Sposób na dyskrecję w kuchni: okapy kuchenne do zabudowy
Niesłabnącą popularnością na rynku cieszą się okapy do zabudowy. Cechują się one cichą i wydajną pracą oraz zajmowaniem niewielkiej ilości miejsca w pomieszczeniach kuchennych.
Okapy kuchenne do zabudowy, są szczególnie chętnie wybierane przez posiadaczy małych kuchni. Przeznaczone są do całkowitej zabudowy w ciągu mebli, co sprawia, że pozostają niemal niewidoczne. W potocznym języku to bardzo często tzw. okapy podszafkowe.
Okapy kuchenne do zabudowy i ich potencjalni użytkownicy
Okap do zabudowy powinien zainteresować użytkowników, jeśli:
- chcą zachować spójną linię szafek
- zależy im na umeblowaniu kuchni w określonym stylu, od którego widoczny okap mógłby odwrócić uwagę
- szukają wydajnego urządzenia, które będzie energooszczędne
Dzięki współpracy producentów okapów i specjalistów od designu, można dzisiaj okap kuchenny do zabudowy dopasować do wystroju kuchni tak, by nie wyróżniał się na tle innych mebli. Stanowić za to będzie elegancki i funkcjonalny element wyposażenia.
Okapy kuchenne do zabudowy: montaż
Mając już wybrany konkretne urządzenie i decydując się na montaż okapu, należy pamiętać o następujących zasadach:
- szafka zawsze powinna być trochę szersza niż wyciąg kuchenny
- podłączenie okapu do wentylacji sprawi, że będzie on wydajniejszy, cichszy i efektywniejszy
- warto zdecydować się na model, który będzie pracował cicho na biegach najczęściej używanych, tj. na I i II
- pomocne może być sprawdzenie, z jakiego materiału wykonano okap; jeśli jest to stal inox i szkło hartowane, można mieć pewność, że wybrane przez nas urządzenie jest trwałe i zabezpieczone przed uszkodzeniami i korozją
- jeśli okapy do zabudowy posiadają w standardzie oświetlenie LED, zapewni to obniżenie rachunków za energię elektryczną
- obecność klawiszy Soft-Touch wspomoże łatwą obsługę urządzenia
- im wyższa cena, tym najprawdopodobniej lepsza będzie jakość pracy okapu
Okapy kuchenne do zabudowy: praktyczne wskazówki
W chwili, gdy kupujemy okap kuchenny do zabudowy, pamiętajmy o tym, że:
- może działać on w trybie wyciągu i w trybie pochłaniacza: ten pierwszy jest możliwy dzięki podłączeniu do kanału wentylacyjnego - wtedy wszystkie opary będą wyprowadzane poza pomieszczenie; okap do zabudowy w trybie pochłaniacza uzyskuje się poprzez montaż filtrów węglowych
- podłączenie go do wentylacji sprawi, że będzie wydajniejszy, cichszy i efektywniejszy
- używanie biegów początkowych (czyli I i II) pozwoli na jego optymalną pracę
- nie powinno się zmniejszać średnicy wylotu silnika
Okap kuchenny do zabudowy a aranżacja wnętrz
Dzięki temu, że montujemy je w ciągu mebli kuchennych, okapy do zabudowy doskonale wpasują się do każdej kuchni. Ponieważ zwyczajowo mają bardziej kompaktowe wymiary niż inne rodzaje wyciągów, najlepiej odnajdą się w pomieszczeniach kuchennych i salonach urządzonych w stylu:
Minimalistycznym
Kuchnię minimalistyczną wyróżnia niewielka ilość mebli wygodnych w obsłudze. Nie ma w niej miejsca na półki z przyprawami czy suszarkę na naczynia. Minimalizm odzwierciedla zasada: Im mniej rzeczy znajduje się w zasięgu oka, tym lepiej. Dlatego też zwykle nie znajdują się w niej żadne elementy dekoracyjne.
W tym miejscu warto wspomnieć o włoskim producencie sprzętu AGD, tworzącym innowacyjne okapy o zaskakującej stylistyce. Okapy kuchenne FABER reprezentują sobą eleganckie modele, wśród których znajduje się np. model INCA. Będzie on klamrą spinającą wyposażenie kuchni minimalistycznej.
