Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Dobry design, cicha praca i moc pochłaniania – w open space okap musi być praktyczny i estetyczny. Polecamy sprawdzone modele.
Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Po pierwsze wydajność.
Kuchnie połączone z salonem mają coraz więcej zwolenników. Za takim rozwiązaniem stoją konkretne zalety. Przede wszystkim kuchnia nie stanowi w nim wyizolowanego pomieszczenia. Open space pozwala na scalenie tych stref domowych, wokół których zorganizowane są najważniejsze czynności wykonywane za dnia. Połączone pomieszczenia zyskują też na przestronności i głębi.
Większa kuchnia wymaga okapu o lepszej wydajności i większej mocy silnika. Do obliczenia potrzebnej wydajności mnoży się wielkość kuchni wyrażoną w m3 (wysokość razy metraż) razy 9 dla biegu na średnich obrotach lub razy 12 dla maksymalnego biegu.
W układach typu open space opary nie mają naturalnej bariery w postaci ściany działowej. Bez okapu tłuszcz, para wodna i nieprzyjemne zapachy z gotowania i smażenia przedostaną się do salonu, brudząc meble, sprzęty, dekoracje i ściany. Zakup okapu przekłada się na praktyczne korzyści:
- Okap kuchenny chroni meble i ściany. Opary powodują, że ulegają one przyspieszonemu starzeniu, wypaczeniu przez absorpcję wilgoci i zabrudzeniom oraz wnika w nie na stałe niemiły zapach.
- Okap pomaga w utrzymaniu czystości na bieżąco. Wydobywające się podczas gotowania i smażenia: para wodna i tłuszcz nie osadzają się na frontach mebli, ścianach, ceramice ściennej i podłogowej, ani sprzęcie i dodatkach kuchennych. Taka warstwa jest niełatwa do usunięcia i przywiera do niej kurz.
- Okap jest korzystny dla naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Uwalnia nas od drobin kuchu, szkodliwych drobnoustrojów, alergennych pyłków roślin, wirusów, bakterii i grzybów.
- W sytuacji, gdy budynek ma przewidzianą odpowiednią infrastrukturę wentylacyjną, rekomendowane jest podłączenie okapu rurą do wyciągu wentylacyjnego. Odprowadzając opary na zewnątrz budynku – czyli w obiegu otwartym - będzie pracował jako wyciąg. Okap działający jako pochłaniacz, absorbujący opary przez filtr węglowy, odznacza się niższą skutecznością. Minusem tego rozwiązania jest też konieczność cyklicznej wymiany filtrów węglowych (co 3-6 miesięcy w zależności od częstotliwości korzystania i rodzaju okapu). Skuteczność pracy okapu warunkuje również właściwy montaż i odpowiednie czynności pielęgnacyjne (głównie czyszczenie filtra metalowego).
Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Po drugie niski poziom głośności.
Zadając sobie pytanie, jaki okap wybrać do kuchni otwartej, należy pamiętać, iż urządzenie generuje dźwięk związany z pracą silnika. Jeśli zależy nam, żeby nie interferował on z prowadzonymi przez nas rozmowami lub muzyką i telewizją, powinniśmy zakupić okap klasyfikowany jako cichy, czyli generujący nie więcej niż 50 dB na I biegu. Czasem przy naprawdę mocnym silniku ten parametr jest przekroczony. Możemy wówczas rozważyć zamontowanie silnika zewnętrznego, który umieszczamy w innym pomieszczeniu (garażu, piwnicy, kotłowni, pralni) lub na zewnątrz budynku. Urządzenie pracuje wówczas w zasadzie bezgłośnie.
Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Po trzecie design.
Formułując odpowiedź na pytanie - Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? – zgodnie z radami architektów odpowiadamy – zsynchronizowany estetycznie ze stylem kuchni i salonu. Produkowane obecnie modele występują w szerokiej palecie wzorów. Płynnie komponują się one z przeróżnymi stylami wnętrzarskimi, akcentując i uwypuklając ich styl. Te o bardziej finezyjnych, wyszukanych kształtach stają się nierzadko główną dekoracją połączonych pomieszczeń.
- Okapy przyścienne standardowe (w kształcie odwróconej litery ”T”) przez swoją zdyscyplinowaną, geometryczną bryłę idealnie pasują do wizualnego porządku kuchni minimalistycznych i surowych wnętrz industrialnych. Do tych wnętrz rekomendujemy również okap przyścienny prostokątny. W kuchniach klasycznych te typy okapów mogą wprowadzić powiew nowoczesności.
