To, czy okap pracuje efektywnie, wydajnie i cicho zależy nie tylko od wysokiego standardu technicznego danego modelu. Na skuteczność pochłaniania i bezdźwięczną pracę wpływa również prawidłowy montaż okapu. Podajemy kilka praktycznych wskazówek instalacyjnych, dzięki którym okap będzie działał bez zarzutu.
Skutki błędów montażowych
Właściwy montaż okapu jest kluczowy dla jego prawidłowego działania. Montaż okapu niezgodny z instrukcjami producenta i wskazaniami dotyczącymi danego typu urządzenia ograniczy jego zdolność do wchłaniania oparów i cichej pracy. Gorsza praca okapu doprowadza do przywierania tłuszczu i wilgoci do powierzchni mebli i szyb oraz utrzymania się nieprzyjemnego zapachu. Skutkuje to brudem, wypaczeniem drewnianych powierzchni mebli oraz wniknięciem woni z gotowania na trwałe. Kolejnym negatywnym skutkiem błędów montażowych jest głośna praca urządzenia. Jak zamontować poprawnie okap - radzimy poniżej.
Co ma rura do wyciągu?
Dla okapu pracującego w trybie wyciągu, gdy powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, kluczowe jest precyzyjne dopasowanie średnicy wylotu kratki wentylacyjnej do wymiarów kanału wywiewnego. Działający w cyklu otwartym okap musi być bowiem prawidłowo podłączony rurą do kanału wentylacyjnego. Jeden koniec rury kanału powietrznego należy przyłączyć do otworu wyjściowego w silniku, a drugi do szybu wentylacyjnego. Na konstrukcję zakładany jest komin zwany inaczej maskownicą.
Zwężenie średnicy wylotu silnika (np. przez zakładanie przejściówek) to błędny montaż okapu. Redukcja przekroju rury wpłynie negatywnie na głośność pracy okapu i jego skuteczność. Najlepsze są krótkie, proste, okrągłe, gładkie rury o szerokiej średnicy 15 cm. W miejsce standardowej rury okrągłej fi 15 cm dopuszcza się użycie rur kwadratowych bądź prostokątnych o wymiarach 9 cm na 22 cm.
Złym wyborem są rury spiro i kanały elastyczne. Ważny jest również kąt montażu rury. Praktycy rekomendują aby rury poprowadzić pod kątem 45 stopni bądź łukiem. Ich kolejnym zaleceniem jest unikanie zakrętów – okap pracuje najlepiej gdy wlot kanału wentylacyjnego jest usytuowany w osi wylotu okapu. Każdy zakręt przewodu znacząco redukuje wydajność pracy urządzenia.
Restrykcji jest więcej – w przypadku komina zlokalizowanego bezpośrednio za ścianą nie powinno się zakładać kolanka bezpośrednio na wylot okapu. Najlepiej jest wtedy poprowadzić minimum 30 cm rury w górę, przed instalacją kolanka. Kolejne zalecenie dotyczy odległości od kratki wentylacyjnej - nie powinna przekraczać 2 m. Dodatkowo, jeśli kanał odprowadzający nie wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku - nie zaleca się montowania klapek zaworu zwrotnego. W przypadku gdy rura do okapu wystaje ponad maskownicę (komin), można ją zabudować konstrukcją z profili metalowych i płyty gipsowo-kartonowej.
Oszczędność przestrzeni i ład wizualny – takie zalety daje nam okap podszafkowy. Montaż tego rodzaju okapu wykazuje analogie do pozostałych modeli. I w tym przypadku okap pracuje wydajniej i ciszej jeśli podłączymy go rurą do drożnego przewodu wentylacyjnego. Dobry montaż okapu podszafkowego zakłada użycie przewodu odprowadzającego powietrze najprostszą i najkrótszą drogą. Istotne jest, aby kupując okap podszafkowy nie decydować się na model z niższej półki. Mają one gorsze silniki. Przez to, że okap mieści się w szafce, może to skutkować efektem pudła rezonansowego. Wówczas nawet słaby dźwięk ulega wzmocnieniu, co skutkuje zwiększeniem emisji decybeli.
Montaż okapu kuchennego ma jedno najważniejsze zalecenie: zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta i trzymać się jego wskazówek montażowych.
Liczy się odległość i szerokość
Prawidłowy montaż okapu to również zachowanie odpowiedniej odległości urządzenia od płyty grzewczej. W przypadku okapu przyściennego standardowego (tzw. t-line w kształcie odwróconej litery „T”) zalecana odległość wynosi 70-75 cm od płyty gazowej i 60-65 cm od płyty indukcyjnej. Okap skośny wymaga zwykle zachowania odległości 40-45 cm od jego dolnej części. Montaż okapu powinien być ustalony również w oparciu o wzrost jego użytkowników, tak by zapewnić im dogodny dostęp do panelu sterowania. Zawsze jednak należy taką odległość skonsultować z Doradcą - wtedy będziemy mieć pewność, że zrobimy to dobrze.
Właściwy montaż okapu to również dobranie odpowiedniej szerokości tego urządzenia do szerokości płyty grzewczej. Należy pamiętać, by szerokość okapu była co najmniej taka, jak kuchenki elektrycznej lub gazowej. Idealnie jest, gdy szerokość ta jest większa np. gdy nad kuchenką o szerokości 60 cm montujemy okap węższy. Ma on wówczas odpowiednią powierzchnię wchłaniania i opary nie uciekają „na boki”. W przypadku okapu okrągłego nad standardową kuchenką o szerokości 60 cm wystarczy zamontować okap o średnicy 40 cm. Należy jednak wówczas zadbać o odpowiednią moc silnika okapu.
Jak zamontować okap do ściany?
Stabilne i mocne zamontowanie urządzenia do szafki, ściany lub sufitu zapobiega drganiom odpowiedzialnym za hałas wydawany przez okapy kuchenne. Ściana, do której zamocowany jest okap, powinna odznaczać się solidnością, aby nie przewodziła drgań i dźwięku silnika wskutek rezonowania. Najlepsze są ściany z betonu, cegły lub pustaków, a nie regipsu. W przypadku okapów montowanych do sufitu tłumiący efekt zapewni wygłuszenie systemu rur wentylacyjnych poprowadzonych w suficie podwieszanym. Należy też pamiętać, że okap zasilany jest prądem i wymaga bliskości gniazdka elektrycznego. Najlepszym sposobem jest poprowadzenie kabla zasilającego z sufitu (bądź przy suficie od górnej części okapu) i zwieńczenie go gniazdkiem natynkowym.
Wydajna praca okapu zależy nie tylko od parametrów technicznych danego modelu. Istotny jest swobodny przepływ zasysanego i odprowadzanego przez okap powietrza. Za to odpowiada dobry montaż okapu.