Pochłaniacz kuchenny to przydatny i potrzebny sprzęt kuchenny pozwalający zniwelować zapachy, które powstają podczas gotowania. Jest alternatywnym rozwiązaniem dla wyciągu i stosuj się je zarówno w blokach jak i domach jednorodzinnych, gdzie nie ma możliwości podłączenia okapu do wentylacji lub jest to trudne. Zobacz, co potrafi pochłaniacz i sprawdź, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Pochłaniacz kuchenny — idealne rozwiązanie do kuchni w bloku
Standardowo okap kuchenny może działać na dwa sposoby:
- w trybie wyciągu — podłączony do szybu wentylacyjnego,
- w trybie pochłaniacza — bez podłączenia, z zastosowaniem filtrów węglowych.
Pomimo że okap w trybie wyciągu działa ciszej i wydajniej, to pochłaniacz kuchenny jest rozwiązaniem wygodnym i często tak naprawdę jedynym z możliwych. Aby użytkować okap w obiegu otwartym w bloku, trzeba zazwyczaj uzyskać zgodę spółdzielni lub administratora budynku. Dodatkowo potrzebny jest do tego odrębny kanał wentylacyjny, a w większości bloków występuje jeden wspólny dla kilku kuchni. W takiej sytuacji również nie należy stosować okapu w trybie wyciągu, ponieważ zanieczyszczone powietrze byłoby wymieniane pomiędzy pomieszczeniami.
Jeśli mieszkasz w budynku, w którym nie ma możliwości podłączenia okapu do wentylacji, to warto skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest użytkowanie okapu w trybie pochłaniacza. Zaletą takiego wyboru jest łatwiejszy montaż. Do okapu w wersji pochłaniacza należy zastosować filtr węglowy, który będzie oczyszczał powietrze z nieprzyjemnych zapachów. Filtr jest wymienny, a jego żywotność zależy od intensywności gotowania. Jako standardowy okres skuteczności takiego filtra podaje się 6 miesięcy.
Inną zaletą pochłaniacza jest możliwość umieszczenia go w dowolnym miejscu. Jedynym wymogiem jest dostęp do gniazda sieciowego. Dzięki temu zyskujemy pełną swobodę nad aranżacją kuchni. Kolejna dobra wiadomość — niemal każdy okap jest w stanie pracować jako pochłaniacz. W ten sposób zyskujemy dowolność wyboru przy zakupie.
Pochłaniacz kuchenny — jak podłączyć?
Okap, który ma docelowo działać jako pochłaniacz, powinien być zamontowany w standardowy sposób. Jedyna różnica polega na tym, że nie podłączamy go do wentylacji. W przypadku okapów przyściennych i niektórych okapów wyspowych filtrowane powietrze będzie wydostawało się przez zaprojektowane do tego celu szczeliny w maskownicy. W okapach na linkach ulotni się natomiast w górę. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku okapów do zabudowy meblowej, gdzie sami musimy zadbać o to, aby oczyszczone powietrze znalazło ujście. Zazwyczaj stolarz wykonuje kratkę wentylacyjną w górnej lub bocznej części szafki, do której powietrze odprowadzane jest rurą. Jeśli o to nie zadbamy, ciepłe powietrze z wylotu wentylatora nie będzie miało gdzie się wydostać, co może skutkować powstawaniem wilgoci wewnątrz zabudowy.
Pochłaniacze kuchenne — polecane modele okapów
Znasz już zalety pochłaniaczy kuchennych i sposób ich montażu. Jeżeli uważasz, że jest to rozwiązanie dla Ciebie, sprawdź który model warto wybrać.
OKAP DO ZABUDOWY GLOBALO LOTEO 60.4 WHITE
Okap do zabudowy GLOBALO Loteo 60 White jest często wybierany z uwagi na małe rozmiary. Dzięki temu sprawdza się, jeśli zależy nam na oszczędności miejsca. Jest również dyskretny, więc z łatwością można dopasować go do wystroju kuchni. Zaletą tego okapu jest także jego solidne wykonanie. Połączenie stali i szkła hartowanego czyni ten produkt solidnym i trwałym. Jeśli zatem lubisz kupować sprzęt kuchenny „na lata” to Loteo od polskiego producenta okapów GLOBALO jest bardzo dobrym wyborem.
OKAP PRZYŚCIENNY VDB TUBE P GLASS BLACK
Okap VDB Tube P Glass to znana i popularna tuba w wersji przyściennej. Jest to rewelacyjna propozycja dla osób, które poszukują urządzenia w takiej formie, a nie mają wyspy kuchennej. Okap wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami. Posiada 49 dB na pierwszym biegu, dzięki czemu pracuje cicho i zapewnia komfortowe gotowanie. Wydajność na poziomie intensywnym wynosi 767 m3/h, dlatego okap z łatwością przefiltruje powietrze w kuchni. Tym co wyróżnia okap, jest panel dotykowy ze sterowaniem sensorycznym podświetlanym na kolor czerwony. Decydując się na zakup takiego okapu, zapewnisz swojej kuchni oryginalny i nowoczesny wystrój.
OKAP WYSPOWY GLOBALO ARENOFLOW 39.2 LIGHT GOLD
Jeśli wiemy, że okap będzie pracował w trybie pochłaniacza, możemy zdecydować się na model o dekoracyjnej formie, który oczyści powietrze z nieprzyjemnych zapachów i jednocześnie będzie ozdobą kuchni. Bardzo duże zainteresowanie wzbudzają okapy na linkach, które wydają się niezwykle „lekkie” i nowoczesne. Przykładem jest GLOBALO Arenoflow 39 Light Gold. Wizualnie okap przypomina dekoracyjną lampę. W dolnej części posiada plafon LED, który doskonale rozjaśnia otoczenie, a ponadto wprowadza klimatyczny nastrój do wnętrza.
Zdjęcie: pochłaniacz złoty na linkach Arenoflow 39 Light Gold
To tylko kilka propozycji pochłaniaczy kuchennych, jakie możesz dostać w naszym sklepie. Zobacz pozostałe i wybierz ten, który najbardziej będzie pasował do potrzeb kuchni i Twojego poczucia estetyki.
Jeśli potrzebujesz porady naszego specjalisty zadzwoń: 800 914 736