6 istotnych czynników mających wpływ na okapy do zabudowy
W dobie autorskiego urządzania i indywidualnego wystroju wnętrz, okapy do zabudowy cieszą się wzrastającą popularnością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni model.
Okapy do zabudowy
Jest to rodzaj okapów przeznaczony do zabudowania w ciągu mebli kuchennych. Najczęściej są one montowane w szafce. Aby zamontować taki okap należy wyciąć od spodu szafki odpowiednią wnękę. Innym popularnym wykorzystaniem zalet okapów do zabudowy jest wkomponowanie ich w indywidualną zabudowę (np. w stylu angielskim) lub też w konstrukcje kartonowo-gipsowe umieszczane nad wyspą kuchenną. Okapy do zabudowy cieszą się popularnością również wśród osób posiadających małe kuchnie, w których ważny jest każdy metr kwadratowy wolnej powierzchni.
Okapy do zabudowy możemy podzielić na dwie główne kategorie:
- okapy do zabudowy - zwane potocznie okapami szafkowymi, są wydajne, niewidoczne i dyskretne
- okapy teleskopowe do zabudowy - czyli inaczej okapy szufladowe, gdzie, przednia część jest wysuwana za pomocą specjalnej listwy
W poniższym poradniku skupimy się na okapach (wkładach) do zabudowy szafkowej, gdyż mają one o wiele więcej zalet aniżeli okapy teleskopowe i to właśnie one polecane są przez specjalistów z branży oraz najlepszych producentów.
1. Okapy do zabudowy a szerokość szafki
Wybierając okap do zabudowy w szafce pamiętać musimy o meblach, które w kuchni posiadamy bądź o tych, które właśnie zamierzamy kupić. Miejmy na uwadze, że montaż tego typu urządzenia wymaga wycięcia od spodu wybranej szafki wnęki, w której zostanie ono umieszczone. Prosty wniosek jest zatem taki, aby szafka była zawsze trochę szersza niż okap do zabudowy.
Popularne przedziały szerokości okapów do zabudowy to:
- do szafki 60 cm
- do szafki 80 cm
- do szafki 90 cm
- do szafki 100 cm
- do szafki powyżej 100 cm
Mając na uwadze te dwa parametry (szerokość szafki oraz szerokość okapu) jesteśmy w stanie w sposób bardzo precyzyjny wybrać model, który doskonale wpisze się w wystrój naszej kuchni zarówno pod względem funkcjonalnym jak i wizualnym. W przypadku konstrukcji kartonowo-gipsowych nad wyspą kuchenną musimy oczywiście uwzględnić miejsce, jakie będzie nam potrzebne, by swobodnie zamontować okap do zabudowy.
Wybór okapu odpowiednio dobranego do szafki sprawi, że idealnie wpasuje się on w zabudowę naszej kuchni (na zdjęciu okap do zabudowy GLOBALO LOTEO WHITE 60 cm)
2. Zrób wszystko, by podłączyć okap do wentylacji
Okapy do zabudowy (podobnie jak inne modele) mogą działać zarówno w trybie wyciągu jak i w trybie pochłaniacza. Ten pierwszy jest możliwy w momencie, gdy podłączymy nasze urządzenie rurą do kanału wentylacyjnego, dzięki czemu wszystkie opary, tłuszcze, para wodna oraz zanieczyszczenia będą wyprowadzane poza pomieszczenie. Okap w trybie pochłaniacza stosowany jest w kuchniach, w których (najczęściej z powodów technicznych) nie ma możliwości podłączenia wentylacji. Stosuje się wtedy filtry węglowe, które należy regularnie wymieniać (średnio co 3 miesiące).
Okapy do zabudowy również będą wydajniejsze, cichsze i efektywniejsze, gdy zostaną podłączone do wentylacji. Wybierając ten rodzaj urządzenia, postarajmy się przewidzieć, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić montaż okapu oraz zabudować rurę odprowadzającą.
Okapy do zabudowy będą cichsze i wydajniejsze, gdy podłączymy je rurą do kanału wentylacyjnego - powyżej okap do zabudowy FABER INKA ICH z wylotem z silnika o średnicy 150 mm
3. Wybierz wydajny silnik
Źle dobrany silnik potrafi zepsuć całą przyjemność ze stosowania okapu w kuchni.
Nic tak nie denerwuje jak głośny szum, który uniemożliwia swobodną rozmowę podczas przygotowywania posiłków. Panuje powszechne przekonanie, że im okap jest wydajniejszy i im mocniejszy ma silnik, tym jest lepszy. Jest to jednak tylko częściowo zgodne ze stanem faktycznym. Najczęściej używamy biegów początkowych okapów tj. I i II. Wyższe programy są uruchamiane, gdy gotowanie jest naprawdę intensywne bądź, gdy coś nam się przypali. Wtedy w krótkim czasie chcemy usunąć efekty tego przypalenia i nie przeszkadza nam głośnośność biegów wyższych czy funkcji booster.
