Okap do kuchni eliminuje opary i nieprzyjemne zapachy. Dzięki niemu jest czyściej, a meble i ściany zachowują dobry stan. Co więcej - okap zdobi!
Okap do kuchni - same plusy
Utrzymujący się od kilku lat trend architektoniczny na łączenie kuchni z salonem i jadalnią na pewno będzie miał kontynuację. Taka koncepcja aranżacyjna ma wiele atutów. Tworzy wrażenie optycznej przestronności mieszkania i wprowadza strefy wspólne. Umożliwiają one wspólne spędzanie czasu osobom wykonującym różne czynności.
Układ planistyczny typu open space pozwala na jednoczesne przygotowywanie posiłków i rozmowę z gośćmi lub rodziną w salonie, na gotowanie i pilnowanie pociech, czy też na sprawdzenie temperatury w piekarniku praktycznie bez odrywania wzroku od telewizora.
Jeszcze niedawno decyzja o takiej aranżacji obarczona była wieloma niedogodnościami. Trudno było o optyczne zsynchronizowanie kuchni i salonu, a okap do kuchni kojarzył się z żółknącym plastikiem.
- Dziś meble kuchenne wykonywane są dokładnie z tych samych materiałów, co te w „dużym pokoju”.
- Drewno, naturalne okleiny i płyty na wysoki połysk wprowadzane są do obydwu tych pomieszczeń.
- Estetyczne ujednolicenie kuchni i salonu jest oczywiście nieobowiązkowe. Kontrasty traktowane są jako wizualna gra tworząca głębię i urozmaicenia.
Obawy rodziły również opary kuchenne. Zatrzymywano je przez zamknięcie drzwi w kuchni.
Obecnie tłuszcz, parę wodną i drażniące zapachy z gotowania zatrzymuje okap do kuchni. Chroni tym samym meble i ściany przed brudem, wniknięciem na trwałe woni z gotowania i zniszczeniem.
Okap do kuchni robi to bardzo skutecznie, jednocześnie wzmacniając komfort gotowania przez oświetlanie płyty grzewczej. Daleko mu też do wyglądu dawnych modeli. Dopracowane wykończenie i design powodują, że okap do kuchni uznawany jest za najładniejszy spośród sprzętów kuchennych. Jego interesująca – często przypominająca lampę lub nowoczesną rzeźbę - bryła powoduje, że okap kuchenny stanowi często najciekawszy akcent wizualny pomieszczenia.
Okap do kuchni z salonem – na co zwrócić uwagę przy zakupie
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry okap do kuchni, czyli sprzęt mający nam służyć przez co najmniej 10 lat?
- Jeśli jest to możliwe, podłączmy okap do wyciągu wentylacyjnego. Sprawi to, że będzie pracował jako wyciąg i odprowadzał opary na zewnątrz budynku. Okap działający jako pochłaniacz, eliminujący opary przez filtr węglowy, ma nieco niższą skuteczność.
- Wykonanie ze szlachetnych materiałów – szkło hartowane i stal inox gwarantują odporność na uszkodzenia mechaniczne i termiczne oraz korodowanie.
- Odpowiednie parametry pracy – wysoka wydajność (dopasowana do metrażu pomieszczenia moc pochłaniania) oraz cicha praca (cichy okap to taki pracujący na poziomie poniżej 50 dB na i biegu).
- Właściwy rozmiar, rodzaj okapu i design – dopasowanie do wielkości płyty kuchennej i stylu kuchni.
Odpowiadając na często zadawane pytanie - Jaki okap do kuchni z salonem mam kupić? - pokażemy 4 modele, które mają nienaganne parametry pracy i efektowny design. Skupimy się na kategorii okapy wyspowe, ze względu na rosnącą jej popularność do kuchni z salonem. Podamy też 2 inne rodzaje do kuchni nie przewidującej tzw. wyspy.
Okap do kuchni – czy to ozdobna rzeźba?
Okap wyspowy GUTMANN ENTRADA 14 I 90 CM wykazuje silne podobieństwo do nowoczesnej rzeźby. Oprócz atrakcyjnego wyglądu urządzenie ma świetne parametry techniczne. To przykład sprzętu z wyższej półki.
- Wykonany jest z trwałej stali inox o najwyższej jakości. Opcjonalnie komin może być wyprodukowany w całości z jednego elementu stalowego.
- Pasuje do kuchni nowoczesnych, zarówno takich, w których dominuje drewno, jak i meble na wysoki połysk. Idealnie komponuje się również ze stylem industrialnym.
- Ma wysoką klasę wydajności, na najwyższym biegu pochłania z mocą 950 m3/h, przez co nadaje się nawet do bardzo dużych kuchni.
