Kuchnia w stylu skandynawskim – te 3 zasady musisz znać
Czysty, uporządkowany i jasny projekt kuchni od lat najlepiej wychodzi Skandynawom. Kuchnia w stylu skandynawskim jest jednocześnie przytulna i funkcjonalna. Zobacz aranżacje kuchni, w których wykorzystano 3 nadrzędne dla tego stylu zasady. Przejrzyj też ciekawe okapy kuchenne, które do niego pasują.
Kuchnia skandynawska – idea
Kuchnie skandynawskie są inspirowane jasnymi kolorami natury i wynikają z krajobrazu, jaki panuje w tych północnych krajach. Wykorzystywana paleta kolorów to biele i szarości z dodatkiem materiałów metalowych. Dzięki temu kuchnie w stylu skandynawskim zawsze są jasne i przestronne.
Kluczowe w kuchni skandynawskiej jest przechowywanie. Jeśli masz możliwość przeznaczenia dodatkowego pomieszczenia przy kuchni – zorganizuj tam spiżarnię. Wiele osób jednak cały sprzęt i zapasy musi zmyślnie przechowywać w kuchni. Kuchnia w stylu skandynawskim nadaje się do tego idealnie. W projektach takich kuchni stosuje się np. szafki od podłogi do sufitu (często bez uchwytów, by zachować większy minimalizm).
Wyznaczniki stylu skandynawskiego
Minimalizm kuchni skandynawskiej czyni go dostępnym dla wszystkich. Funkcjonalność sprawdza się w codziennym życiu. Prostota ta jest łatwa do osiągnięcia nawet niewielkimi nakładami finansowymi. Kuchnia w stylu skandynawskim to przeciwwaga dla ozdobnego stylu z wyrafinowanym designem.
Jeśli chcesz zaprojektować idealną kuchnię skandynawską, stosuj te 3 zasady:
Jasne kolory
W krajach skandynawskich brakuje słońca. To dlatego w projektowaniu kuchni stosuje się jasne kolory, a światło ma niebagatelne znaczenie. Chętnie wykorzystywane kolory to biel, jasne odcienie niebieskiego, żółtego i kremowego. Do tego delikatne zielenie i szarości.
Funkcjonalne blaty
Kuchnia w stylu skandynawskim ma być przede wszystkim funkcjonalna. Blaty wykonane są z trwałych materiałów, które są jednocześnie lekkie. Drewno i inspiracje z nim związane są wskazane. Stosuje się także blaty z kamienia i betonu, gdyż są naturalne i minimalistyczne. Laminaty natomiast dobrze naśladują organiczne materiały (kolor, usłojenie, tekstura), a są tańsze.
Naturalne drewno
Nic tak dobrze nie wprowadza przytulności w domu, jak drewniane meble. W stylu skandynawskim z powodzeniem stosuje się zarówno nowe meble drewniane, jak i odrestaurowane meble vintage. Dąb, klon, sosna powleczone naturalną bejcą stanowią uzupełnienie dla nowoczesnych urządzeń AGD.
Kuchnia w stylu skandynawskim z nowoczesnym okapem
Sama kuchnia to za mało. Żeby utrzymać ją w higienie i czystości – niezbędne jest zamontowanie okapu kuchennego. Zabezpieczy on ją przed wilgocią i tłustymi osadami, dzięki czemu dłużej pozostanie piękna. Domownicy zyskają natomiast czyste powietrze, którym zdrowiej się oddycha.
Jeśli planujesz zainstalować w swojej skandynawskiej kuchni klasyczny okap przyścienny, pomyśl o okapie GLOBALO Nomina w kolorze INOX. Jego srebrny kolor naturalnie wpasuje się w kolorystykę, w której dominuje biel oraz jasne drewno.
Okap Nomina osiągnie maksymalną prędkość na III biegu 545 m3/h, a gdy uruchomisz funkcję boost, wydajność wzrośnie aż do 725 m3/h.
Dwie diody LED dokładnie oświetlą kuchenkę oraz blat wokół niej, a dodatkowo przyczynią się do obniżenia rachunków za prąd – technologia LED jest wydajniejsza i zużywa mniej energii.
Dodatkowe opcje okapu, takie jak czujnik zabrudzenia filtrów, minutnik, sensor pary, timer (od 1 do 90 minut) czy funkcja turbo ułatwią codzienne użytkowanie okapu.
Okap ze stali inox jest ciekawym uzupełnieniem kuchni rodem z IKEA. Jasne meble, szkło, drewniane blaty oraz odpowiednie oświetlenie sprawią, że nabierze ona nieco chłodnego, północnego charakteru.
W kuchniach w stylu skandynawskim duży nacisk kładzie się na prostotę i minimalizm. Gęsto zabudowane szafki mają za zadanie pomieścić wszelkie potrzebne akcesoria. W takim układzie najlepiej sprawdzi się okap do zabudowy GLOBALO PIMOTION
Z powodzeniem zamontujesz go w górnej szafce wiszącej ponad płytą grzewczą. Zrówna się z dolną jej częścią, pozostając w ukryciu, a jednocześnie skutecznie pochłonie opary.
Model Amadio to cichy okap (jedynie 48 dB na pierwszym biegu), którego wydajność na IV biegu to 575 m3/h. Możesz go podłączyć rurą do komina wentylacyjnego lub użytkować w trybie zamkniętym jako pochłaniacz (z filtrem węglowym).
Występuje w kilku kolorach, choć do kuchni skandynawskiej zdecydowanie polecamy stal lakierowaną na biało. Podłużna listwa LED w tym modelu rozjaśnia kuchenkę oraz blat wokół niej energetycznym i energooszczędnym światłem!
Jednym z popularniejszych rodzajów okapów jest okap skośny. W kuchni w stylu skandynawskim również jest dla niego miejsce. Okap skośny GLOBALO Larto wpisuje się w paletę kolorystyczną sprzętów, przedmiotów i materiałów stosowanych w tym nurcie.
Wykonany został z trwałego szkła hartowanego w kolorze białym. Powierzchnia ta jest uniwersalna, łatwa do czyszczenia i niezwykle elegancka. W połączeniu z jasnymi ścianami, drewnianym blatem i szarościami w różnych tonacjach uzyskamy prawdziwy skandynawski look naszej kuchni.
Podsumowanie
W kuchni w stylu skandynawskim liczą się trzy rzeczy: dobór kolorów w odpowiedniej tonacji, stosowanie drewnianych mebli i dodatków oraz funkcjonalne blaty i pojemne szafki. Nad procesem gotowania powinien czuwać niezbędny element wystroju wnętrza, czyli cichy, nowoczesny, wydajny i energooszczędny okap kuchenny. Tylko z nim Twoja piękna kuchnia skandynawska pozostanie zachwycająca przez wiele długich lat.