Nowym trendem stosowanym przez wiodących producentów jest uzasadniona redukcja mocy silnika na rzecz cichszej pracy urządzenia. Dzięki temu okapy pracują bardzo cicho na biegach, które używane są najczęściej. I na to powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Dobrym przykładem są okapy GLOBALO - ta polska marka proponuje bardzo skuteczne modele o nowoczesnym designie. Ich wydajność na I i II biegu wynosi 200 m3/h przy głośności pracy urządzenia poniżej 50 dB. Oznacza to, że w ciągu godziny okap wyprowadzi z pomieszczenia 200 metrów sześciennych oparów i nieczystości pozostawiając powietrze zdrowym i czystym.
Wydajność silnika jest najistotniejsza na I i II biegu - okap do zabudowy GLOBALO LOTEO BLACK usuwa z pomieszczenia ok. 200 m3 oparów i nieczystości w ciągu godziny, działając przy tym na poziomie poniżej 50 dB
4. Zaufaj wysokiej jakości materiałom
Okapy kuchenne (w tym okapy do zabudowy) wykonane są najczęściej ze stali oraz ze szkła hartowanego. Zwykle w jednym modelu możemy spotkać obydwa te materiały w różnych proporcjach. Wybierając okap do zabudowy sprawdź dokładnie, z jakiego rodzaju stali został on wykonany. stal inox zapewni naszemu urządzeniu trwałość oraz ułatwi utrzymywanie go w czystości. Stal inox jest odporna na działanie wilgoci oraz wysoką temperaturę, w związku z czym zabezpieczy nasz okap przed uszkodzeniami i korozją. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się jego funkcjonalnościami i czystym powietrzem w domu. Szkło hartowane sprawi, że wybrany model będzie elegancki i nowoczesny.
Okap do zabudowy wykonany z certyfikowanej stali lub szkła hartowanego zapewni jego wieloletnie działanie (na zdjęciu okap do zabudowy ELICA BOXIN PLUS wykonany ze stali inox)
5. Zrezygnuj z najtańszych modeli
Niska cena okapu bywa kusząca. Nabywając tani model musimy jednak liczyć się z tym, że będzie on działał poniżej naszych oczekiwań. Jakie są zagrożenia płynące z kupienia taniego okapu do zabudowy słabej jakości? Przede wszystkim urządzenie to nie spełni należycie swojej głównej roli - jego wydajność będzie ograniczona. Kolejną niedogodnością przy najtańszych modelach jest ich głośna praca. Okapy do zabudowy często montuje się w szafce kuchennej. Gdy są wykonane ze słabej jakości materiałów, ich praca będzie głośna, co sprawi, że przestaniemy ich używać podczas gotowania. Istotnym ryzykiem jest również przenoszenie się drgań z silnika na zabudowaną szafkę bądź konstrukcję kartonowo-gipsową. Może powstać wtedy efekt tzw. pudła rezonansowego, czyli zwiększanie faktycznej głośności okapu. Z pewnością zmniejszy to zadowolenie z użytkowania okapu.
6. Model teleskopowy wybierz w ostateczności
Jednym z dostępnych modeli okapów kuchennych są okapy do zabudowy teleskopowe (tzw. szufladowe). Oprócz części właściwej zamontowanej np. pod szafką kuchenną, składają się również z wysuwanego panelu, który wyciąga się jak szufladę. Modele te były bardzo popularne na początku lat 90., kiedy rosła świadomość polskich użytkowników sprzętu AGD. Obecnie jednak nie są one polecane m.in. ze względu na dość kłopotliwe utrzymanie ich w czystości. Wysuwany panel w modelu teleskopowym porusza się na specjalnych prowadnicach - bywa tak, że ich dokładne wyczyszczenie jest utrudnione, w związku z tym szybciej się zużywają i starzeją. Należy również pamiętać, że w przypadku modeli teleskopowych tylko pozornie zwiększa się powierzchnia pochłaniania po wysunięciu panelu. Badania i liczne testy wykazały brak wzrostu wydajności wysuwanych modeli teleskopowych, w których powierzchnia pochłaniania oparów jest teoretycznie większa.
Okapy do zabudowy - krótkie podsumowanie dla zabieganych
- okapy do zabudowy najczęściej montuje się w szafkach kuchennych bądź w konstrukcjach kartonowo-gipsowych
- wybierając okap do zabudowy zwróć uwagę na szerokość posiadanej szafki
- postaraj się podłączyć okap do zabudowy rurą do wentylacji - zwiększy to jego wydajność oraz zmniejszy głośność
- wybierz model, który będzie najwydajniejszy na I i II biegu, gdyż to one używane będą najczęściej
- zwracaj uwagę na jakość wykonania i zastosowane materiały
- zrezygnuj z najtańszych modeli
- zamiast okapów teleskopowych wybierz okapy do zabudowy montowane w szafce