Wnętrze domu powinno być obrazem osobowości i preferencji estetycznych jego właścicieli. Tylko w wystroju spójnym z charakterem domowników poczują się oni szczęśliwi. Dysonans między rysem osobowościowym mieszkańców a stylem, na jaki się zdecydowali, nie pozwoli im na zaznanie psychicznego komfortu i poczucia przynależności. Jak dopasować projekty kuchni do czterech głównych typów temperamentu - radzimy w poniższym artykule.
Kuchnia ze szczyptą osobowości
Psychologowie wyróżniają cztery główne typy temperamentów. Są to choleryk, sangwinik, flegmatyk i melancholik. Nie należy przypisywać im obiegowo funkcjonujących wyróżników zachowania. Są one zbyt upraszczające i rozmijają się z naukowym opisem tych charakterów. Przedstawimy krótko najważniejsze cechy rodzajów osobowości:
- Choleryk
Cechuje go ekstrawertyczny charakter, energia, potrzeba działania, charyzma, ma zdolności przywódcze, jest niezależny, wyrazisty, decyzyjny i ma wysokie poczucie własnej wartości. Lubi być doceniony, jest hedonistą potrzebującym otaczać się efektownymi przedmiotami.
- Sangwinik
Jest kreatywny, ekspresyjny, wylewny, towarzyski, ciekawy świata, lubi eksperymenty formalne i wyrazistość. Charakteryzuje go barwna osobowość, optymizm, prostolinijność, pogoda ducha oraz potrzeba silnych wrażeń i bycia zauważonym.
- Flegmatyk
To opanowany, spokojny, powściągliwy introwertyk. Jest konserwatywny i wyważony. Lubi sprawdzone, uniwersalnie akceptowane rozwiązania. Ceni prostotę, porządek i konsekwencję. To dobrze zorganizowany perfekcjonista.
- Melancholik
Najlepiej opisują go takie cechy jak uczuciowość, wycofanie, wrażliwość, upodobania artystyczne, wrażliwość na piękno. Jest refleksyjny, uporządkowany, drobiazgowy, schludny i dokładny. Nie lubi zwracać na siebie uwagi.
Jakie projekty kuchni odpowiadają zatem poszczególnym typom temperamentu?
Projekty kuchni dla choleryka
Lubiący wyrazistość i luksus choleryk dobrze się będzie czuł we wnętrzu z wyrafinowanym, stylowym i epatującym ekskluzywnością i blichtrem wzornictwem. Jego potrzeba wyróżnienia i podziwu sprawi, że satysfakcję wizualną dostarczy mu wystrój kuchni, której znakiem rozpoznawczym będzie efektowność designu i wysoka klasa sprzętu. Choleryk chce mieć w kuchni rzeczy drogie i wyjątkowe. Ceni wysoki standard materiałów i perfekcję wykonania. To koneser piękna i unikatowych rozwiązań wizualnych. Nurt estetyczny, którym powinien się kierować urządzając kuchnię, to włoski minimalizm i styl dworkowy.
Styl włoskiego minimalizmu cechują czyste formy, nowoczesność kubatury i szlachetne materiały. Meble wykonane są z rzadkich gatunków drewna o wyrazistym rysunku i szlachetnej barwie lub są lakierowane na wysoki połysk. Powściągliwość form jest przerwana wprowadzeniem kontrastów barwnych. W kuchniach tych stosowany jest marmur, trawertyn, onyks oraz najwyższej jakości gresy. Sprzęty kuchenne mają wykwintne formuły wzornicze.
Okapy kuchenne są supernowoczesne i efektowne, niekiedy schowane dyskretnie w zabudowę. Styl dworkowy czerpie swoją inspirację z pałaców oraz bogatych willi i kamienic w Anglii, Hiszpanii i Francji. Cechują go przepych, bogate zdobienia, frezowania, przeszklenia oraz wstawki ażurowe. Jest bardzo efektowny wizualnie.
Projekty kuchni dla sangwinika
Sangwinik przejawia dużo cech wspólnych z cholerykiem, dlatego również dla niego do kuchni polecamy styl wyrafinowanego włoskiego minimalizmu. Ponieważ sangwinik jest wielbicielem eksperymentów estetycznych i dużą wagę przywiązuje do unikatowych rozwiązań formalnych, do swojego wnętrza kuchennego wprowadzi wizualne kontrasty oraz silniejsze akcenty i detale. Jako że lubi wszystko co nowe i odmienne, zdecyduje się na elementy futurystyczne, ekstrawaganckie i unikatowe. Nad blatem roboczym zawiesi afrykańską maskę, na półce ustawi ceramikę z PRL-u, do wyspy dostawi industrialne hokery, nad kuchenką zamontuje okap kuchenny kojarzący się z wnętrzami z filmu science-fiction. Zapewni mu to poczucie wyjątkowości.
