Omawiamy szczegółowo 7 najważniejszych cech, które mają wpływ na to, że okap jest najlepszej jakości. Konioecznie sprawdź przed zakupem. Dzięki naszym poradom wybierzesz okap cichy i skuteczny, oraz zaoszczędzisz pieniądze. Okapy kuchenne są obecnie jednym z niezbędnych urządzeń w funkcjonalnej, wygodnej i przyjemnej w użytkowaniu kuchni. Obok lodówek, zmywarek czy ekspresów do kawy w znacznym stopniu wpływają na wygląd naszych pomieszczeń. Ich głównym zadaniem jest jednak eliminowanie negatywnych skutków działania innych sprzętów AGD takich jak piekarniki czy kuchenki. Doradzamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujemy się na wybór okapu kuchennego.
1. Cicha praca okapu
Jest to jeden z najważniejszych czynników, jaki podają nasi klienci, którzy rozważają kupno nowego okapu. Musi cicho chodzić. Nie może przeszkadzać. W przeciwnym razie zaczniemy go włączać coraz rzadziej, w rezultacie czego zupełnie przestaniemy z niego korzystać.
Wyciąg określić można cichym, gdy na pierwszym biegu głośność okapu kuchennego nie przekracza 50 dB. Oznacza to, że powinniśmy móc bez problemu rozmawiać podczas gotowania. Okap kuchenny w naszym gospodarstwie domowym powinien zachowywać się tak jak np. radio w biurze, w którym pracujemy. Gdy rozpoczynamy dzień pracy i je włączamy, możemy skupić się na wiadomościach czy muzyce. Gdy jednak zagłębiamy się w swoje zadania - radio działa gdzieś w tle nie przeszkadzając nam w tym, co aktualnie robimy. Jeśli okap będzie chodził za głośno, stanie się dla nas urządzeniem denerwującym i przestaniemy go używać. O tym, jaki wpływ ma wydajność i moc silnika na głośność okapu, piszemy w kolejnym akapicie.
⇨ Konkluzja: głośność pracy okapu na pierwszym biegu powinna zniknąć w tle pozwalając na swobodną rozmowę w kuchni z domownikami bądź gośćmi.
Okap blatowy Elica NikolaTesla ONE zintegrowany z płytą indukcyjną
2. Wygląd okapu
Okap kuchenny, oprócz swoich oczywistych funkcjonalności (takich jak oczyszczanie powietrza, neutralizowanie zapachów, zapobieganie powstawaniu wilgoci i grzyba, chronienie mebli i pozostałego wyposażenia), powinien pasować do wnętrza. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które łączą w sobie dwie cechy tj. funkcjonalność i design. Bez problemu dobierzemy do naszej kuchni odpowiedni egzemplarz. Nieistotne jest to, czy mamy nowoczesną kuchnię w szkle i metalu czy bardziej tradycyjną, utrzymaną w stylu angielskim lub prowansalskim. W połowie lat 90-tych, gdy okapy pojawiły się na polskim rynku i świadomość użytkowników była stosunkowo mała, dostępne rodzaje i modele można było policzyć na palcach jednej ręki (i były to niemalże wyłącznie tzw. okapy teleskopowe, które obecnie cieszą się coraz mniejszym powodzeniem ze względu na pewne ograniczenia). Obecne zróżnicowane wzornictwo jest w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym gustom.
Okap wyspowy Heweno Isola o matowym odcieniu złota marki GLOBALO oraz ryflowany biały okap Monogram marki Ciarko
3. Wydajność urządzenia
Użytkownicy, którym nie zależy tylko i wyłącznie na tym, żeby okap spełniał funkcję dekoracyjną, dużą wagę przywiązują do jego wydajności - okap ma być mocny i ma mieć tzw. duży ciąg. Oznacza to, że powinien skutecznie zasysać parę wodną oraz wyciągać wilgotne powietrze poza pomieszczenie. Tutaj należy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - im okap ma mocniejszy silnik, tym będzie pracował głośniej. Nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Obecnie bardzo wielu producentów oferuje silniki, których wydajność wynosi np. 700 m3/h. To znaczy, że okap jest w stanie wyciągnąć z pomieszczenia 700 kubików powietrza na godzinę. Należy jednak pamiętać, że wydajność taką i tak jesteśmy w stanie osiągnąć wyłącznie na wyższych biegach (zazwyczaj na III, IV lub V). Te wyższe biegi używane są stosunkowo rzadko właśnie ze względu na głośniejszą pracę urządzenia. W praktyce użytkownicy uruchamiają je z reguły tylko wtedy, kiedy gotują intensywnie (na jednym palniku przygotowują makaron, na drugim sos, a na trzecim zupę) bądź jeśli coś im się przypali.
⇨ Porada: okapu nie należy wybierać pod względem maksymalnej wydajności, gdyż jest to mit, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością i z realnym użytkowaniem tego sprzętu. Największe znaczenie ma wydajność oraz cicha praca na I i II biegu.
