Trend na kuchnie oparte o systemy do zabudowy spowodował, że producenci okapów zwiększyli ofertę w tym zakresie. Okapy do zabudowy występują w postaci wielu modeli wychodzących naprzeciw różnym oczekiwaniom estetycznym i funkcjonalnym klientów. Dzięki temu okapy te znajdziemy w kuchniach o bardzo różnych powierzchniach, urządzonych w diametralnie odmiennych stylach. Podobnie jak inne typy tych urządzeń, tzw. okapy podszafkowe usuwają opary i zapewniają dodatkowe źródło światła. Przyjrzyjmy się, jak z tymi zadaniami radzi sobie Teka okap, a jak okap GLOBALO.
Po lewej: Teka okap GFG2, po prawej: okap Globalo Lofetti
Pochowane w szafkach
Jeśli na pytanie „Zabudowywać, czy nie zabudowywać okap i inne sprzęty AGD?” odpowiedzieliśmy twierdząco, nasza kuchnia zyska na funkcjonalności i estetyce.
Okap do zabudowy jest produkcyjnie dopasowany do działania po montażu w szafce stanowiącej ciąg zabudowy meblowej. Dzięki temu stanowi integralną część systemu i kuchnia wygląda przez to bardzo spójnie wizualnie.
Zabudowanie sprzętu AGD korpusami z drewna lub płyt MDF niweluje różnice w stylistyce i kolorystyce poszczególnych urządzeń, przez co w kuchni panuje porządek i harmonia. Kojarzy się to z nowoczesną elegancją i przemyślanym planem aranżacyjnym. Zabudowywanie sprzętu wiąże się też z korzyściami funkcjonalnymi – zyskujemy więcej miejsca do przechowywania produktów spożywczych, akcesoriów kuchennych i zastawy stołowej oraz mamy więcej swobody w rozlokowaniu sprzętów w przestrzeni kuchni.
Obok okapu w szafce znajdziemy wystarczająco dużo miejsca na ustawienie przypraw, ściereczek, czy też książek z przepisami. Co ważne, tracimy też mniej czasu na sprzątanie. Niezastawione niczym powierzchnie szybciej się czyści. Pochowane w ciągach szuflad i szafek rzeczy nie pokrywa tak szybko kurz i inne zabrudzenia, o które w kuchni nietrudno.
Szafki widzę, okapu nie słyszę
Okap do zabudowy może pracować w 2 trybach. Po podłączeniu rurą do osobnego, drożnego kanału wentylacyjnego pracuje jako wyciąg, wyprowadzając powietrze z oparami z gotowania na zewnątrz. Gdy eliminowanie niechcianych zapachów odbywa się za pomocą wymienialnego filtra węglowego, a powietrze wraca do pomieszczenia – okap pracuje jako pochłaniacz. Ten tryb cechuje gorsza skuteczność eliminowania tłuszczu i wilgoci. W tym przypadku zachodzi też konieczność systematycznej wymiany filtra węglowego (umieszczone w nim kulki z węglem aktywnym nasycają się). W zależności od intensywności gotowania zalecana częstotliwość wymiany waha się od 3-6 miesięcy.
W obu przypadkach należy pamiętać o myciu filtra metalowego, regularnie co miesiąc, celem oczyszczenia go z osadu tłuszczu i kurzu. Najczęściej można to zrobić w zmywarce w temperaturze do 50 °C (bez innych naczyń w środku).
Okap do zabudowy montowany jest nad płytą grzewczą w szafce z otworem dopasowanym do wymiarów okapu. Podczas montażu nie należy zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości nad płytą elektryczną lub gazową. Rozmiar okapu powinien być powiązany z szerokością płyty grzewczej (nie może być węższy, z wyjątkiem okapu w formie tuby).
Okap do zabudowy ma zminimalizowane gabaryty, które nie przekładają się negatywnie na jego wydajność. Wręcz przeciwnie - okapy do zabudowy często wprowadza się do bardzo przestronnych kuchni, połączonych z salonem lub jadalnią, w których wymagane są urządzenia o bardzo dużej sile pochłaniania. Okapy te są wykonane ze szlachetnych materiałów i ładnie komponują się z płytą i zabudową. Zapewniają też dodatkowy punkt oświetlenia, co ma zarówno zastosowanie praktyczne, jak i tworzy przyjemną atmosferę podczas przygotowywania i spożywania posiłków.
