Okapy kuchenne – opinie na temat poszczególnych modeli są różne. Wskazujemy, na które cechy zwrócić uwagę przy zakupie. Sprawdź wydajne i designerskie modele.
Okapy kuchenne – opinie o użyteczności
Opinie na temat funkcji okapów nie pozostawiają wątpliwości. Należy je zamontować w kuchni, gdyż likwidują opary z gotowania.
- Odprowadzają opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny (okap działa wówczas w trybie otwartym jako wyciąg) lub oczyszczają przez filtr węglowy (okap pracuje w trybie zamkniętym jako pochłaniacz, a powietrze po przefiltrowaniu jest wpuszczane do kuchni). Okapy wykazują wyższą skuteczność, pracując jako wyciągi.
- Uwalniające się podczas gotowania i smażenia: para wodna, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy nie osadzają się przez to na frontach mebli, tkaninach, ścianach, ceramice ściennej i podłogowej ani sprzęcie i dodatkach kuchennych. Dzięki temu kuchnia i zlokalizowane w jej pobliżu pomieszczenia są czystsze, lepiej utrzymane i przebywa się w nich z większą przyjemnością.
- Nowoczesne okapy kuchenne eliminują także drobiny kuchu, szkodliwe drobnoustroje, alergenne pyłki roślin, wirusy, bakterie i grzyby. Posiłki są przygotowywane i spożywane w higienicznych warunkach, co ma korzystne przełożenie na zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników.
- Światło wmontowane w okap podnosi komfort gotowania.
Wiemy już, jakie zadania wykonują okapy kuchenne – opinie na temat działania poszczególnych modeli mogą się jednak różnić. Mogą być też obarczone subiektywizmem, a negatywne doświadczenia wynikać z niedoszacowania wydajności potrzebnej do danego metrażu kuchni lub błędów montażowych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując okap kuchenny.
Okapy kuchenne – opinie o parametrach i montażu
- W pierwszym kroku oszacujmy potrzebną do danego metrażu kuchni wydajność. Urządzenie o zbyt słabej mocy silnika nie usunie efektywnie oparów.
- Negatywnie na wydajności odbije się również złe dopasowanie rozmiaru okapu do wielkości kuchenki. Szerokość okapu powinna być większa lub równa szerokości kuchenki (z wyjątkiem okapu w kształcie tuby).
- Jeśli nie chcemy, aby okap był silnym akcentem wizualnym w kuchni, zdecydujmy się na okap do zabudowy, okap blatowy lub okap sufitowy. Dużo modeli okapów ma jednak atuty dekoracyjne, które mogą wpłynąć korzystnie na estetykę wnętrza.
- Jeśli jest to możliwe, podłączmy okap do wyciągu wentylacyjnego. Zwiększymy tak jego skuteczność.
- Wybierajmy wyłącznie okapy wykonanie ze szlachetnych materiałów – szkło hartowane i stal inox gwarantują odporność na uszkodzenia mechaniczne i termiczne oraz korodowanie.
- Zwróćmy uwagę na parametry dotyczące głośności pracy. Przyjmuje się, że cichy okap generuje do 50 dB na I biegu).
- Montaż wyciągu wymaga przede wszystkim przestrzegania instrukcji producenta.
- W przypadku okapu przewidzianego jako wyciąg pamiętajmy, że najważniejsze przy montażu jest prawidłowe podłączenie okapu rurą do szybu wentylacyjnego. Należy precyzyjnie dopasować średnicę wylotu kratki wentylacyjnej do wymiarów kanału wywiewnego. Najlepszą drożność pochłaniania zapewniają krótkie, proste, okrągłe, gładkie rury o średnicy np. 15 cm.
- Kluczowe jest stabilne i mocne zamontowanie okapu do szafki, ściany lub sufitu - inaczej będzie drgać, generując hałas. W przypadku okapów montowanych do sufitu redukcję dźwięku zapewni wygłuszenie systemu rur wentylacyjnych poprowadzonych w suficie podwieszanym (np. wełną mineralną).
- Ściana, na której montujemy okap, powinna być solidna konstrukcyjnie. Najlepsze są z betonu, cegły lub pustaków (nie z regipsu, który przewodzi drgania).
- Do zachowania pełnej mocy absorpcji należy przestrzegać zaleceń pielęgnacyjnych. Filtr metalowy wymaga oczyszczenia minimum raz na trzy, cztery tygodnie. Przy większości modeli można korzystać ze zmywarki nastawionej na temperaturę nie wyższą niż 50 stopni. Filtr węglowy należy wymieniać co 3-6 miesięcy.
