Okap do zabudowy to niewielkie urządzenie, którego przeznaczeniem jest montaż w zabudowie kuchennej. Umieszcza się go w górnej szafce lub innej zabudowie bezpośrednio nad płytą grzewczą. Znamy przynajmniej 5 powodów, dla których warto zaplanować wkład do zabudowy w Twojej kuchni.
Kiedy masz mało miejsca
Okapy do zabudowy są kompaktowe. Co to oznacza? Że mają niewielkie rozmiary i łatwo je zabudować w dowolnej szafce wiszącej lub specjalnie do tego celu przygotowanej zabudowie. Mało tego – zajmują tylko część takiej szafki. Reszta z powodzeniem może zostać wykorzystana do przechowywania jakichś akcesoriów kuchennych (książki kucharskie, instrukcje obsługi sprzętów, butelki z octem).
Najmniejsze okapy do zabudowy mieszczą się w szafkach o szerokości 50 cm. Okap do zabudowy ELICA ERA S jest właśnie takim egzemplarzem. Przy szerokości zaledwie 50 cm osiąga wydajność maksymalną na poziomie 428 m3/h na trzecim biegu. Pracuje jako pochłaniacz lub wyciąg, oświetla płytę grzewczą dwiema energooszczędnymi diodami LED, a jako sterowanie służy stylowe pokrętło. Głębokość okapu Elica to zaledwie 30 cm, a wysokość 17,7 cm.
Kiedy chcesz ukryć okap
Wielu producentów prześciga się w projektowaniu designerskich, niepowtarzalnych wzorów okapów, które stają się prawdziwą ozdobą kuchni. Potężne tuby montowane nad wyspą kuchenną, oryginalne okapy sufitowe oświetlające całą przestrzeń w dole, okazałe okapy skośne dumnie prężące się nad kuchenką. Wzornictwo niektórych naprawdę zadziwia i budzi podziw gości.
Może jednak należysz do grupy ludzi, która wolałaby nieco schować okap? Może wolisz mocniejszych elementem wystroju uczynić piękne meble, blaty, ściany? Okap do zabudowy jest właśnie dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ na pierwszy rzut oka praktycznie go nie widać! Spójrz na poniższe zdjęcie.
Gdy spoglądasz na nie po raz pierwszy, widzisz w pierwszej kolejności czarną zabudowę kuchenną u góry, białe szafki na dole i elementy z jasnego drewna. Kuchnia jest czysta, schludna i minimalistyczna. Dopiero gdy przyjrzysz się dokładniej, zobaczysz okap.
Choć akurat okap do zabudowy GLOBALO GINGERO z powodzeniem mógłby być bardziej eksponowany, gdyż wykonany został z dbałością o każdy szczegół. Czarne szkło hartowane i stal nierdzewna lakierowana na czarno nadają mu bowiem szyku i elegancji. Wrażenie robią też parametry. Ten niewielki okap do zabudowy osiąga wydajność maksymalną aż 562 m3/h przy zachowaniu poziomu pracy na minimalnym poziomie 46 dB na I biegu. Cztery biegi, energooszczędne pasmo LED oraz pilot zdalnego sterowania czynią go urządzeniem dla prawdziwych geeków dobrego sprzętu AGD.
Kiedy masz ograniczony budżet
Dla wielu to nie będzie żaden argument, ale istnieje spora grupa osób, które mają ograniczony budżet, ale mimo wszystko chcą cieszyć się czystym powietrzem w kuchni. Wkład do zabudowy jest dobrym wyborem. To właśnie w tej kategorii znajdują się modele, które kosztują poniżej 500 zł. Niektóre nawet poniżej 200 zł! Najtańszym obecnie okapem do zabudowy jest u nas okap podszafkowy KERNAU KBH I 0960. Kosztuje jedynie 159 zł!