- Mocny silnik powoduje, że okap generuje dźwięk na poziomie 54 dB, może jednak pracować z silnikiem zewnętrznym, który montuje się np. w pomieszczeniu gospodarczym. Silnik zewnętrzny należy dokupić osobno.
- Sterowanie zdalnie za pomocą pilota (opcjonalnie).
- Filtr przeciwtłuszczowy kondensacyjny z taśmą magnetyczną.
- Może pracować jako wyciąg i pochłaniacz.
Okap do kuchni – czy to lampa?
Okap wyspowy FABER ARKEA wykazuje dużo zbieżności wizualnych z nowoczesną lampą. Atrakcyjne wzornictwo, to nie jedyny atut okapu. Ma on wysokiej klasy parametry pracy i niezwykle szeroki pakiet funkcji dodatkowych.
- Wykonany jest z trwałej stali inox i szkła hartowanego.
- Pasuje do kuchni nowoczesnych, zarówno takich, w których dominuje drewno, jak i meble na wysoki połysk. Idealnie komponuje się również ze stylem skandynawskim.
- Ma 4 biegi, na najwyższym osiąga wydajność maksymalną 620 m3/h.
- Ma wiele funkcji dodatkowych – funkcja 24h umożliwia całodobową wentylację pomieszczenia, funkcja delay pozwala na automatyczne ustawienie wyłączenia z opóźnieniem, tak aby okap do końca wchłonął opary. Pochłanianie obwodowe zwiększa ciśnienie zasysania, a funkcja speed pozwala na absorpcję oparów w trybie bardzo intensywnym. Model ma też funkcję obniżającą zużycie energii oraz funkcję Up&Down pozwalającą na zniżanie urządzenia podczas pochłaniania, dla zwiększenia skuteczności eliminacji oparów.
- Dekoracyjna jest w nim nie tylko forma, ale również oświetlenie.
- Sterowanie odbywa się przez pilot.
- Okap pracuje jako pochłaniacz i jest wyposażony w potężne filtry.
Okap do kuchni – czy to modernistyczna dekoracja?
Okap przyścienny FALMEC GHOST to kolejny przykład wzornictwa inspirowanego sztuką. Kubistyczna, designerska bryła okapu kryje w sobie urządzenie o wysokiej klasie parametrów użytkowych i funkcji.
- Wykonany jest z wysokiej jakości szkła hartowanego i stali inox . Jest dostępny w 3 wersjach kolorystycznych: bieli, czerni i kolorze stalowym.
- Stanowi idealne dopełnienie kuchni nowoczesnych. Pięknie komponuje się zarówno z meblami z naturalnego drewna, jak i z płyty na wysoki połysk.
- Ma 3 biegi, na najwyższym osiąga wydajność maksymalną 450 m3/h.
- Jest stosunkowo cichy – generuje 51 dB na I biegu i może pracować z turbiną zewnętrzną, która jest praktycznie bezgłośna. Turbinę taką (inaczej po prostu silnik) należy dokupić osobno.
- Ma użyteczne funkcje dodatkowe – funkcja 24h umożliwia całodobową wentylację pomieszczenia, a pochłanianie obwodowe zwiększa ciśnienie zasysania i wydajność.
- Energooszczędne oświetlenie LED występuje zarówno na spodzie urządzenia jak i na boku, przez co ma cechy dekoracyjnej lampy.
- Może pracować jako wyciąg i pochłaniacz.
Okap do kuchni – ukrycie w zabudowie
Okap GLOBALO Loteo Plus jest przeznaczony do zabudowy, często stosowanej w kuchniach open space. Łączy on elegancką, designerską formę z dopracowaniem technologicznym i produkcyjnym.
- Wykonany jest z wysokiej jakości szkła hartowanego i dostępny w 3 wersjach kolorystycznych: bieli, graficie i czerni.
- Przeznaczony jest do kuchni z zabudową w stylu nowoczesnym, klasycznym i rustykalnym. W ostatnim przypadku nie koliduje ze zdobnym stylem retro, typowym np. dla kuchni prowansalskich. Szkło pięknie dopełnia spód szafki wykonanej zarówno z naturalnego drewna, jak i z płyty na wysoki połysk.
- Większy model – 80 cm - cechuje cicha praca - 50 dB na I biegu oraz maksymalna wydajność pochłaniania na poziomie 640 m3/h.
- Wyposażony jest w sterowanie dotykowe z pilotem w zestawie oraz energooszczędne oświetlenie w formie paska LED.
- Może pracować jako wyciąg i pochłaniacz oraz z turbiną zewnętrzną.
Okap do kuchni pomaga w utrzymaniu domu w czystości i chroni go przed wilgocią, zapachami i tłuszczem z gotowania. Tworzy dodatkowy punkt oświetleniowy i zapewnia kuchni akcent dekoracyjny pozytywnie mylony z lampą lub nawet rzeźbą.