Sterowanie w okapach
Czy wiesz, jakie sterowanie w okapach masz do wyboru? Chcesz poznać różnicę między sterowaniem sensorowym, przyciskowym, suwakowym a kołyskowym? Koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim przeglądem najważniejszych rodzajów sterowania pracą okapów.
Sterowanie sensorowe
Inaczej sterowanie dotykowe lub typu Touch Control. Jest to elegancki i nowoczesny rodzaj sterowania, który posiadaja wyświetlacz LED. Jego powierzchnia jest gładka, dzięki czemu można ją utrzymać bez problemu w czystości. Okapem sterujemy poprzez delikatne przyłożenie palca do powierzchni szkła. Taki typ sterowania został użyty np. w okapie przyściennym FABER NORTHIA.
Sterowanie dotykowe (sensorowe)
W czasach wielu urządzeń obsługiwanych dotykowo okap sterowany sensorycznie z pewnością będzie przyjemnym uzupełnieniem wyposażenia w każdym nowoczesnym domu. Szklana, hartowana powierzchnia jest bardzo czuła na dotyk - możemy precyzyjnie zwiększać moc, sterować oświetleniem czy ustawiać dodatkowe funkcje okapu.
Sterowanie przyciskowe: elektroniczne
Inaczej zwane Soft-Touch. Wybór dowolnej funkcji lub ustawienia stopnia intensywności pracy okapu odbywają się za pomocą miękkich i eleganckich przycisków. W niektórych modelach okapów występują przyciski podświetlane tzw. Light-Soft. Sterowanie przyciskowe elektroniczne wyposażone jest w wyświetlacz LED lub LCD.
Sterowanie przyciskowe Soft-Touch (elektroniczne)
W okapach wyposażonych w sterowanie Soft-Touch przyciski są delikatne i wrażliwe na nacisk, dzięki czemu zmniejszanie lub zwiększanie mocy silnika oraz sterowanie oświetleniem jest skuteczne i wygodne. Jeśli lubimy przygotowywać posiłki przy zredukowanym oświetleniu głównym, modele z podświetlanymi przyciskami z pewnością sprawdzą się idealnie.
Sterowanie za pomocą pilota
Dzięki pilotowi możemy sterować okapem z odległości kilku metrów. Niektóre modele mają go na wyposażeniu standardowym (jak okapy sufitowe), a w niektórych jest dostępny jako dodatkowa opcja. Pilot jest przydatny również, gdy użytkownik ma ograniczone funkcje motoryczne. Posiadając pilot może sterować okapem na odległość. W przypadku użytkownia okapów sufitowych, do których nawet użytkownicy o pełnej sprawności fizycznej nie mają szans łatwo dosięgnąć - pilot jest nieodzwony.
Pilot sterujący okapem
Sterowanie za pomocą pokrętła
W tym przypadku sterowanie okapem odbywa się za pomocą pokrętła (np. Simplicity), które umieszczone jest z przodu okapu. Służy ono do włączania okapu, ustawiania intensywności zasysania powietrza oraz uruchamiania oświetlenia. Jest to rozwiązanie bardzo poręczne i łatwo można za jego pomocą sterować pracą okapu. Wystarczy je przekręcić delikatnie w lewo lub w prawo. Okapy z pokrętłem sterującym na myśl przywodzą nawigację tradycyjnym sprzętem grającym bądź urządzeniami AGD. Stosunkowo niewielu producentów decyduje się jednak na ten typ sterowania w swoich modelach.
Sterowanie pokrętłem w okapie
Sterowanie przyciskowe: mechaniczne
Okapem sterujemy za pomocą przycisków umieszczonych zwykle na jego froncie. W tym typie sterowania po konkretnym, wciśniętym przycisku widać, która funkcja okapu jest aktualnie włączona, dlatego może to być rozwiązanie dla osób przyzwyczajonych do użytkowania bardziej klasycznych sprzętów. Okapy wyposażone w ten sposób regulacji nie posiadają wyświetlacza, który informowałby o zmianie programu. W niektórych modelach spotyka się diodę, która informuje nas o tym, że okap jest włączony.
Sterowanie przyciskowe mechaniczne
Sterowanie suwakowe: mechaniczne
Urządzeniem sterujemy za pomocą suwaka, który umieszczony jest w dolnej jego części. Stosunkowo często spotykane jest w okapach teleskopowych oraz okapach rustykalnych. Ten typ sterowania jest bardzo prosty w obsłudze. Wyższej jakości okapy i pochłaniacze z reguły wyposażone są w bardziej ergonomiczne i przyjazne w użytkowaniu sposoby regulacji pracy. Jednakże, w wielu polskich domach (zwłaszcza w okapach starszego typu teleskopowego) nadal jest ono spotykane.
Sterowanie suwakowe mechaniczne
Sterowanie Magic Wand
Firma ELICA opatentowała produkt o nazwie Magic Wand (Czarodziejska Różdżka). Sterowanie okapem za pomocą Magic Wand jest łatwe i szybkie. Wciśnięcie przycisku w górnej części reguluje stopniem zasysania powietrza, podczas gdy przycisk w dolnej części steruje oświetleniem. Czarodziejska Różdżka ma postać eleganckiego drążka z sygnalizatorem wybranych funkcji w różnych kolorach. To naprawdę innowacyjny interfejs sterowniczy, którego nie spotkamy u innych producentów.
Sterowanie Magic Wand (Czarodziejska Różdżka)
Sterowanie kołyskowe mechaniczne
Okapem sterujemy za pomocą tzw. przełączników kołyskowych umieszczonych zazwyczaj na frontowej jego części. Jest ono bardzo proste w obsłudze i powszechnie spotykane w wielu dziedzinach naszego codziennego życia. To rozwiązanie jest raczej domeną modeli tańszych oraz starszych. Przodujący producenci w swoich popularnych modelach najczęściej odchodzą od tego sposobu sterowania.
Sterowanie kołyskowe mechaniczne
Podsumowanie dla zapracowanych
Obecnie mówić możemy o następujących rodzajach sterowania w okapach kuchennych:
- sensorowe (dotykowe, Touch Control)
- przyciskowe elektroniczne (Soft-Touch: standardowe, Light-Soft: podświetlane)
- zdalne (pilot)
- sterowanie pokrętłem
- przyciskowe mechaniczne
- suwakowe mechaniczne
- Magic Wand - Czarodziejska Różdżka
- kołyskowe mechaniczne