Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej dobrać szerokość okapu do płyty grzewczej. Czy okap kuchenny 50 cm będzie optymalny? Praktyczne wskazówki.
Wybór okapu kuchennego to decyzja przynajmniej na 10 lat . Statystyczny polski użytkownik tych urządzeń zmienia bowiem swój model co dekadę. Dlatego właśnie pomożemy Państwu zdecydować , czy najlepszym rozwiązaniem w Państwa przypadku będzie przyścienny okap kuchenny 50 cm, czy może jednak większy. Praktyczna wiedza o tym, w jaki sposób należycie przygotować się do zakupu nowego sprzętu tak, żeby spełniał on wszystkie swoje role.
Rola okapu kuchennego
Okap kuchenny powinien przede wszystkim być urządzeniem cichym, wydajnym i skutecznym. Ważnym aspektem jest również jego dobry design, który będzie pasował do wystroju naszej kuchni. Urządzenie powinno pochłaniać wszystkie opary kuchenne, filtrować powietrze, usuwać nieprzyjemne zapachy, oczyszczać pomieszczenie z tłuszczu, kurzy oraz wszelkiego rodzaju pyłków. Dzięki jego działaniu unikamy takich problemów jak oklejone tłuszczem szafki kuchenne, skroplona para wodna na szybach czy duszący, nieprzyjemny zapach w naszym domu, który doprowadzić może do powstania alergii czy uczuleń. Okap kuchenny powinien być, obok piekarnika, płyty grzewczej, lodówki czy zmywarki, podstawowym urządzeniem w naszej kuchni.
Okap kuchenny 50, 80 czy może 100 cm - w jaki sposób dobrać optymalną szerokość?
Wśród dostępnych na polskim rynku modeli dostępne są szerokości plasujące się między 9 cm a 150 cm. Ta pierwsza wartość charakteryzuje bardzo specyficzny rodzaj okapów, a mianowicie okapy blatowe zintegrowane z płytą, które zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Nie są one wprawdzie tanie, ale za to niezwykle skuteczne oraz praktycznie zupełnie niewidoczne i nie zajmujące żadnego dodatkowego miejsca.
Niezwykle wąski i dyskretny okap blatowy BORA CLASSIC 2.0 zintegrowany z płytą
Mimo wielu zalet takiego urządzenia znaczna część użytkowników decyduje się jednak na nieco tańsze rozwiązania.
Okap kuchenny a szerokość płyty grzewczej
W trakcie planowania wyboru mebli kuchennych i ich układu należy przewidzieć również szerokość płyty grzewczej i do niej dopasować rozmiar okapu. Jeśli decydujemy się na płytę grzewczą o szerokości np. 80 cm, musimy pamiętać o tym, żeby zostawić porównywalną przestrzeń między szafkami ponad nią. Zdarzały się nam przypadki, kiedy, po zamontowaniu płyty o takiej szerokości, okazywało się, że klient zostawił sobie tylko 50 cm wolnego miejsca między szafkami na ścianie. To niestety za mało, żeby w sposób wydajny i cichy współpracować z płytą grzewczą większą o 30 cm.
⇨ Pamiętaj: szerokość okapu kuchennego powinna być minimalnie taka jak szerokość płyty grzewczej. Lepiej jednak, gdy okap jest nieco szerszy od płyty.
Jeśli mamy płytę o szerokości 75 cm, to okap powinien mieć szerokość 90 cm. Jeśli płyta ma rozmiar 60 cm, to optymalnym rozwiązaniem będzie okap szeroki na 75-80 cm. Oprócz tego, że taka konfiguracja będzie o wiele wydajniejsza i urządzenie będzie działało skuteczniej - poprawi to też aspekt wizualny. Okap kuchenny wyspowy 50 cm nie będzie wyglądał dobrze ponad płytą, która ma szerokość 80 cm.
Elegancki okap wyspowy Elica Juno
Częstym standardem u wielu producentów płyt grzewczych jest 60 cm. Jeśli model okapu, który nas interesuje występuje wyłącznie w takim rozmiarze, możemy pójść na kompromis i dobrać sobie okap, który jest takiej samej wielkości. Sprawdzi się to zwłaszcza w niewielkich kuchniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy powierzchni.
Optymalna średnica okapu okrągłego
Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy chcielibyśmy zamontować okap okrągły. Wtedy połączenie płyty grzewczej o szerokości 60 cm nie będzie prezentowało się korzystnie z okrągłym okapem o takiej samej średnicy. By cieszyć się zarówno dobrymi parametrami urządzenia jak i atrakcyjnym wyglądem, polecamy wtedy zamontowanie okapu o średnicy do 40 cm. Sprawdzi się on jednakże jedynie pod warunkiem, jeżeli wydajność okapu będzie wysoka. Zmniejszając powierzchnię pochłaniania okapu zawsze musimy pamiętać o zachowaniu dużej wydajności, tylko wtedy będzie on funkcjonował bez zarzutów.
