niej grzyba, ochronią meble przed zniszczeniem oraz nie spowodują skraplania się pary wodnej na szybach.