14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Jaki okap kuchenny wybrać? Funkcje, na które warto zwrócić uwagę


Okap kuchenny

Okap kuchenny to jeden z najistotniejszych sprzętów AGD jaki kupujemy, urządzając kuchnię. Głównym zadaniem tego urządzenia jest pochłanianie oparów i zapachów powstających przy gotowaniu, dzięki czemu kuchnia staje się miejscem łatwym do utrzymania w czystości i pozbawionym nieprzyjemnych aromatów. Dowiedz się na co warto zwrócić uwagę wybierając okap, aby skutecznie pełnił swoją rolę.

Wydajność okapu kuchennego - jak ją obliczyć?  

Wydajność jest jednym z najważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając okap. To właśnie ona determinuje, jak szybko i skutecznie okap będzie filtrował powietrze. Dobrze dobrany model powinien zrobić to przynajmniej 6 razy w ciągu jednej godziny na pierwszym biegu, 9 razy na drugim i 12 razy na maksymalnym. Przed zakupem należy zatem obliczyć, jaka wydajność będzie potrzebna. W tym celu mnożymy wielkość pomieszczenia wyrażoną w metrach sześciennych przez poszczególne wartości. 

Przykład: Kuchnia zamknięta o powierzchni 16 m2 i 2,5 m wysokości, co daje 40 m3. 

  • Na I biegu wydajność okapu powinna wynosić minimum 240 m3/h (40 m3 x 6).
  • Na II biegu wydajność okapu powinna wynosić minimum 360 m3/h (40 m3 x 9).
  • Na III biegu wydajność okapu powinna wynosić minimum 480 m3/h (40 m3 x 12).

W przypadku kuchni otwartej na salon lub jadalnię trzeba pamiętać o tym, aby wziąć pod uwagę wielkość całego pomieszczenia. Warto także mieć na uwadze, że powyższy wzór jest orientacyjny i nie będzie miał zastosowania w kuchniach o bardzo dużych wymiarach. W takiej sytuacji warto skonsultować się indywidualnie z doradcą, który pomoże dobrać właściwe urządzenie. 

Okap przyścienny Elica bio white

Ile decybeli powinien mieć okap kuchenny? 

Wyobraź sobie, jak przyrządzasz smakowite danie i uprzyjemniasz sobie ten moment dźwiękami ulubionej muzyki albo nowym odcinkiem interesującego podcastu. Brzmi zachęcająco? Niestety, wiele osób, które wybrało zbyt głośny okap, może zapomnieć o tym, aby móc podczas gotowania posłuchać czegokolwiek innego niż dźwięk pracy silnika. Przy wyborze tego urządzenia zwróć zatem uwagę na poziom decybeli, aby upewnić się, że okap kuchenny będzie pracował naprawdę cicho. Najlepszym wyborem będzie taki model, którego poziom dźwięku nie przekracza 50 dB na pierwszym biegu. 

Czasem zdarza się, że pomimo niskiej ilości decybeli okap nie pracuje tak cicho, jak powinien. W takiej sytuacji warto wykonać następujące kroki:

  • upewnić się, że urządzenie zostało zamontowane prawidłowo, 
  • zadbać o to, aby podłączenie do kanału wentylacyjnego było możliwie jak najkrótsze i nie posiadało zbędnych zakrętów, 
  • umyć filtr przeciwtłuszczowy,
  • wymienić filtr węglowy, jeśli jest stosowany, 
  • upewnić się, że średnica kanału jest zgodna z tą, którą rekomenduje producent. 

Ciekawy sposób na wyciszenie okapu oferuje marka GLOBALO. Do urządzeń producenta można podłączyć tłumik absorpcyjny, który redukuje poziom dźwięku i podwyższa komfort przebywania w kuchni. 

Okap wyspowy GLOBALO arenoflow gold

Wyciąg czy pochłaniacz?

Kluczowym aspektem podczas wyboru okapu jest sposób jego działania. Urządzenie może bowiem działać w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wyciąg, czyli podłączenie okapu za pomocą rury do wlotu kanału wentylacyjnego. Dzięki temu powietrze zasysane jest przez silnik i odprowadzane do komina. Pochłaniacz to z kolei opcja, dla osób, które nie mają możliwości podłączenia okapu do wentylacji. W urządzeniu należy umieścić filtry węglowe, które mają zdolność do wyłapywania i neutralizacji nieprzyjemnych zapachów powstających podczas gotowania. 

Z reguły niemal w każdym okapie można zamontować filtry węglowe i użytkować go w trybie pochłaniacza. Zasada ta nie obowiązuje jednak w odwrotnym kierunku. Niektóre okapy działają wyłącznie jako pochłaniacz. Brak konieczności stosowania przewodów odprowadzających przefiltrowane powietrze do komina sprawia, że urządzenia tego rodzaju mogą przyjmować wyjątkowe i zróżnicowane kształty. Szczególną popularnością cieszą się okapy na linkach, które dzięki swojej stylowej formie pełnią dodatkowo funkcję ozdoby kuchni

 


Inne ważne funkcje

Kupując okap, warto przyjrzeć się jeszcze kilku następującym aspektom:

  • Klasa energetyczna - wybierając sprzęty AGD, często zwracamy uwagę na ten parametr. W przypadku okapów ma on jednak mniejsze znaczenie, ponieważ urządzenie to włączane jest na stosunkowo krótki czas w porównaniu np. do lodówki, która działa bez przerwy. Wahając się pomiędzy okapem o wysokiej wydajności i klasie energetycznej B a modelem mniej wydajnym, ale za to posiadającym klasę A, lepiej postawić na ten pierwszy. 
  • Sterowanie - w zależności od modelu może być ono mechaniczne (przyciski lub pokrętła) bądź elektroniczne (dotykowe). Wybór jest kwestią indywidualnych preferencji. Dzięki panelowi LED, okap kuchenny zyskuje nowoczesny i estetyczny design. Z kolei przyciski i pokrętła są łatwo wyczuwalne, dlatego mogą być wygodnym rozwiązaniem przy okapach do zabudowy, ponieważ można sterować nimi w pozycji wyprostowanej. 
  • Szerokość - jest ona determinowana na ogół wielkością płyty. Z zasady okap powinien być nieco szerszy od niej, aby zapewniał odpowiednią powierzchnię pochłaniania. Do płyty o szerokości 60 cm wybierz więc okap w rozmiarze 75-80 cm. Inaczej jest w przypadku okapów okrągłych, których średnica często ma mniej niż 40 cm. Wtedy zwróć uwagę, aby wydajność urządzenia była wyższa - dzięki temu będzie skuteczniej filtrować powietrze. 

Prawdopodobnie zauważyłeś, że w tym wpisie nie poruszyliśmy kwestii rodzajów okapów kuchennych, a także materiałów i wykonania - to temat na osobny artykuł. Zaglądaj więc regularnie na nasz blog, aby być na bieżąco. 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, jaki okap wybrać skontaktuj się z nami. Doradzimy najlepszą opcję dla Ciebie.

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
8:00 - 16:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 8:00 - 16:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 8:00 - 16:00