Dziś prawie w każdej kuchni znajdziemy okapy kuchenne – opinie o nich zależą od prawidłowych decyzji podczas etapu zakupu, montażu i zachowania zasad pielęgnacji. Pamiętajmy też, że bardzo niska cena rzadko kiedy gwarantuje pełną satysfakcję użytkowania i oznacza spore kompromisy. Zazwyczaj okap kupujemy na ponad 10 lat, jednostkowy koszt rozkłada się zatem na lata użytkowania.
W artykule pokazujemy 3 modele sprawdzonych producentów.
Okap przyścienny FABER GLAM-LIGHT
Okap przyścienny FABER GLAM-LIGHT odznacza się wysublimowaną elegancją designu i dopracowanymi rozwiązaniami w zakresie parametrów pracy. Jego szlachetna forma jest wizualnie zbliżona do płaskiego, nowoczesnego ekranu.
- Okap pasuje przez to najbardziej do wnętrz utrzymanych w estetyce minimalizmu, industrializmu i wnętrz skandynawskich. Jego prosta, subtelna forma nie będzie też zakłócać stylistyki bardziej klasycznej, a nawet retro wprowadzając do nich punktowy element unowocześnienia.
- Okap ma dużą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 720 m3/h. Sprawdzi się zatem również w dużych kuchniach, w tym typu open space.
- Wykonany jest z odpornego na uszkodzenia termiczno-mechaniczne szkła hartowanego.
- Jest dostatecznie cichy – na I biegu generuje zaledwie 52 dB.
- Dyfuzor EVO pozwala na zmniejszenie zużycia energii, wzrost wydajności i zmniejszenie hałasu. Zmniejsza głośność o 25%.
- Jego funkcjami zarządza się za pomocą sterowania sensorowego.
- Ma klasę energetyczną A+.
- LED efektywnie oświetlą kuchenkę.
- Pracuje jako pochłaniacz i wyciąg.
Okap wyspowy ELICA METEORITE ISLAND
Okap wyspowy ELICA METEORITE ISLAND cechuje połączenie klasycznej elegancji formy z nowoczesnością rozwiązań. Futurystyczne wzornictwo informuje przy okazji o wysokiej klasie technologii.
- Idealnie komponuje się z wystrojem kuchni nowoczesnych i industrialnych. Kuchnię w stylu skandynawskim uzupełni o wizualny wątek nowoczesności – jego stonowana forma nie zaburzy przytulności naturalnych materiałów.
- Okap ma dużą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 757 m3/h. Sprawdzi się zatem również w dużych kuchniach, w tym typu open space.
- Wykonany jest z odpornej na uszkodzenia termiczno-mechaniczne i korozje stali szlachetnej inox.
- Jest bardzo cichy – nie przekracza 59 dB na najwyższym biegu!
- Sensor pary pozwala na automatyczne włączenie okapu po wykryciu pary. Sensor pozwala także na zwiększanie lub zmniejszanie mocy pracy okapu w stosunku do intensywności gotowania, a także na wyłączenie okapu po zakończonym gotowaniu, gdy czujnik nie wykrywa już pary.
- Jego funkcjami zarządza się za pomocą sterowania sensorowego.
- Ma klasę energetyczną A.
- LED-y efektywnie oświetlą kuchenkę. Okap pozwala na regulowanie natężenia i barwy oświetlenia (od zimnego do ciepłego).
- Pracuje jako wyciąg i pochłaniacz.
Okap do zabudowy GLOBALO Loteo
Modelem do zabudowy jest okap kuchenny GLOBALO Loteo. Urządzenie ma nowoczesną koncepcję wzorniczą oraz bardzo dobry standard działania i wykonania. Producent - marka GLOBALO pozwala na zakup okapu w komplecie z szafką. Zestaw kompletuje się przez wygodny i intuicyjny konfigurator.
- Idealnie komponuje się z wystrojem kuchni nowoczesnych i industrialnych. Może być również zabudowany w szafce w stylu skandynawskim i retro.
- Okap ma dobrą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 640 m3/h. Sprawdzi się zatem również w dużych kuchniach.
- Wykonany jest z odpornej na uszkodzenia termiczno-mechaniczne i korozję stali szlachetnej i szkła hartowanego.
- Jest cichy – na I biegu nie przekracza 50 dB.
- Funkcja timer pozwala na zaprogramowanie okapu na automatyczne wyłączenie się po 15 min.
- Jego funkcjami zarządza się za pomocą sterowania sensorowego i pilota.
- LED-y efektywnie oświetlą kuchenkę.
- Pracuje jako wyciąg i pochłaniacz.
- Można do niego podłączyć silnik zewnętrzny.
Okapy kuchenne – opinie o ich użyteczności są jednoznaczne. Należy je mieć w kuchni, aby było czysto i higienicznie. Liczba dostępnych modeli pozwala na dobre dopasowanie ich do kuchni w zakresie stylistyki i wydajności.