Czym charakteryzuje się pochłaniacz kuchenny? W jaki sposób użytkować go najbardziej wydajnie? Sprawdź porady ekspertów od 15 lat zajmujących się okapami.
Złotą zasadą, którą staramy się kierować doradzając naszym klientom wybór okapu kuchennego, jest stwierdzenie: postaraj się podłączyć urządzenie do wentylacji za pomocą rury do okapu. Robimy tak dlatego, że okap będzie wtedy bardziej cichy, wydajny i mocny. Oznacza to, że w 100% spełni swoją funkcję oczyszczania powietrza, eliminowania nieprzyjemnych zapachów i zasysania wszelkich oparów, kurzu oraz nieczystości wyprowadzając je z pomieszczenia.
Czasami jednak (z różnych powodów) nie ma takiej możliwości i nasze urządzenie pracuje jako pochłaniacz kuchenny. Wymagany jest wtedy montaż filtra węglowego. Jeśli w takiej sytuacji zdecydujemy się na okap o dużej mocy silnika, to również mamy szansę cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem. Nastąpi to jednak pewnym kosztem. Ów koszt to konieczność regularnej wymiany filtrów węglowych (co ok. 3-6 miesięcy) oraz spadek wydajności okapu nawet o 80%. Minusem zastosowania filtrów węglowych w okapie działającym w trybie pochłaniacza jest również to, że będzie on chodził głośniej. A jest to czynnik, który zdecydowanie warto wyeliminować.
Co zrobić w sytuacji, gdy mamy pochłaniacz kuchenny i nie możemy go podłączyć do wentylacji?
Wtedy warto rozważyć zakup filtrów plazmowych, które są nowością na polskim rynku sprzętu AGD, a w Europie i na świecie od jakiegoś czasu święcą swoje triumfy. I mają ku temu powody, gdyż innowacyjność tego rozwiązania w prosty sposób może wyeliminować cały szereg problemów, jakie wynikają z utrzymywania się wilgoci oraz zanieczyszczeń w naszych domach. Pochłaniacz kuchenny z filtrem plazmowym to pomysł holenderskiej firmy PlasmaMade, która postanowiła pójść o krok dalej w oczyszczaniu powietrza w domach mieszkalnych swoich klientów pozostawiając je sterylnie czystym.
W Polsce jedynymi urządzeniami, w których stosowane są filtry węglowe to okapy GLOBALO. Okapy przez nią projektowane cechują się nowoczesnym designem oraz cichą pracą połączoną z wydajnymi silnikami. Marka zwraca też uwagę na ekologiczne rozwiązania w swoich modelach - 95% okapów znajduje się w klasie energetycznej A.
Czym dokładnie jest filtr plazmowy?
Filtr plazmowy ma formę tuby o średnicy ok. 20 cm i wysokości ok. 40 cm. Stawiamy go na górze silnika w miejscu, gdzie normalnie podłączylibyśmy rurę wentylacyjną. W momencie, kiedy filtr plazmowy wyczuje obieg powietrza, to włącza się sam automatycznie - nie trzeba go uruchamiać żadnym dodatkowym przyciskiem. Oznacza to, że nie musimy pamiętać o tym, żeby go uaktywnić za każdym razem, gdy jest taka konieczność. Mało tego - w wielu przypadkach możemy nawet sami nie zauważyć takiej konieczności - filtr plazmowy zrobi to za nas. Czujnik przepływu powietrza sprawi, że wszystkie opary będą przez niego wyłapane.
Pochłaniacz kuchenny z filtrem plazmowym zapewni nam czyste i zdrowe powietrze (filtr plazmowy GLOBALO)
Działanie filtra plazmowego
Filtr plazmowy działa na zasadzie bardzo dużej ilości mikrowyładowań elektrostatycznych. Można je porównać do rodzaju mikro piorunów, które rozbijają atomy brudnego powietrza i doprowadzają do jego oczyszczania powodując sterylność rzędu 99,9%. Jest to technologia już od jakiegoś czasu stosowana w szpitalach podczas operacji. Powietrze jest tam dezynfekowane za pomocą filtrów plazmowych do użytku przemysłowego, które eliminują absolutnie wszystkie bakterie, wirusy, cząsteczki brudu, wilgoci, kurzu.