Gdy posiadamy płytę grzewczą o szerokości 80 cm i naszym marzeniem jest posiadanie okapu okrągłego, jego średnica o wartości 40 cm może być jednak zbyt mała. W takiej sytuacji radzimy poszukać modelu trochę większego. Zyska na tym również wystrój naszego pomieszczenia, gdyż większy okap będzie się w nim prezentował korzystniej.
⇨ Zapamiętaj: wybierając szerokość okapu kuchennego zawsze bierz pod uwagę również jego wydajność. Ma to zwłaszcza duże znaczenia przy okapach węższych od płyty grzewczej.
Przykład: okap wyspowy GLOBALO Cylindro Isola, który ma 39 cm średnicy sprawdzi się bardzo dobrze przy płycie o szerokości 60 cm, gdyż ma dobry silnik i jest wydajny.
Indywidualne podejście do wyboru okapu
Każdy posiadacz okapu kuchennego używa go w różnorodny sposób. Niektórzy gotują wyłącznie wodę na herbatę bądź jajka na twardo, a inni przygotowują skomplikowane potrawy na czterech palnikach jednocześnie. Powierzchnia kuchni, salonu bądź aneksu bywa przestronna i rozległa, ale potrafi też zajmować skromną przestrzeń 10m2. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj okapu, który się nam najbardziej podoba i który chcielibyśmy zamontować.
⇨ Przykładowa sytuacja: jeśli posiadamy okap do zabudowy o szerokości 55 cm i głębokości 30 cm, swobodnie można zastosować go przy płycie o szerokości 60 cm
Dlaczego tak jest, skoro okap będzie wtedy węższy i będzie miał mniejszą powierzchnię pochłaniania niż np. okap przyścienny w kształcie odwróconej litery “T” (szerokość 60 cm, głębokość 50 cm)?
Otóż wszystko zależy od wydajności naszego okapu. Jeśli nasz okap kuchenny 50-55 cm będzie miał dobrą wydajność i będzie prawidłowo podłączony, to sprawdzi się w naszej kuchni idealnie.
Okap kuchenny 50-55 cm będzie efektywny, jeśli będzie miał mocny silnik (z lewej okap do zabudowy ELICA Lane z prawej okap do zabudowy GLOBALO Pinelio)
Odpowiedni odstęp od szafki i płyty grzewczej
Pamiętajmy również o pozostawieniu przynajmniej kilku milimetrów odstępu między okapem a szafkami na ścianie. Unikniemy dzięki temu ewentualnego przechodzenia drgań na meble.
Kluczowa jest też wysokość, na jakiej zamontowany jest okap nad płytą. Jeśli będzie wisiał za wysoko, to zasięg pochłaniania oparów będzie zmniejszony, co spowoduje konieczność używania okapu na wyższych biegach. Rezultatem tego będzie jego głośniejsza praca.
W przypadku okapów przyściennych skośnych optymalną odległością pomiędzy płytą grzewczą a urządzeniem jest 35-40 cm od jego dolnej krawędzi. Pamiętać należy o tym, że, gdy użytkujemy tradycyjną kuchenkę gazową a nie płytę grzewczą elektryczną, to ta odległość powinna wynosić minimalnie 50 cm. Jeśli posiadamy okap przyścienny standardowy w kształcie odwróconej litery “T” to odległość również powinna wynosić 50 cm.
⇨ Zapamiętaj: zalecana odległość okapu od płyty:
- kuchenki z gazowymi palnikami: 50 cm
- kuchenka elektryczna indukcyjna: 30-40 cm
- kuchenka elektryczna (z czerwonymi polami grzewczymi): 40 cm
Decydując się na wybór okapu kuchennego często kierujemy się jego wyglądem. Jest to zupełnie zrozumiałe - chcemy, żeby nasza kuchnia prezentowała się okazale. Obecne zaawansowanie technologiczne w branży AGD pozwala na konstruowanie takich modeli, które spełniają jednocześnie obydwa te warunki - cechują się niebanalnym wzornictwem i są efektywne oraz wydajne w działaniu. Nie ma zatem najmniejszego problemu, by wśród oferty polskich bądź zagranicznych producentów, wybrać takie urządzenie, które w pełni zaspokoi nasze wymagania.