Okap Beko – od producenta sprzętu AGD, najczęściej wybieranego przez Polaków w 2016 r. Sprawdzamy funkcje i parametry 2 modeli stworzonych do eliminacji oparów.
Okap Beko - jakie zadania wykonuje?
Brak okapu w kuchni oznacza mniej higieniczne warunki przygotowywania i spożywania posiłków.
- Jeśli go nie zamontujemy, musimy liczyć się z tym, że podczas każdego gotowania na szybach, meblach, ścianach i podłogach będzie osadzać się wilgoć i tłuszcz, a nieprzyjemne zapachy utrzymają się wiele godzin oraz wnikną na trwałe we włókna tkanin mebli, firan i zasłon.
- Kuchnię bez okapu czyści się dłużej, tłuszcz przywiera bowiem do powierzchni i po zaschnięciu jest trudniejszy do wyczyszczenia. Podobnie jest z parą wodną. Wiąże się ona z kurzem i trudniej się go wówczas usuwa.
- Co więcej, okapy oczyszczając powietrze, chronią meble i ściany przed zniszczeniem – wypaczeniem, odchodzeniem farby i trwałym zabrudzeniem. Meble użytkujemy dłużej.
- Okap korzystnie wpływa też na nasze zdrowie. Pochłania bowiem również drobiny kurzu, bakterie, wirusy, grzyby, alergenne pyłki roślin oraz inne drobnoustroje, które pogarszają nasze samopoczucie i kondycję fizyczną.
- Urządzenie to poprawia również komfort gotowania, pełni bowiem funkcje oświetleniowe. Lepiej przez to widzimy to, co dzieje się na patelni i w garnku.
- Pamiętajmy, że kupując okap, musimy wybrać model szerszy lub równy szerokości naszej kuchenki, tak aby mógł pochłaniać skutecznie opary. W przypadku dużej metrażowo kuchni okap musi mieć odpowiednią moc pochłaniania, czyli wydajność.
- Okap pracuje najskuteczniej po podłączeniu do kanału wentylacyjnego (czyli jako wyciąg). Wyprowadza wówczas opary na zewnątrz budynku. Jeśli okap kuchenny oczyszcza opary z gotowania przez wymienialny filtr węglowy i pracuje jako pochłaniacz, przefiltrowane powietrze wraca do kuchni.
- Okap stanowi element urozmaicający kuchnię estetycznie. Przełamuje monotonię szafek, wprowadza akcent świadczący o nowoczesności wyposażenia, a z włączonym oświetleniem buduje klimat pomieszczenia i daje pogłębienie perspektywy wnętrza.
Okap Beko – dwa słowa o producencie
Turecka firma Beko specjalizuje się w produkcji sprzętu AGD. Dobra relacja ceny do jakości, estetyczny design i skupienie się na przyjazności obsługi urządzeń spowodowała, że producent szybko opanował rynek europejski. Beko jest drugą co do wielkości marką w Europie. Obecne jest ze swoją ofertą w 100 krajach na świecie i ma na swoim koncie ponad 300 patentów. Praktycznymi funkcjami, ładnym designem, trwałością i korzystnym pułapem cenowym odznacza się również okap Beko.
Przyjrzyjmy się 2 modelom tego, znanego na rynku polskim od 1998 r., producenta okapów.
Okap Beko – model przyścienny
Okap przyścienny BEKO HCB62741BWH cechuje wysoka estetyka wizualna i dobre parametry pracy. Jak każdy okap przyścienny, montuje się do ściany. To najbardziej klasyczny rodzaj okapu kuchennego. Ten model ma jednak unowocześnioną stylistykę. Jego wzornictwo i kolorystyka nawiązuje do skupionej na geometrycznej szlachetności formy estetyce minimalizmu.
- Jasna stal inox odciąża sylwetkę, przez co urządzenie łagodzi surowość kuchni minimalistycznej oraz dobrze koresponduje ze stylem skandynawskim, industrialnym i klasycznym.
- Model ten zapewnia stałe odświeżanie powietrza w kuchni. Sprawdza się również jako pochłaniacz dymu papierosowego. Opary zostaną pochłonięte, a my nie musimy się martwić gromadzącą się wilgocią.
- Okap Beko ma dużą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 703 m3/h. Sprawdzi się zatem również w dużych kuchniach.
- Wykonany jest z odpornej na uszkodzenia termiczno-mechaniczne i korozje stali inox i szkła hartowanego.
- Okap Beko obsługuje się za pomocą sterowania dotykowego Soft-Touch.
- Ma oświetlenie halogenowe.
- Pracuje jako wyciąg lub pochłaniacz.
Okap Beko – model teleskopowy
Okap teleskopowy BEKO CTB montuje się w szafce. Stąd jego zastosowanie w kuchniach do zabudowy. Jego atutem jest ergonomia, urządzenie zajmuje mało miejsca. Widoczny jest wyłącznie wąski panel, przez co mała kuchnia nie jest dodatkowo wizualnie obciążana przez dodatkowy element. Okap teleskopowy uruchamia się przez wysunięcie szuflady. Nie zwiększa ona jednak powierzchni absorpcyjnej.
- Przez nieduże rozmiary okap jest prawie niewidoczny. Pasuje do kuchni minimalistycznej oraz dobrze koresponduje ze stylem skandynawskim i klasycznym.
- Stanowi propozycję dla klientów szukających okapów w niskich cenach.
- Okap Beko ma moc pochłaniania, która wystarczy w małych kuchniach – jego wydajność maksymalna wynosi 280 m3/h.
- Wykonany jest z odpornej na uszkodzenia termiczno-mechaniczne i korozje stali inox.
- Okap Beko obsługuje się za pomocą przełącznika elektronicznego.
- Oświetla kuchenkę przez żarówki.
- Pracuje jako wyciąg lub pochłaniacz.
Okap Beko pomaga w utrzymaniu kuchni w czystości – eliminuje opary i zapachy tworzące się podczas gotowania. Doświetlając kuchenkę, podnosi komfort gotowania. Producent zadbał o utylitarne i estetyczne atuty swoich modeli i ich przystępność cenową.