Nie będziemy ukrywać, że są lepsze modele od niego, ale musimy też przyznać, że lepiej mieć niedrogi okap i go używać, niż pozostawić kuchnię bez stałej wentylacji. Okap Kernau KBH sprawdzi się w małej kuchni (178 m3/h). Możesz go użytkować z filtrem węglowym jako pochłaniacz lub bez niego jako wyciąg, jeśli masz możliwość podłączenia urządzenia do osobnego kanału (komina) wentylacyjnego. Okap ma pasmo LED, które będzie przyjemnym, dodatkowym oświetleniem w kuchni. Nawet słabszej mocy urządzenie jest w stanie na bieżąco zasysać wilgotne opary i tłuste cząsteczki tak, by chronić Twoje meble i ściany.
Kiedy chcesz mieć czystą kuchnię
Po co właściwie potrzebujesz okapu? Podczas gotowania uwalnia się para wodna, która następnie osadza się na meblach, blatach, urządzeniach, tkaninach, ścianach, oknach i podłogach. W parze tej wirują także tłuste cząsteczki, które sklejają się np. z kurzem i brudem i tworzą nieprzyjemną i trudną do usunięcia warstwę. Wilgoć taka doprowadza do powstania grzybów i pleśni, które oprócz tego, że niszczą Twoją kuchnię, to są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Dodaj do tego jeszcze nieprzyjemne zapachy i spaleniznę, która z łatwością wnika w dywany, zasłony, koce i tapicerkę ulubionej kanapy. Taki scenariusz obejmuje kuchnie, w których brakuje okapu kuchennego. Gdy jednak go zamontujesz, Twoja domowa przestrzeń będzie zdrowa i higieniczna, a domownicy będą mogli oddychać spokojnie.
W tym miejscu musimy wspomnieć o włoskiej marce FALMEC i jej okapie do zabudowy MOVE GREEN.TECH.
Jeśli chcesz zapewnić w swojej kuchni wentylację idealną – Falmec Move Green.Tech to dobry wybór. Okap ten na IV biegu osiąga wydajność maksymalną aż 640 m3/h, a zaczyna swoją pracę cicho, bo od 48 dB. Wrażenie robi także klasa energetyczna A++, dzięki której Twoje rachunki za prąd będą niższe. Trzy dyskretne diody LED jasno oświetlą przestrzeń płyty grzewczej oraz blatu wokół niej. Okap wykonany został ze stali szlachetnej Inox i szkła hartowanego.
Kiedy nie możesz zamontować dużego okapu na ścianie
Okapy przyścienne wymagają solidnej ściany, na której mogą zostać bezpiecznie zamontowane. Najlepiej, by była ona z cegieł, pustaków lub betonu. Należy zrezygnować z montażu okapu na ścianie z regipsów, gdyż jest za mało stabilna i może rezonować dźwięki. To powody, przez które niektórzy nie mogą zamontować większego okapu na ścianie lub w suficie. Innym powodem mogą być względy konstrukcyjne – położenie sufitu, okna, skosy dachu. Jeśli zatem nie masz w kuchni możliwości zamontowania okapu przyściennego, sufitowego czy wyspowego – wybierz okap do zabudowy w szafce. Dostępne szerokości to od zaledwie 50 cm do ponad 100 cm. To szeroki wachlarz możliwości, wśród których znajdziesz model dopasowany do swojej zabudowy kuchennej.
Włoski okap FULGOR MILANO CHB to designerski model łatwy w montażu w szafce kuchennej. Jego idealnie stalowa powłoka mieni się kolorami przestrzeni wokół niego. Wystarczy przetrzeć go szmatką nasączoną w specjalnym środku do czyszczenia stali nierdzewnej, by cieszyć się czystą i higieniczną powierzchnią. Pracuje cicho od 47 dB oraz jest wydajny – na najwyższym biegu osiąga 592 m3/h. Wyposażony w przydatne funkcje dodatkowe – timer i czujnik wymiany filtrów. Dwie jasne diody LED umieszczone w centralnej części okapu wyróżniają go spośród podobnych modeli na rynku.