Redukcja mocy silnika
Najnowsze światowe trendy w dziedzinie produkcji i technologii wykonania okapów kuchennych i pochłaniaczy idą w zupełnie innym kierunku. Czołowi producenci zaczynają redukować moce silników w swoich okapach na rzecz cichej i zrównoważonej pracy. Wysoki poziom pod tym względem utrzymują okapy GLOBALO. Posiada ona w swojej ofercie okapy z silnikami o wydajności nawet do 800 m3/h i, jeśli klienci sobie tego życzą, bez problemu mogą otrzymać produkty o takich parametrach. Biorąc jednak pod uwagę główne oczekiwania coraz większej grupy użytkowników, czyli cichą pracę okapu, GLOBALO rezygnuje w swoich produktach z bardzo dużej wydajności na rzecz okapów o mocy maksymalnej 600 m3/h. Dzięki temu praca na I i II biegu jest nieporównywalnie cichsza i przyjemniejsza.
Czy skuteczność takiego okapu będzie mniejsza?
Oczywiście, że nie. Okap nadal będzie działał wydajnie, gdyż o wiele lepiej jest utrzymywać urządzenie włączone na niższym biegu przez dłuższy czas i cieszyć się jego cichym funkcjonowaniem, niż włączać je na krótko na bieg wysoki (i zarazem głośny) i nie móc swobodnie rozmawiać podczas przygotowywania posiłków.
Wydajność powinna być najistotniejsza na I lub II biegu, gdyż to ich będziemy używać najczęściej. Okapy z niższej półki cenowej (i zarazem nieco gorszej jakości) na początkowym programie mają wydajność rzędu 50-100 m3/h. Jest to rzeczywiście stosunkowo mało. Okapy o zredukowanej mocy maksymalnej na I i II biegu mają wydajność rzędu 200 m3/h (np. okap do zabudowy GLOBALO Loteo) i głośność ich pracy nie przekracza 50 dB (na I biegu jest to dokładnie 48 dB). To bardzo dobre wyniki! Dla porównania: 50 dB to tyle, ile wynosi zwyczajny, codzienny szmer w biurze podczas pracy, a 60 dB to np. dźwięk odkurzacza.
⇨ Najnowszy trend: okapy osiągające na 1. biegu głośność poniżej 50 dB oraz rezygnacja z maksymalnej wydajności silników na rzecz ich cichej i przyjemnej pracy.
4. Ilość zastosowanych filtrów
Wielu klientów zwraca szczególną uwagę na ilość umieszczonych od spodu okapu filtrów. Wydaje im się, że im większa powierzchnia filtrów metalowych, tym okap będzie skuteczniejszy - jest to kolejny mit, który warto obalić.
⇨ Przykład: okap wyspowy GLOBALO Nomina ma bardzo dużą powierzchnię aluminiowych siateczek (ok. 40 - 70 cm). Inny model, reprezentujący okapy wyspowe, GLOBALO Cylindro ma od spodu jedynie wąskie szczeliny oraz jeden stosunkowo niewielki filtr aluminiowy (ok. ⅕ z tego, co posiada Nomina).
W praktyce, skuteczność filtrowania okapu Cylindro to 90% skuteczności filtrowania okapu Nomina. Biorąc pod uwagę różnicę powierzchni, jaką zajmują filtry w oby tych modelach, jest to naprawdę niedużą dysproporcją.
Duża powierzchnia filtrów metalowych nie ma decydującego wpływu na wydajność i skuteczność okapu (z lewej okap Nomina, z prawej okap Cylindro)
5. Dyskrecja
Jeśli nie chcą Państwo, żeby okap był widoczny w kuchni czy salonie z aneksem kuchennym, radzimy wybrać taki model, który będzie się mniej rzucał w oczy. Na rynku dostępne są bardzo dobrej jakości okapy do zabudowy. Można wtedy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Z jednej strony mamy pewność, że urządzenie jest skuteczne i należycie pochłania wilgoć oraz zapachy. Z drugiej strony nie będzie ono mocno wyeksponowane we wnętrzach domu czy mieszkania.
Dyskretny model: okap wkład do zabudowy Elica Hidden
6. Łatwość czyszczenia elementów
Okap, jak każde urządzenie kuchenne, również się brudzi. Pochłanianie tłuszczy, oparów, pary, wilgoci oraz innych substancji z powietrza powoduje, że zarówno filtry metalowe jak i cała czasza okapu wymagają regularnego czyszczenia. Najlepiej jest wybrać taki model, który będzie łatwy w czyszczeniu, dzięki temu dłużej zachowa on swoje właściwości techniczne jak również wysoką estetykę. Zwracajmy uwagę na to, by okap wykonany był z gładkich materiałów, by jego powierzchnia nie była porowata. Pamiętajmy też o tym, że np. okapy teleskopowe są wyposażone w prowadnice (służące do ich wysuwania z szafki), w których może gromadzić się brud i tłuszcz.
7. Gwarancja
Wybierając okap kuchenny warto również zwrócić uwagę na jego gwarancję. Standardowy czas gwarancji na okapy kuchenne to 2 lata od daty zakupu. Nie chodzi jednak wyłącznie o jej długość, ale też o sposób funkcjonowania serwisu. Pamiętajmy, że części do okapów i pochłaniaczy kuchennych firm zagranicznych mogą nie być tak łatwo i szybko dostępne. Większość części (jak również całych urządzeń) polskich producentów możemy dostać od ręki, gdyż utrzymują oni stałe stany magazynowe.
Zapraszamy wszystkich poszukujących idealnego okapu dla siebie do rozmowy z naszymi specjalistami. Jesteśmy tutaj głównie po to, żeby Państwu pomóc wybrać najlepszy model spełniający wszystkie oczekiwania.