Okap z obiegiem zamkniętym –
sprawdź cechy i 3 ciekawe modele
Okap z obiegiem zamkniętym pochłania opary z gotowania przez wymienialny filtr węglowy. Sprawdź, który model warto mieć u siebie w kuchni.
Okap z obiegiem zamkniętym – kilka słów o nim samym
Brak możliwości podłączenia okapu do osobnego kanału wentylacyjnego nie oznacza, że jesteśmy skazani na opary z gotowania. Większość modeli okapów może pracować w dwóch trybach.
- Okap odprowadzający parę wodną, tłuszcz, nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje na zewnątrz przez kanał wentylacyjny działa jako wyciąg. Jego skuteczność jest wyższa, stąd zalecane jest, aby, jeśli jest to możliwe, korzystać z tej opcji. Zanieczyszczenia wyprowadzane są wówczas poza budynek.
- Okap z obiegiem zamkniętym eliminuje pochłaniane opary przez filtr węglowy. Jego możliwości absorpcyjne są mniejsze. Filtr węglowy po pewnym czasie się zużywa i należy go zastąpić nowym. Częstotliwość wymiany zależy od intensywności gotowania i wynosi raz na 3-6 miesięcy. Tak działający okap to pochłaniacz. Przefiltrowane przez niego powietrze wraca do pomieszczenia.
- W obu przypadkach należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra metalowego. Należy to robić raz w miesiącu. W większości modeli można użyć zmywarki nastawionej na maks. 50 stopni.
Przykładowe filtry węglowe
Okap w obiegu zamkniętym ma takie same wytyczne dotyczące wysokości zamontowania nad płytą grzewczą i kuchenką jak wyciąg.
Okap z obiegiem zamkniętym – nasz prywatny ochroniarz
Okapy pełnią niezwykle ważną funkcję w naszych domach.
- pozwalają na utrzymanie kuchni w czystości
- chronią meble i ściany przed zabrudzeniami, wypaczeniami materiału oraz wniknięciem brzydkiej woni
- oświetlają kuchenkę
- dzięki dopracowanemu wzornictwu mogą stanowić główny akcent estetyczny ciekawie zaaranżowanej kuchni
Instalacja okapu nabiera szczególnego znaczenia w kuchniach połączonych z salonem.
W tym przypadku brak tego urządzenia jest wyjątkowo dotkliwie odczuwalny i szkodzi również meblom i sprzętom w tzw. dużym pokoju.
Dzięki opcji ustawienia pracy okapu na tryb zamknięty, brak odpowiedniej infrastruktury wentylacyjnej budynku nie stanowi problemu dla montażu urządzenia. Wybór modeli jest niezwykle szeroki. Okapy z obiegiem zamkniętym występują w wielu rozmiarach i wzorach. Do wyboru jest też styl okapu.
Sprawdźmy, które modele nie tylko ochronią naszą kuchnię przed brudem i zapachami, ale też odmienią ją estetycznie. Podajemy 3 propozycje o wyjątkowym designie i bardzo dobrych parametrach technicznych.
Okap z obiegiem zamkniętym - NORTBERG Komodo
Architekci są zgodni co do tego, że okap może stać się wiodącą dekoracją kuchni. Na taką opinię na pewno zasługuje okap przyścienny NORTBERG Komodo.
Okap przyścienny NORTBERG Komodo
- Jego futurystyczna bryła z hartowanego szkła i stali wzmocni wizualnie nowoczesną linię kuchni, wydobędzie jej minimalistyczny charakter i współczesny rys aranżacji mebli i dodatków.
- Najlepiej sprawdzi się w wystroju o surowym i bardzo nowoczesnym charakterze, o zredukowanej do minimum liczbie dodatków. Stworzy jego spójne dopełnienie, a przez swoje miękkie linie złagodzi ascetyzm aranżacji.
- Okap ma regulacje prędkości w ramach 4 biegów. Jest bardzo wydajny (do 700 m3/h) oraz niezwykle cichy (30 dB na I biegu). Ma też wysoką klasę energooszczędności - A.
- Producent zadbał o wyposażenie okapu w szereg przydatnych funkcji. Za pomocą timera można ustawić czas wyłączenia urządzenia, wskaźnik wymiany filtrów informuje o konieczności zakupu nowego lub wyczyszczenia. Okap ma też funkcję pochłaniania obwodowego, która zapewnia równoległe zasysanie oparów i zwiększa ciśnienie zasysania.
- Istnieje możliwość instalacji filtra HI-Filter, który cechuje się długą żywotnością - wymienia się go tylko co dwa lata.
Okap z obiegiem zamkniętym – NODOR ISLA ARTICA
Część okapów wygląda jak designerskie lampy. Należy do nich na pewno okap wyspowy NODOR ISLA ARTICA.
Okap wyspowy NODOR Isla Artica
- Zdobna i delikatna konstrukcja okapu sprawia, że będzie on idealnym wizualnym domknięciem kuchni w stylu skandynawskim. Będzie pasować do naturalnego i lekkiego charakteru estetyki skandynawskiej, naturalnych materiałów, jasnych barw i nacisku na detal. Sprawdzi się też w kuchniach glamour.
- Dekoracyjny i współczesny charakter urządzenia sprawi, że przełamie on surowość stylu minimalistycznego. Będzie wyglądać pięknie na tle betonowych ścian, granitowych kafli, czy też mebli na wysoki połysk. Kuchnia nie będzie przez to tak jednolita, nabierze wyrazu i nieco kobiecego, przytulnego charakteru.
- Regulacja prędkości pozwala na dostosowanie urządzenia do intensywności gotowania. Okap jest cichy (50 DB na I biegu) i efektywny - ma mocny silnik o wydajności 645 m3/h.
- Timer pozwala na zaprogramowanie czasu pracy, a oświetlenie LED na energooszczędność. Okap ma regulacje oświetlenia i pilot do zdalnego sterowania jego funkcjami.
Okap z obiegiem zamkniętym - GLOBALO Loteo
Panuje moda na zabudowywanie sprzętu AGD. Pozwala to na wytworzenie wizualnej spójności i czystości oraz na racjonalne wykorzystanie przestrzeni. To też rozwiązanie do kuchni, w których wyrazisty sprzęt kłóci się ze zdobnym lub historyzującym charakterem mebli. Mowa tu o kuchniach rustykalnych i retro.
Okap do zabudowy Globalo Loteo
- Okap do zabudowy GLOBALO Loteo pasuje zarówno do kuchni nowoczesnych, w których zabudowa tworzy jednolity ciąg, jak i do kuchni rustykalnych o dekoracyjnym charakterze frontów szafek. Widoczna jest wyłącznie dolna część okapu z eleganckiego szkła hartowanego.
- Okap ma 4 biegi pozwalające na regulację mocy jego pracy. Jest bardzo cichy (48 dB), wyposażony w programator czasu pracy – timer, pilota oraz energooszczędne oświetlenie LED.
Brak nieprzyjemnej woni z gotowania, dodatkowe oświetlenie, ciekawy punkt estetyczny - zapewnia to okap z obiegiem zamkniętym. Liczba modeli pozwala na zgranie okapu z dowolnym stylem kuchni.