14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Rekuperacja a okap kuchenny: o tym musisz pamiętać


Rekuperacja a okap

Rekuperator może doskonale współgrać z okapem kuchennym. Obydwa te urządzenia są niezwykle potrzebne. Rekuperacja a okap kuchenny - sprawdź, o czym musisz wiedzieć.

Standardowa wentylacja w domu

Sprawdźmy najpierw, jakie były dotychczasowe rozwiązania wentylacyjne stosowane w większości polskich domów oraz w jakim kierunku idą najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie.

Otóż standardowo w domach wykorzystywano tradycyjną wentylację grawitacyjną. Powietrze wytwarzane przez kominy jest zasysane i tworzy się tzw. ciąg. Skutkiem tego rozwiązania jest m.in. wychładzanie domu, co zwiększa nam koszty za ogrzewanie. W celu wywietrzenia mieszkania otwieramy okna i drzwi, robiąc tzw. przeciąg. Ucieka nam wtedy z domu ciepło, a powietrze i tak wcale się nie oczyszcza. Minusem takiego rozwiązania jest też wprowadzanie do domu zanieczyszczeń z zewnątrz (spaliny, smog, nieprzyjemne zapachy).

Domy z wentylacją grawitacyjną mają po prostu odpowiednie otwory w murach, którymi wchodzi i wychodzi powietrze. Przepływ możliwy jest przez różnicę ciśnień między powietrzem na zewnątrz i tym w domu. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga zatem stosowania żadnych dodatkowych urządzeń.

Rekuperacja i rekuperator

Pójściem o krok dalej jest natomiast wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła.

W tym rozwiązaniu z zanieczyszczonego powietrza pozyskujemy energię. Służy do tego rekuperator, który jest urządzeniem mechanicznym. Wprawia powietrze w ruch i usuwa z pomieszczeń to zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do środka zostaje natomiast wpuszczone czyste powietrze z zewnątrz (przefiltrowane i świeże). Ogromną zaletą rekuperacji jest to, że nie musimy otwierać okien, co bywa uciążliwe zwłaszcza zimą i przy niesprzyjającej aurze w trakcie roku. Rekuperacja jest o wiele skuteczniejsza od wentylacji tradycyjnej. Dzięki niej możemy także oszczędzić do 50% na ogrzewaniu domu.

Rekuperacja wymienia zużyte i brudne powietrze na powietrze czyste i świeże. Jednocześnie odzyskuje ciepło zgromadzone wcześniej w domu. Możliwe jest to dzięki rekuperatorowi, w którym dochodzi do spotkania powietrza zużytego i świeżego. Te dwa strumienie się jednak ze sobą nie mieszają

Rekuperacja a okap kuchenny

Rekuperacja a okap kuchenny to połączenie, które jak najbardziej ma rację bytu. Wystarczy tylko oddzielić rekuperację, czyli wentylację ogólną całego domu, od wentylacji w kuchni, której zadaniem jest intensywne usuwanie nieczystości powstałych podczas gotowania. Należy unikać połączenia wentylacji wywiewnej (okap kuchenny) z wentylacją nawiewno-wywiewną (rekuperator). Jeśli tego nie zrobimy, skrócimy żywotność filtrów i wymiennika w rekuperatorze, nie wspominając już o utracie gwarancji na sprzęt.

Gdy instalujemy w kuchni wyciąg (okap podłączony do komina zewnętrznego), pamiętajmy o tym, żeby zastosować klapkę zwrotną na przewodzie wyrzutowym. Dzięki temu zatrzymamy napływ powietrza z zewnątrz, gdy okap jest wyłączony.

Rekuperacja a okap kuchenny


Gdy instalujemy w domu pochłaniacz, pracuje on z dodatkowym filtrem węglowym, który pochłania nieprzyjemne zapachy i wilgoć. Wtedy nie potrzebujemy drugiego kanału wentylacyjnego, gdyż oczyszczone powietrze wraca do kuchni i nie jest z niej wyprowadzane na stałe.

Rekuperacja a okap kuchenny

Rekuperacja nie oczyści dobrze powietrza w kuchni!

Okapy kuchenne wyposażone są w wydajność, która pozwala im na efektywne usunięcie wilgoci, nieprzyjemnych zapachów i tłustych cząsteczek z kuchni. Nowoczesne urządzenia mają wydajność od 200m3/h na I biegu. Muszą być mocne i wydajne, gdyż ich działanie jest krótkie i intensywne.

Rekuperacja pracuje nieustannie przez całą dobę, rozdzielając swoją wydajność całkowitą na wszystkie pomieszczenia w domu. Nawet jeśli włączamy okap w trakcie działającej cyrkulacji rekuperacyjnej, oba systemy wentylacyjne pozostają niezakłócone, gdyż działanie okapu jest chwilowe (tylko podczas gotowania). W domu o przykładowej kubaturze 700 m3 powinniśmy zastosować rekuperator o wydajności 500-700 m3/h. Gdy wydajność ta zostanie rozdzielona na wszystkie pomieszczenia - w kuchni bez okapu powietrze pozostanie wilgotne i brudne. Dlatego właśnie powinien w niej funkcjonować także okap. Jest to jedyny sposób, by powietrze było zdrowe i czyste, a wszelkie szkodliwe substancje powstałe podczas gotowania zostały usunięte. Chroni to nie tylko nasze zdrowie, ale też meble, ściany i inne sprzęty kuchenne.

Rekuperacja a okap kuchenny


Latem niektórzy użytkownicy wyłączają rekuperatory, gdy często otwierają drzwi i okna w mieszkaniu. Powietrze jest wtedy bardziej wilgotne. Jeśli zatem nie mamy w kuchni okapu - tym bardziej narażamy się na długotrwałe utrzymywanie się nieczystości w powietrzu.

Rekuperacja a okap kuchenny - o tym warto pamiętać

  • rekuperacja i okap kuchenny to bardzo dobre połączenie w nowoczesnym domu
  • mając w kuchni okap w trybie wyciągu - zadbajmy o dodatkowy kanał wentylacyjny
  • mając w kuchni pochłaniacz - nie potrzebujemy dodatkowego kanały wywiewnego
  • rekuperator rozdziela swoją wydajność na wszystkie pomieszczenia w domu (w kuchni jest ona zatem ograniczona)
  • okapy kuchenne mają większą wydajność niż systemy rekuperacyjne, gdyż skupiają się na jednym pomieszczeniu, w którym przygotowujemy posiłki
Rekuperacja a okap kuchenny
Nowoczesne i energooszczędne domy powinny zapewniać nam zarówno czyste i zdrowe powietrze we wszystkich pomieszczeniach, jak i odzyskiwanie ciepła już zgromadzonego, za którego nagrzanie przecież i tak płacimy. Rozwiązaniem jest połączenie systemu rekuperacyjnego z zainstalowanym okapem kuchennym o dobrej wydajności.
Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
8:00 - 16:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 8:00 - 16:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 8:00 - 16:00