Zajmuje trzecie miejsce pod względem popularności, montowany jest do sufitu dokładnie nad wyspą kuchenną z płytą grzewczą i ma cichy silnik o dużej mocy pracy – tak w skrócie określić można okap kuchenny wyspowy. To urządzenie, które nie tylko uwalnia naszą kuchnię od efektów ubocznych gotowania - nieprzyjemnych zapachów, wilgoci i tłuszczu, ale służy jako stylowa, designerska dekoracja.
Okap, który warto zabrać ze sobą na wyspę
Kuchnia przestała być rozdzieloną od innych domowych pomieszczeń izolatką. Przygotowując posiłki chcemy mieć kontakt z domownikami i gośćmi – podtrzymywać z nimi rozmowę, rzucić okiem na bawiące się w salonie dzieci, być częścią czynności, które aktualnie wykonują. Nie zawsze koncepcja kuchni połączonej z jadalnią i salonem cieszyła się jednak tak dużym wzięciem jak obecnie. Meble kuchenne i sprzęty AGD o topornym wzornictwie oraz powstające podczas gotowania opary zniechęcały do otwarcia kuchni na resztę pomieszczeń. Obecnie meble i sprzęty odznaczają się wysoką efektownością wizualną, a okapy gwarantują komfort sensoryczny. Kuchnia stała się harmonijnym poszerzeniem salonu i jadalni. W kuchniach typu open space płyta grzewcza często zamontowana jest na wyspie. Okap zawiesza się wówczas nad nią i ten typ urządzenia nosi nazwę: okap kuchenny wyspowy.
Zadaniem okapu wyspowego jest oczyszczenie powietrza w dużych pomieszczeniach. Możliwe jest to dzięki silnikom o bardzo dobrych parametrach mocy. Wysoki poziom zastosowanej w tych urządzeniach technologii powoduje, że pracują one niezwykle cicho, wydajnie i energooszczędnie. Najlepsze osiągi uzyskują pracując w trybie wyciągu, czyli po podłączeniu rurą do systemu wentylacyjnego. Jeżeli nie jest to możliwe z powodów instalacyjnych, okap pracuje w trybie pochłaniacza, a opary oczyszczane są wówczas za pomocą filtra węglowego. Powietrze nie jest wyprowadzane wtedy na zewnątrz, tylko cyrkuluje w obiegu zamkniętym. Filtr węglowy wymaga regularnej wymiany (raz na 3-6 miesięcy), sukcesywnie czyścić należy również filtr metalowy (najczęściej można to robić w zmywarce). Okap kuchenny wyspowy należy zamontować dbając o solidność mocowania 70 cm nad kuchenką. Konstrukcja sufitu podwieszanego powinna być mocna i stabilna,aby nie doszło do uszkodzeńpłyt, do których okap będzie montowany.
Okapy kuchenne wyspowe odznaczają się wyszukanym wzornictwem, pięknem formy i kunsztem realizacyjnym. Ich atuty estetyczne powodują, że bardzo podnoszą walory wizualne kuchni, stanowiąc nierzadko jej główną ozdobę. Rozbudowany wachlarz oferowanych na rynku modeli powoduje, że można je dopasować praktycznie do każdego stylu kuchni.
Zaprezentujemy Państwu główne rodzaje okapów wyspowych z rekomendacjami ich użycia w różnych estetykach wnętrz.
Okap kuchenny wyspowy nowoczesny
Najczęściej ma formę odwróconej litery „T”. Ten typ okapu pasuje do minimalistycznych, futurystycznych wnętrz, z dużą dyscypliną formy wzorniczej oraz naciskiem położonym na ascezę kształtów i kolorów. Nowoczesna, geometryczna bryła okapu i dominacja stali współgra z rygorem organizacyjnym i surową elegancją stylu nowoczesnego i industrialnego.
Kuchnię nowoczesną efektownie dopełni okap wyspowy FALMEC Line Pro Isola. To urządzenie o dużej mocy, z powłoką ze stali INOX, 6 punktami świetlnymi LED oraz 4 zakresami prędkości.
Okap wyspowy FALMEC Line Pro Isola
Ze swych zadań funkcjonalnych i dekoracyjnych doskonale wywiąże się również wykonany ze stali szlachetnej okap wyspowy GLOBALO Nomina Isola. Jego inspirowany trendem industrialnym design wykazuje spójność ze stylem nowoczesnych mebli drewnianych i lakierowanych na wysoki połysk. Urządzenie jest wydajne i trwałe, ma sensor pary, oświetlenie LED oraz 4 zakresy prędkości.
Okap kuchenny wyspowy Globalo Nomina Isola
Okap kuchenny wyspowy okrągły
Standardowo ma kształt długiej tuby i dzięki niedużej średnicy (np. 40 cm) zajmuje mało miejsca. Ten rodzaj okapu współgra zarówno z chłodną elegancją wnętrz nowoczesnych i industrialnych, jak i ze stylem loftów. Jego futurystyczna, łagodna, a jednocześnie niebanalna forma przełamuje geometryczną monolityczność stylu minimalistycznego i przemysłową surowość loftu. Jego nieszablonowy design pasuje również do nieformalnego stylu skandynawskiego.
Do wnętrz tych polecamy okap wyspowy ELICA CHROME. Ma najcichszy system działania na świecie (poziom dźwięku podczas pracy na pierwszym biegu wynosi jedyne 45 dB), wysoką moc zasysania i 4 zakresy prędkości.
Okap wyspowy ELICA Chrome
Okap kuchenny wyspowy prostokątny
Okapy kuchenne wyspowe prostokątne najczęściej posiadają formę sześcianu i wydajność na poziomie 600-700 m3/h. Korespondują estetycznie z wnętrzami nowoczesnymi, industrialnymi i loftowymi. Ich powściągliwy w formie, zdyscyplinowany, klasyczny design powoduje, że nie naruszają ładu wizualnego pomieszczenia i kojarzą się z kanonicznym konceptem nieostentacyjnej elegancji.
W kuchniach tych świetnie sprawdzi się okap wyspowy GLOBALO Toredo Isola. To precyzyjnie zaprojektowane, wydajne, ciche oraz energooszczędne urządzenie o wysokim standardzie wykonania. Ma intuicyjne sterowanie i wyświetlacz LED.
Okap kuchenny wyspowy GLOBALO Toredo Isola
Okap kuchenny wyspowy dekoracyjny wiszący
Ten typ okapów zrywa z prostotą formy i imituje najczęściej ozdobną, designerską lampę. Przez swój efektowny styl pasuje do kuchni w stylu glamour, może też stanowić ciekawy kontrast i silny element wizualny w kuchni minimalistycznej i industrialnej. Okapy dekoracyjne o większej prostocie formy idealnie pasują do kuchni w stylu skandynawskim, gdzie są kolejnym ozdobnym, ocieplającym wnętrze elementem.
W tej grupie okapów godny uwagi jest wyszukany designersko, cechujący się wysokimi parametrami jakościowymi hiszpański okap wyspowy PANDO. Jest wykonany ze stali inox, intuicyjny w obsłudze, wydajny, cichy, a wyglądem przypomina nowoczesną rzeźbę.
Okap wyspowy PANDO
Okap kuchenny wyspowy to połączenie piękna i funkcjonalności. Zapewni nam komfort użytkowania kuchni oczyszczając ją i oświetlając, a także będzie stylowym akcentem dekoracyjnym. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli dopełni kuchnię o efektowny element wizualny utrzymując ją w czystości.