Filtry plazmowe na zewnątrz są otoczone specjalistyczną tkaniną, która jest nasączona aktywnym węglem . Powoduje to dodatkowe eliminowanie i neutralizowanie ewentualnych zapachów, które mogłyby powstać podczas wyładowań elektrostatycznych (dla węchu ludzkiego i tak praktycznie niewyczuwalnych). Powietrze wychodzące z tego filtru jest zjonizowane i przypominać może powietrze po minionej burzy.
Pochłaniacz kuchenny z zamontowanym filtrem plazmowym jest bardzo skuteczny. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w dużym pomieszczeniu.
Pochłaniacz kuchenny z filtrem plazmowym a wentylacja
Filtr plazmowy nie musi być podłączony do wentylacji. Byłoby zupełnie bezzasadnym, gdybyśmy chcieli wyrzucać z pomieszczenia powietrze, które i tak jest bardzo czyste i ogrzane. Istotą wentylacji jest to, by pozbyć się poza naszą kuchnię i dom powietrza wilgotnego i nieoczyszczonego, więc w tym wypadku zupełnie nie jest to konieczne.
⇨ Istotne: żywotność filtrów plazmowych jest taka sama, jak żywotność okapów tj. ok. 10 lat . Oznacza to, że (w przeciwieństwie do filtrów węglowych) nie musimy go wymieniać.
W sytuacji, gdy nasz okap zmuszony jest pracować w trybie pochłaniacza i nie możemy go podłączyć do wentylacji, koniecznością jest stosowanie wymiennych filtrów węglowych . Oprócz tego, że obniżają one znacznie wydajność naszego urządzenia, to pracują o wiele głośniej . Montując filtr plazmowy na silniku okapu nadal mamy komfort jego użytkowania, ponieważ pozwala on na stabilną pracę turbiny. Umożliwia również swobodny przepływ powietrza, co w przypadku filtrów węglowych jest problemem, gdyż blokują one jego przemieszczanie się powodując tym samym głośniejszą pracę naszego pochłaniacza.
Dokładną zasadę montowania filtrów plazmowych w pochłaniaczach kuchennych poznają Państwo po obejrzeniu poniższego filmiku instruktażowego:
Dlaczego warto zainwestować w filtr plazmowy w naszym pochłaniaczu kuchennym?
1. Gdyż jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż pochłaniacz kuchenny z założonymi filtrami węglowymi, ponieważ:
- filtr plazmowy działa tak długo, jak użytkujemy okap czyli nawet 10 lat
- nie trzeba go wymieniać
- nie trzeba wydawać rocznie ok. 240 zł na wymianę filtrów węglowych (co, przy 10 latach użytkowania okapu, daje kwotę 2400 zł za samą wymianę filtrów!)
- silnik okapu z zamontowanym filtrem węglowym nie traci na swojej mocy pracując jednocześnie cicho
2. Gdy nie możemy podłączyć okapu do wentylacji - tylko w taki sposób zapewnimy sobie 100% skuteczności działania naszego urządzenia
3. Gdyż podczas jego działania powietrze w naszym domu robi się sterylnie czyste i porównać je można z warunkami, jakie panują na odkażonej sali operacyjnej
4. Gdyż jest idealnym rozwiązaniem dla alergików - usuwa z powietrza wszystkie bakterie, wirusy, drobnoustroje, pleśń, grzyby, dym papierosowy, kurz oraz alergeny, których źródłem są zwierzęta domowe
Filtry plazmowe, jako nowość na rynku polskim, zaczynają być powoli doceniane przez bardziej świadomych i wymagających użytkowników. Jest wyłącznie kwestią czasu to, by zainteresowanie nimi znalazło oddźwięk w szerszej grupie konsumentów. Jest to bowiem najlepszy obecnie znany sposób na oczyszczenie powietrza z wszelkiego rodzaju szkodliwych cząstek. Stosowanie filtrów plazmowych sprawia, że otoczenie, w którym żyjemy, jest zdrowe i bezpieczne. Wpływa na poprawę naszego samopoczucia oraz zdolność do koncentracji. Przeznaczony jest do okapów działających w trybie pochłaniacza oparów kuchennych. Co ważne, można go zainstalować zarówno w nowym, jak i w funkcjonującym już urządzeniu, działa w pozycji pionowej i poziomej.