Projekty kuchni dla sangwinika mogą czerpać również ze stylu skandynawskiego, który cechuje duża dowolność aranżacyjna. Jego wyróżnikami są bardzo jasne, wyciszone barwy – głównie biel, beże i szarości oraz doktrynalny wręcz wymóg operowania materiałami naturalnymi. Również w przypadku takiego kierunku estetycznego, sangwinik podejmie kroki aby jego kuchnia nosiła znamiona unikatowości. Zastosuje drewniany blat z ciekawym, mocnym rysunkiem usłojenia, przełamie rustykalny charakter kuchni skandynawskiej wprowadzeniem przezroczystych krzeseł glamour lub zawiesi wyróżniający się wizualnie okap kuchenny przypominający industrialną lampę lub futurystyczny przyrząd komunikacyjny. Ten typ charakteru może też zdecydować się na wybijającą się kolorystycznie ścianę w niekonwencjonalnym, agresywnym kolorze.
Projekty kuchni dla flegmatyka
Flegmatyk nie lubi ostentacji ani ekstrawagancji estetycznej. Najbardziej odpowiada mu prostota i geometryczna oszczędność form. Przemawia do niego ortodoksyjna wręcz konsekwencja stylistyczna oraz umiar. Styl minimalistyczny z naciskiem na ustandaryzowane rozwiązania wizualne i praktyczny funkcjonalizm to najlepsze projekty kuchni dla racjonalnego i ceniącego ład flegmatyka. Kuchnia o ciągach szafek na wysoki połysk lub z chłodnych odcieni drewna tworzących wizualny monolit przypadnie mu do gustu najbardziej. To do niego kierowane są surowe kuchnie laboratoryjne – królestwo porządku i ascezy wizualnej. Flegmatyk nie stroni od ciemnych kolorów, ani mocnych, przeciwstawnych zestawień barw. Uosabiają one dla niego solidność i powagę, którą ceni.
Kuchnia nie jest dla niego miejscem indywidualnej ekspresji, nie wprowadza zatem wielu dodatków, chyba że dostrzega ich walor użytkowy (na przykład trzymany na blacie zestaw pięknych wzorniczo noży kuchennych). Dużą wagę przywiązuje do porządku i czystości, dlatego też wybiera meble i sprzęty do zabudowy. W ciągu mebli chowa lodówkę i okap kuchenny do zabudowy. Wybiera też urządzenia AGD z nowoczesnej, ale jednocześnie raczej standardowej wzorniczo linii. Piękno jest dla niego tożsame ze szlachetną prostotą i wyważeniem.
Projekty kuchni dla melancholika
Wrażliwy melancholik wybierze rozwiązania klasycyzujące i nieco nostalgiczne. Projekty kuchni dla tego typu temperamentu opierają się na estetyce kuchni angielskiej, prowansalskiej, hiszpańskiej oraz skandynawskiej. Taka aranżacja kuchni zapewnia przytulność i odpowiada na potrzebę otaczania się stylistyką uwzględniającą konwencjonalnie rozumiane piękno. Szafki powinny mieć frezowane lub rzeźbione fronty, z przeszkleniami i ażurami. Ceni on bowiem urodę detalu i stylizacje retro. Kafelki mogą mieć wzory lub być inspirowane estetyką z poprzednich epok.
Skala kolorystyczna dla melancholika składa się z barw jasnych i ciepłych. Nie neguje on walorów pojedynczych silniejszych akcentów kolorystycznych, ani kolaży stylistycznych. Preferuje materiały naturalne, budujące klimat przytulności i psychicznego komfortu. Lubi drewno, w tym to o silnym wybarwieniu i dostrzegalnych usłojeniach. Wybiera sprzęty o estetyce retro lub klasycznych formach. Lodówki i mały sprzęt AGD mogą odwoływać się do wzornictwa retro, a okap kuchenny może mieć kształt designerskiej lampy lub przywoływać styl lat 60.
Potrzeby każdego temperamentu
Każdy typ osobowości będzie czuł się dobrze w kuchni o wzornictwie wysokiej jakości, urządzonej meblami i sprzętami ze szlachetnych materiałów, o nienagannych parametrach funkcjonalnych, wykonanych ze starannością i dbałością o detal. Dobre projekty kuchni silny nacisk kładą również na ergonomię i komfort użytkowy. Należy zaplanować dostateczną powierzchnię roboczą blatów oraz kubaturę szafek i półek, aby były pakowne i mogły pełnić funkcję przechowywania. W zachowaniu czystości kuchni pomoże zakup okapu kuchennego. Okap kuchenny nie tylko wchłonie wilgoć, niemiłe zapachy i tłuszcz, ale też, filtrując powietrze, oczyści je ze szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Zapewni również dodatkowe źródło światła ułatwiające przygotowanie potraw. Ze względu na duże znaczenie tego urządzenia wybraliśmy propozycje dla każdego typu temperamentu.
Style aranżacyjne wyrażają temperament i upodobania mieszkańców. Dobrze dobrane do ich potrzeb podniosą satysfakcję z użytkowania kuchni. Sprawią, że będzie to pomieszczenie, które do serca właściciela trafi nie tylko przez żołądek, ale i oczy.