- W kuchniach skandynawskich estetycznie sprawdzi się okap przyścienny skośny, jego dynamiczna, lekka sylwetka pasuje również do kuchni stylizowanych na lata 60. i 70.
- Okapy przyścienne okrągłe przełamią ascetyczne linie stylu minimalistycznego i industrialnego. Ich opływowa forma wprowadzi tam element miękkości i dynamiki. Będzie pasować też do stylu skandynawskiego.
- Do kuchni otwartej często wybierane są okapy wyspowe – montowane bezpośrednio nad wyspą. Niektóre modele okapów z tej kategorii mają kształt dekoracyjnych lamp, przez co pasują wizualnie do eleganckiego salonu i nie tworzą przez to ostrej optycznie linii demarkacyjnej między pomieszczeniami. Mniej masywne są także okapy, w których część bryły wykonana jest z transparentnego szkła hartowanego.
- W kuchniach, w których przewodnią koncepcją estetyczną jest ukrycie sprzętu, montowane są okapy do zabudowy, okapy sufitowe lub okapy blatowe. Są one praktycznie niewidoczne, co nie uszczupla ich mocy. Te okapy stanowią również rozwiązanie pod dekoracyjne kuchnie prowansalskie, angielskie czy też dworkowe, gdzie nowoczesny sprzęt stoi w wizualnej niezgodzie z meblami stylizowanymi na epokowe.
Przejdźmy teraz do 3 konkretnych propozycji.
Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Okap wyspowy FALMEC ALPHABET
Okap wyspowy FALMEC ALPHABET kształtem nawiązuje do efektownej lampy i ma bardzo dobre atrybuty techniczne i funkcjonalne.
- Przez swoje ciekawe, szlachetne wzornictwo pasuje do kuchni skandynawskich, nowoczesnych i klasycznych.
- Okap ma dobrą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 680 m3/h.
- Wykonany jest z odpornych na uszkodzenia termiczno-mechaniczne stali inox i szkła hartowanego.
- Obsługuje się go za pomocą sterowania przyciskowego Soft-Touch z wyświetlaczem LED i pilota.
- Ma dobrą klasę energetyczną B.
- Diody LED efektywnie oświetlą kuchenkę.
- Pracuje jako pochłaniacz i wyciąg.
- Można do niego przyłączyć silnik zewnętrzny.
Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Okap sufitowy NORTBERG PLATINUM
Okap sufitowy NORTBERG PLATINUM ma wysoki standard parametrów pracy i szlachetne wzornictwo. Jego elegancka, dopracowana designersko sylwetka pasuje do każdego typu kuchni.
- Okap ma dobrą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 700 m3/h.
- Wykonany jest z odpornych na uszkodzenia termiczno-mechaniczne stali inox i szkła hartowanego.
- Jest bardzo cichy – generuje zaledwie 30 dB na I biegu.
- Obsługuje się go za pomocą pilota.
- Wyposażony jest w dodatkowe funkcje – wskaźnik wymiany filtrów oraz pozwalający na automatyczne wyłączenie urządzenia po określonym czasie timer i wyłącznik czasowy.
- Ma bardzo dobrą klasę energetyczną A.
- Pasmo LED efektywnie oświetli kuchenkę.
- Pracuje jako pochłaniacz i wyciąg.
Jaki okap wybrać do kuchni otwartej? Okap wyspowy GLOBALO CYLINDRO ISOLA
Okap wyspowy GLOBALO CYLINDRO ISOLA ma nowoczesny cylindryczny kształt i bardzo dobre parametry wykonania i pracy.
- Okap ma bardzo dobrą moc pochłaniania – jego wydajność maksymalna wynosi 742 m3/h.
- Wykonany jest z odpornej na uszkodzenia termiczno-mechaniczne stali inox .
- Jest bardzo cichy – generuje zaledwie 46 dB na I biegu.
- Obsługuje się go za pomocą klawiszy Soft-Touch.
- Wyposażony jest w pozwalający na automatyczne wyłączenie urządzenia po określonym czasie timer.
- Ma dobrą klasę energetyczną B.
- Diody LED efektywnie oświetlą kuchenkę.
- Pracuje jako pochłaniacz i wyciąg.
- Można do niego przyłączyć silnik zewnętrzny.
Chcąc kupić dobry okap do kuchni otwartej, należy zwrócić uwagę na siłę absorpcji, korelację stylistyczną i głośność pracy urządzenia. Okap do kuchni z salonem musi skutecznie wchłonąć opary i stanowić optyczną całość z resztą wystroju. Zapewnić czystość i efekt wizualny.