TEKA to europejska marka powołana w celu wytwarzania urządzeń do zabudowy, wyposażenia łazienek i pojemników przemysłowych, produkująca również okapy kuchenne.
Firma jest obecna w 33 krajach. Ma 27 fabryk w Europie, Azji i Ameryce. Dzięki temu jest w stanie dotrzeć ze swoimi produktami do ponad 110 krajów i ponad 100 milionów klientów na całym świecie.
Produkty marki TEKA są przyjazne środowisku, wyposażone w inteligentne rozwiązania, pozwalają zaoszczędzić energię. W okapie Teka iHood zastosowano integrację z iPodem lub iPhonem.
Okap TEKA będzie odpowiedni dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Są one wprawdzie efektem długiej pracy nad technologią, materiałami i szlifowaniem stylu, ale nie wzbiły się na wyżyny jakości i funkcjonalności. Oznacza to, że istnieją marki, które prześcignęły pod tym względem produkty TEKA, ale oferują jednocześnie nieco wyższą cenę. Nadal bardzo często wybierają je stolarze urządzając kuchnie swoim klientom.
Okap Teka i jego zadania
Główną i najważniejszą funkcją, jaką mają do spełnienia okapy kuchenne Teka, jest pochłanianie oparów kuchennych i wentylacja pomieszczenia, w którym przygotowywane są posiłki.
Ponadto okap kuchenny Teka:
- oczyszcza powietrze z tłuszczu i pary wodnej
- zapewnia przyjemne oświetlenie
- ma zróżnicowane systemy sterowania
- wyposażony jest w wiele dodatkowych funkcji ułatwiających gotowanie (np. timer powodujący wyłączenie urządzenia po ustalonym czasie)
- jest dziś niezastąpionym elementem wystroju wnętrza kuchennego
Okap Teka: jak go dobrze zamontować?
Podłączając okap kuchenny Teka, należy pamiętać o następujących zasadach:
- starajmy się nie zmniejszać średnicy rury do okapu
- najlepsza jest rura do okapu okrągła
- należy unikać kątów prostych podczas łączenia rur
- na jakość pracy okapu pozytywnie wpłynie wygłuszenie systemu rur wentylacyjnych
- kanał wentylacyjny powinien być możliwie jak najkrótszy Poniżej przedstawiamy okapy Teka podzielone ze względu na rodzaj sterowania.
Okap Teka: sterowanie przyciskowe
Sterowanie przyciskowe ma kilka odmian:
- Sterowanie przyciskowe elektroniczne zwane jest inaczej sterowaniem Soft Touch. Odbywa się za pomocą miękkich i eleganckich przycisków, przy użyciu których można wybrać dowolną funkcję lub ustawić stopień intensywności pracy wyciągu kuchennego. Niektóre modele okapów posiadają podświetlane przyciski - Light - Soft. Ten typ sterowania jest wyposażony w wyświetlacz LED lub LCD. Soft-Touch przeznaczony jest dla użytkowników, którzy lubią nawigować urządzeniami, czując pod palcami strukturę poszczególnych przełączników. Zastosowane przyciski są delikatne i wrażliwe na nacisk, zatem sterowanie silnikiem czy oświetleniem będzie bardzo skuteczne i wygodne. Modele z podświetlanymi przyciskami sprawdzają się, gdy lubimy przygotowywać posiłki wieczorami.
- Na rynku dostępne jest także sterowanie przyciskowe mechaniczne: rozwiązanie dla osób przyzwyczajonych do sprzętów, w których po wyraźnie wciśniętym przycisku widać, która funkcja okapu jest aktualnie włączona. W odróżnieniu od sterowania przyciskowego elektronicznego, okapy sterowane przyciskowo mechanicznie, nie informują o zmianie programu. Zamiast tego spotkać można pojedyncze światło, które pokazuje, czy okap pracuje, czy jest w stanie spoczynku.
W sterowanie przyciskowe wyposażone są następujące okapy kuchenne Teka:
Okap TEKA GFG2 Glass White
Okap do zabudowy TEKA GFG2 Glass White wyposażony w sterowanie przyciskowe
Okap wyspowy TEKA DG3
Model ten jest okapem wyjątkowo dekoracyjnym, wykonanym w nowoczesnej stylistyce, z prostą szybą hartowaną, która przechodzi przez cały okap. Komin urządzenia składa się z dwóch teleskopowych części, zaokrąglonych na kantach
Okap wyspowy TEKA DG3 wyposażony w sterowanie przyciskowe
Okap Teka: sterowanie sensorowe
Ten rodzaj sterowania zwany jest inaczej dotykowym lub: Touch Control. Odbywa się poprzez wyświetlacz LED. Gładka powierzchnia ekranu jest bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Sterowanie okapem odbywa się przez delikatne przyłożenie palca do szklanej powierzchni.
W ten model obsługi wyposażony jest okap wyspowy TEKA CC 40, nowoczesny wyciąg cylindryczny, którego niepowtarzalny design sprawia, że pasuje on do najbardziej nowoczesnych wystrojów kuchennych. Wykonany jest ze stali chromoniklowej INOX i elementów czarnego szkła. Jest bardzo wydajny, na ostatnim biegu osiąga 650 m3/h.
Okap wyspowy TEKA CC40 wyposażony w sterowanie dotykowe
Okap Teka: praca w trybie wyciągu lub pochłaniacza
Okap kuchenny pracujący jako wyciąg to urządzenie, które podłączone jest do wentylacji i odprowadza opary poza pomieszczenie. Natomiast jako pochłaniacz kuchenny pracuje wówczas, gdy nie został podłączony rurą do kanału wentylacyjnego.
Do pracy urządzenia w trybie pochłaniacza należy zaopatrzyć się w filtr węglowy (np. obsługujący okap TEKA CNL1 3000.)
Filtry węglowe można zwykle dokupić dodatkowo. To niezbędne elementy, jeśli okapu nie podłączamy do wentylacji. Zawierają w sobie kuleczki węgla aktywnego o średnicy ok. 1-2 mm. Gdy stykają się one z oparami kuchennymi, redukują oraz eliminują zapachy. Podczas pracy filtr węglowy wyłapuje wilgotne powietrze. Warto zatem go wysuszyć, pozostawiając okap włączony na dłużej nawet na godzinę po skończonym gotowaniu.
Filtry węglowe należy wymieniać co ok. 3-6 miesięcy. Ponieważ nie odprowadzają pary wodnej, kurzu ani wilgoci poza kuchnię, są o wiele mniej skuteczne niż okapy podłączone rurą do wentylacji.
TEKA okap powinien zainteresować potencjalnych użytkowników, ponieważ:
- oczyści powietrze
- zapewni przyjemne oświetlenie
- można nim sterować na różne sposoby
- wyposażony jest w wiele dodatkowych funkcji ułatwiających gotowanie
Ponadto, choć marka pracuje nad szlifowaniem stylu, okapów TEKA nie znajdziemy w czołówce jakości i funkcjonalności. Oznacza to, że wyciągi produkowane przez tę firmę, należą do niższej półki cenowej. Są zatem idealne dla osób, które potrzebują okapu do kuchni i mają jednocześnie ograniczony budżet.