Okap kuchenny do zabudowy FABER INCA
Klasycznym
Kuchnia w stylu klasycznym cechuje się wysoką jakością materiałów, dbałością o detal i unikaniem mocnych kontrastów. Kolorystykę stanowią odcienie bieli, brązu i beżu. Podłoga wyłożona jest drewnianym parkietem. W kuchni klasycznej nie może zabraknąć szklanych elementów. Do takiego pomieszczenia kuchennego doskonale pasuje okap do zabudowy GLOBALO LOTEO, który dyskretnie wpisuje się w każdą przestrzeń.
Okap kuchenny do zabudowy GLOBALO LOTEO 60.4 - na pierwszy rzut oka zupełnie niewidoczny
Nowoczesnym
Kuchnia nowoczesna z założenia jest przestronna, a na całych powierzchniach ścian tworzy się kompozycje z szafek. Ważnym elementem wyposażenia kuchni nowoczesnej są stylowe, designerskie urządzenia. Atrybutem tego pomieszczenia są szafki podświetlane od wewnątrz. Warto do kuchni nowoczesnej wybraćokap kuchenny do zabudowy FALMEC BASIC, który stanowi połączenie nietuzinkowego wzornictwa i efektywnych rozwiązań technologicznych. Można nim sterować suwakowo.
Okap kuchenny do zabudowy FALMEC BASIC
Angielskim
W pomieszczeniach urządzonych w stylu angielskim sprawdzi się elegancki okap kuchenny do zabudowy Franke FBI. Marka ta tworzy produkty niezwykle zróżnicowane pod względem designu. Wspólnym mianownikiem jest wysokiej klasy technologia. Sterowanie Soft-Touch sprawia, że szybko i wygodnie możemy zmienić zakres prędkości pracy urządzenia.
W takim pomieszczeniu dominują jasne fronty drewnianych szafek z bogatym wzornictwem, designerskie ażury i przeszklone witryny. Meble powinny stanowić jeden ciąg. Ważnym elementem dekoracyjnym kuchni angielskiej są gliniane donice, poduszki, designerskie, zawierające elementy folkloru, pojemniki na przyprawy.
Okap kuchenny do zabudowy FRANKE BOX FBI
Skandynawskim
Skandynawskie pomieszczenia kuchenne są jasne i rozświetlone. Ich głównym założeniem jest wygoda i funkcjonalność. Ściany są gładkie i jednolite, przeważnie w białym odcieniu, podłogi - z naturalnego drewna. Meble powinny być pozbawione dodatkowych ozdób.
Ekskluzywny okap kuchenny do zabudowy ELICA HIDDEN jest modelem, który ma w sobie wszystko - elegancki wygląd oraz nowoczesne funkcje, które wprowadzą do domu dużą dawkę komfortu. Jasność pomieszczenia kuchennego zagwarantuje listwa LED. Jego atrakcyjne, futurystyczne wzornictwo sprawi, że wyciąg udekoruje każde wnętrze skandynawskie. Wykonany jest z luksusowych, niezwykle trwałych materiałów.
Okap kuchenny do zabudowy ELICA HIDDEN
Okap kuchenny do zabudowy może być intrygującym wyposażeniem naszej kuchni. Ukryty w ciągu kuchennych mebli, niebanalnie zaprojektowany dzięki twórcom odpowiadającym za design sprawi, że wszelkie niezbędne prace będziemy wykonywać z przyjemnością i nic nie zakłóci spotkań w rodzinnym gronie.
Ponadto, jego niekwestionowanymi zaletami są:
- kompaktowość i dyskrecja osiągane dzięki temu, że okapy te montuje się w ciągu mebli kuchennych
- nietuzinkowy, designerski wygląd
- cicha praca (poniżej 50 dB)
- wysoka wydajność, co oznacza, że wyciąg filtruje powietrze minimum 6 razy w ciągu godziny
- możliwość dowolnego dobrania okapu do mebli
- możliwość łatwego dostosowania wyciągu kuchennego do stylu kuchni
- energooszczędność dzięki przyjemnemu oświetleniu LED
- łatwość obsługi dzięki klawiszom Soft-Touch