Okapy wkłady umiejscowione są w szafce kuchennej w taki sposób, że na pierwszy rzut oka są właściwie niewidoczne. Znajdą swoje zastosowanie zarówno w przestrzeniach małych kuchni, gdzie ważny jest każdy centymetr powierzchni, jak też w pomieszczeniach bardziej przestronnych, jeśli zadbamy o wysoką moc i wydajność urządzenia.
Okap wkład do zabudowy cieszy się powodzeniem wśród użytkowników, którym zależy na tym, by był on elegancko ukryty w pomieszczeniu kuchennym. Pozwala również na zaoszczędzenie miejsca w górnej części szafki, którą możemy przeznaczyć np. na dodatkowe sprzęty i akcesoria kuchenne.
Okap do zabudowy wykonany jest najczęściej ze stali inox, stali lakierowanej lub szkła hartowanego, które są materiałami solidnymi i odpornymi na zabrudzenia czy zarysowania. Nowoczesna technologia wykonania zapewni kuchni niezwykle trwałe urządzenie, które sprawnie i solidnie usunie wszelkie zanieczyszczenia z powietrza pozostawiając je czystym i zdrowym.
Okapy do zabudowy w szafce: informacje praktyczne
Chcąc w pełni korzystać z możliwości, jakie dają nam okapy do zabudowy w szafce, należy pamiętać przede wszystkim, by urządzenie poprawnie zamontować. Najlepiej zrobić to, korzystając z usług zaufanego stolarza oraz po konsultacji z przedstawicielem producenta, którego model wybierzemy.
Oto kilka informacji, które mogą okazać się przydatne osobom, które zdecydują się na ten rodzaj okapu:
-
przed montażem zwróć uwagę na wymiary korpusu wewnątrz szafki - to one są najważniejsze, gdyż to na ich podstawie ustalamy wycięcie pod okap (każdy okap ma inny wymiar korpusu montowanego w szafce, na podstawie rysunku technicznego ustalamy dokładną szerokość i głębokość otworu w szafce)
-
najpopularniejsze szerokości, jakie przybierają okapy do zabudowy, to:
-
do szafki 60 cm
-
do szafki 80 cm
-
do szafki 90 cm
-
do szafki 100 cm
-
do szafki powyżej 100 cm
-
prawidłowe podłączenie okapu do wentylacji sprawia, że będzie on wydajniejszy, cichszy i efektywniejszy (jeśli nie wiesz, jak prawidłowo podłączyć okap do wentylacji, sprawdź nasze inne poradniki na blogu)
-
warto zdecydować się na model, który na najczęściej używanych biegach (czyli na I i II) będzie pracował na poziomie poniżej 50 dB
-
dowiedzmy się, z jakiego materiału wykonano urządzenie pamiętając, że stal inox , lakierowana, INOX i szkło hartowane zapewniają trwałość i zabezpieczenie przed uszkodzeniami oraz korozją
-
warto zainteresować się rodzajem oświetlenia: oświetlenie LED generuje mniejsze opłaty za energię elektryczną
-
cena ma znaczenie: odrzućmy najtańsze modele - wyższa cena idzie w parze z jakością wykonania, wydajnością oraz cichą pracą urządzenia
Sposób zamontowania okapu kuchennego wpływa na jego skuteczność, wydajność i cichą pracę. Pozwala w pełni korzystać ze wszystkich funkcji, uniknąć skraplania pary wodnej oraz cieszyć się czystym powietrzem w całym domu. Dzięki temu meble kuchenne dłużej zachowają dobry stan - będą czyste, pozbawione tłustego nalotu, który osiadałby na nich wraz z parą wodną, gdyby kuchnia pozbawiona była okapu. Prawidłowe zamontowanie okapu pozwala na uniknięcie zniszczenia frontów kuchennych. Zdarza się to, gdy "puchną" one pod wpływem nadmiaru pary wodnej i nagromadzonej w kuchni wilgoci.
Aby poprawnie zamontować okap przeczytaj dokładnie instrukcje na swoim modelu oraz skontaktuj się z Doradcą Zakupowym. Możesz też przeczytać poradniki, które znajdziesz na naszej stronie internetowej.
Okapy GLOBALO: polski lider produkujący wkłady do zabudowy w szafce
Polskim liderem i pionierem produkcji cichych i wydajnych okapów do zabudowy w szafce jest marka GLOBALO. Jedną z głównych cech, jakimi odznaczają się wyciągi i pochłaniacze tej firmy, jest ich wysoka jakość przy zachowaniu rozsądnej ceny. Dzięki temu, każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie.