Teka okap model GFG2
Teka okap GFG2 to propozycja firmy specjalizującej się w produkcji urządzeń kuchennych, armatury łazienkowej i kuchni. Okap do zabudowy Teka GFG2 przeznaczony jest do mniejszych, zamkniętych pomieszczeń. Teka okap GFG2 jest estetycznie wykonany, a jedną z wielu jego zalet jest niska cena. Zastosowano w nim sterowanie przyciskowe typu push-button.
Estetyczny i elegancki wygląd zapewnia wykonanie z czarnego szkła. Okap GFG2 wyposażony jest w oświetlenie LED, które charakteryzuje się długą żywotnością oraz przejrzystym światłem ułatwiającym gotowanie po zmroku. Jego uniwersalny design sprawia, że pasuje do kuchni w każdym stylu. Zabudowany w ciągu szafek zapewni kuchni czyste i zdrowe powietrze zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz.
Teka okap GFG2 Glass Black
GLOBALO okap model Lofetti
Okap Globalo Lofetti to propozycja renomowanej polskiej marki GLOBALO. Marka uzyskała opinię innowacyjnej i solidnej dzięki wysokiemu standardowi designu oraz bardzo dobrej klasie parametrów technicznych i funkcjonalnych. Okap do zabudowy GLOBALO Lofetti cechuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Ma atrybuty pracy sprzętu z wyższej półki – jest bardzo cichy (zaledwie 48 dB na I biegu), ma wysoką wydajność na poziomie 575 m3/h dzięki funkcji boost oraz energooszczędne oświetlenie LED.
Okap dostępny jest w 3 opcjach kolorystycznych (biel, stal i czerń) w wersji 60 cm oraz 70 cm . Wyposażony jest w nowoczesne sterowanie elektronicznymi klawiszami Soft-Touch z wyświetlaczem LED i możliwością dokupienia pilota. To najczęściej wybierany okap do zabudowy tej marki. Pasuje do wielu stylów urządzenia. Bardzo dobrze komponuje się z nowoczesną zabudową, ale również stylem skandynawskim.
Okap do zabudowy Globalo Lofetti
Można go kupić od razu z szafką - w precyzyjnie dopasowanym zestawie. Taki komplet marka GLOBALO stworzyła wraz z portalem www.meble pl. Dzięki ich współpracy powstał wygodny konfigurator pozwalający na zakupienie szafki wg indywidualnych preferencji. Uzupełniamy w nim wymiary, materiały, kolory oraz akcesoria, a konfigurator w czasie rzeczywistym generuje dla nas wizualizację zestawu. W ofercie dostępnych jest 100 kolorów płyt meblowych, kilkanaście płyt akrylowych, płyt z wysokim połyskiem, w głębokim macie oraz płyty Crystal. W konfiguratorze fronty, korpusy, przednie krawędzie oraz półki i uchwyty można dobierać i łączyć zgodnie z naszymi potrzebami i wizjami projektowymi.
W standardowymi wyposażeniu z okapem i szafką otrzymujemy gotowy zestaw montażowy z rurami okrągłymi, łącznikiem oraz kolankiem.
Okap musi poradzić sobie z zapachami, tłuszczem i parą ze smażenia, grillowania i gotowania. Słabsze jakościowo modele mogą nie zdać egzaminu, nie do końca radząc sobie z tymi zadaniami. W efekcie w kuchni nie będzie tak czysto, jak tego chcieliśmy, co też zaszkodzi naszym meblom i farbie na ścianie.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli okapów do zabudowy. Producenci z różnych krajów walczą o klienta i jego zaufanie proponując coraz lepsze urządzenia zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym. Przed decyzją o kupnie przejrzyjmy różne propozycje - chodzi przecież o sprzęt na lata i ważne jest to, by służył nam niezawodnie.