14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Rury do okapu: ich rodzaje i zabudowa


Rury do okapu

Rura do okapu pozwala podłączyć urządzenie do wentylacji. Wybierając konkretne akcesoria, należy kierować się średnicą wylotu z silnika okapu oraz długością połączenia. Złotą zasadą jest unikanie stosowania redukcji średnicy kanałów wylotowych, ponieważ zaburzy to sprawne i ciche usuwanie zanieczyszczonego powietrza poza kuchnię.

Zalecenia te dotyczą oczywiście wyłącznie okapów, które działają w trybie wyciągu. Urządzenia, które pracują jako pochłaniacze, do prawidłowego działania potrzebują jedynie regularnego wymieniania filtrów węglowych i codziennej pielęgnacji.

Rury do okapu - zabudowa

Jeden z prostych sposobów zabudowania rur w okapie kuchennym

Montaż rury do okapu

Przy podłączaniu okapu do wentylacji, należy pamiętać o poniższych zasadach:

  • używajmy sztywnych i gładkich rur, które mają średnicę taką samą, jak średnica wylotu silnika

  • na podłączenie za pomocą kanałów elastycznych z tworzywa sztucznego decydujmy się w ostateczności, gdy inny sposób podłączenia jest niemożliwy

  • unikajmy podłączeń rurami aluminiowymi

  • planujmy jak najkrótszy odcinek rury łączącej wylot turbiny z przewodem kominowym

  • dbajmy o to, by rura do okapu miała jak najmniej załamań

  • w przypadku wykorzystania kanałów płaskich, pamiętajmy o zachowaniu powierzchni pola przekroju odpowiadającego średnicy wylotu z silnika (standardowa rura okrągła fi 15 cm odpowiada kanałowi płaskiemu o wymiarach 9x22 cm)

  • unikajmy montażu okapu na ścianie lekkiej konstrukcji, np. z regipsu

  • nie montujmy klapek zaworu zwrotnego, jeśli kanał odprowadzający nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku

Zabudowanie rury do okapu

Sytuacją najwygodniejszą jest ta, gdy okap montujemy na ścianie, na której jest wlot do wentylacji w tej samej linii (osi) co nasze urządzenie.

Rury do okapu komin Casual bk Faber

Komin BK do okapu CASUAL BK FABER

Problem z montażem rury do okapu pojawia się wówczas, gdy kratka wentylacyjna, do której zamierzamy podłączyć okap działający w trybie wyciągu, jest przesunięta w bok i oddalona na tyle, że niemożliwe jest jej zamaskowanie przez komin (maskownicę) okapu. Kominy takie są zwykle dostarczane wraz z nowym urządzeniem. Mają one kształt metalowej tuby (kwadratowej, prostokątnej bądź okrągłej). Ich długość jest regulowana i pozwala na ukrycie kanałów wywiewowych.

Rury do okapu - komin Flipper Falmec

Komin do okapu Flipper Falmec

Jeśli rura do okapu wystaje ponad maskownicę (czyli maskownica jest od niej krótsza), możemy ją schować jeszcze w inny sposób. W tym celu wykonuje się z profili metalowych konstrukcję, którą obudowuje się płytą gipsowo-kartonową. W konstrukcji takiej umieszcza się przewód, podłącza się go do kratki wentylacyjnej i wyprowadza w miejscu zawieszenia okapu. Prawidłowa zabudowa rury do okapu sprawia, że urządzenie będzie pracowało z większą wydajnością.

Rury do okapu: rodzaje

Najczęściej rekomendowanymi rurami do okapu są gładkie rury okrągłe, które stawiają najmniejsze opory przepływu powietrza. Rury okrągłe są lekkie i łatwe do podłączenia, a przy tym niezwykle wytrzymałe i odporne na korozje. Wykonane są z tworzywa sztucznego spełniającego wymagania międzynarodowych norm budowlanych.

Rury do okapu gładkie okrągłe

Drugim popularnym rodzajem rur do okapu są rury płaskie (prostokątne). Stosuje się je np. do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych w podłodze, jeśli chcemy, by okap blatowy pracował w trybie wyciągu lub w suficie podwieszonym, np. przy montażu okapu wyspowego lub sufitowego. Kanały prostokątne najlepiej montować w podłodze jeszcze przed wylaniem betonu.

Rury do okapu płaskie prostokątne

Istnieje jeszcze rura elastyczna do okapu – tę jednak polecamy w ostateczności, gdy zamontowanie innej rury wentylacyjnej z przyczyn technicznych jest niemożliwe.

Podczas podłączania okapu do wentylacji rurą - nie należy zmniejszać jej średnicy. Spowoduje to zwiększenie głośności urządzenia, zmniejszając jednocześnie jego wydajność. System rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym możemy wygłuszyć np. poprzez zastosowanie wełny mineralnej, co wpłynie korzystnie na jakość pracy.

Nawet jeżeli wejście do komina jest mniejsza niż fi 15, to redukcję (np. z fi 15 do fi 12) montujemy dopiero przy wejściu do komina, a nie już na wyjściu z okapu. Im dalej od silnika jest redukcja - tym lepiej dla funkcjonowania naszego urządzenia.

Przede wszystkim pamiętajmy, by nie komplikować sobie życia i stosować sprawdzone rozwiązania rekomendowane zarówno przez producentów jak i doświadczonych wykonawców mebli oraz sprzedawców i dystrybutorów modelu, na który pada nasz ostateczny wybór.

 

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
8:00 - 16:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 8:00 - 16:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 8:00 - 16:00