Prezentujemy kilka ciekawych modeli wkładów produkcji GLOBALO.
Okap wkład do zabudowy GLOBALO LOFETTI
Ogromnym plusem okapu do zabudowy Globalo Lofetti 60.1 White Eko Max jest jego dyskretny charakter. Po podłączeniu urządzenia do kanału wentylacyjnego, może on pracować jako wyciąg, trwale wyprowadzając pełne oparów powietrze z kuchni.
Okap Lofetti posiada wbudowany filtr aluminiowy. Aby używać go w trybie pochłaniacza, należy dodatkowo zamówić komplet filtrów węglowych.
Cechy okapu Lofetti:
-
oświetlenie diodowe LED zapewnia w pełni rozświetloną przestrzeń do gotowania
-
klawisze Soft-Touch pozwalają na łatwe i wygodne w obsłudze sterowanie sprzętem opcjonalnie okapem można także sterować za pomocą pilota (za dodatkową opłatą)
-
okap posiada aż 4 stopnie wydajności, których głośność leży w przedziale 48-66 dB
-
okap Globalo Lofetti swoją pracę na I biegu zaczyna już od 235 m3/h, dzięki czemu już na pierwszych biegach mamy dobrą wydajność i niską liczbę decybeli
Okap do zabudowy GLOBALO APRICO
Chętnie wybierany jest do kuchni zamkniętych, ale także do tych większych, otwartych na inne pomieszczenia. Bardzo dobrze sprawdza się w zestawieniu z nowoczesnymi meblami kuchennymi jak i w bardziej klasycznych wnętrzach. Żeby go zamontować, musimy przygotować w dolnej części szafki specjalne wycięcie posiłkując się rysunkiem technicznym z instrukcją dotyczącą konkretnego modelu.
Okap do zabudowy GLOBALO LOTEO
Okap do zabudowy Globalo Loteo cechuje się cichym działaniem - osiąga zaledwie 48 dB na pierwszym biegu. Energooszczędne oświetlenie dodatkowe jest zapewnione dzięki paskowi LED o mocy 5W. Urządzeniem można sterować zdalnie (za pomocą pilota) lub dotykowo.
Ten okap wkład jest utrzymany w czarnej kolorystyce - wyprodukowany został ze szkła hartowanego. Jego moc można w łatwy sposób regulować - do dyspozycji użytkownika są 3 stopnie prędkości i funkcja boost.
Okap teleskopowy czy wkład do zabudowy?
Okap do zabudowy może się także wysuwać - jest to wówczas okap teleskopowy. Warto jednak wiedzieć, że zasysa on powietrze i tak tylko tą częścią, która znajduje się bezpośrednio nad płytą kuchenną. Rekomendujemy zatem wybór wkładów do zabudowy na stałe, które mają zwykle lepszej jakości silniki i łatwiej utrzymać je w czystości ze względu na brak dodatkowych prowadnic.Obecność w naszych domach okapów teleskopowych wynika m.in. z tego, że były kiedyś bardzo popularne i tanie. Niektórzy wykonawcy mebli do dziś z przyzwyczajenia proponują swoim klientom okapy teleskopowe nie korzystając z dobrodziejstw zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które można spotkać u wielu obecnych na rynku producentów wkładów do stałej zabudowy.
Okapy do zabudowy w szafce: krótkie podsumowanie
Gdy zależy nam, aby okap kuchenny był zgrabnie ukryty pod szafką kuchenną - warto zdecydować się na wkład do zabudowy. Otrzymamy dzięki temu wysokiej jakości urządzenie i zachowamy określony styl kuchni.
Kuchnia z okapem do zabudowy zachowa swój zaplanowany charakter
Niekwestionowanymi zaletami okapu kuchennego do zabudowy są:
-
kompaktowość, dyskrecja
-
nietuzinkowy, designerski wygląd dzięki współpracy producentów z utalentowanymi architektami
-
cicha praca: nietrudno znaleźć model, którego poziom dźwięku wynosi poniżej 50 dB, co umożliwia swobodną rozmowę w kuchni
-
wysoka wydajność, co w praktyce oznacza przefiltrowanie powietrza minimum 6 razy w ciągu godziny
-
energooszczędność (oświetlenie LED)
-
łatwość obsługi (np. dzięki klawiszom Push Button lub możliwości sterowania za pomocą poręcznego pilota)