Wydajność okapu to istotny parametr pozwalający określić, czy urządzenie to będzie skutecznie działać w kuchni. Chodzi tu fakt, czy urządzenie to da sobie radę z oczyszczaniem powietrza w tym pomieszczeniu. Wydajny okap kuchenny powinien szybko i skutecznie usuwać gromadzące się w kuchni zapachy potraw. Ważne także, by eliminował opary i drobinki tłuszczu, które się tam unoszą, dlatego wydajność powinna być dopasowana do potrzeb kuchni. Zdarza się jednak, że deweloperzy nakładają ograniczenia co do tego parametru. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Zdjęcie: Okap przyścienny GLOBALO Verta 90.2 Black
Jakie funkcje spełnia okap w kuchni?
Czynności wykonywane w kuchni mają bezpośrednie przełożenie na zdrowie mieszkańców. W związku z tym bardzo ważny jest temat higieny w tym pomieszczeniu. Najważniejsze funkcje, które pełni okap kuchenny to:
- likwidowanie oparów uwalniających się w czasie gotowania;
- zabezpieczanie mebli, tkanin, ścian, ceramiki kuchennej, sprzętów i innych elementów wyposażenia kuchennego przed osadzaniem się pary wodnej, tłuszczu czy nieprzyjemnych zapachów;
- ułatwianie sprzątania poprzez ochronę przed wiązaniem się pary wodnej z kurzem.
To wszystko sprawia, że kuchnia jest czystsza, lepiej utrzymana, a przebywanie w niej sprawia większą przyjemność. Posiłki przygotowuje i spożywa się w higienicznych warunkach. To z kolei ma przełożenie na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców.
Czym właściwie jest wydajność okapu kuchennego?
Wydajny okap to urządzenie, które powinno przynajmniej 6 razy w ciągu godziny przefiltrować powietrze, które znajduje się w całej kuchni. Wartość tę wyraża się w m³/h. Z reguły Im większą wydajność ma okap, tym lepiej, szczególnie w większych kuchniach.
W nowych mieszkaniach u deweloperów często ustalana jest jednak maksymalna wydajność, jaką powinien mieć okap. Zazwyczaj wynosi około 200 m3/h, czyli tyle, ile wiele okapów ma na pierwszym biegu. Dzieje się tak, ponieważ instalacja nie jest przystosowana do wyższej wydajności. Musi ona obsługiwać wiele mieszkań na raz, dlatego zamontowanie mocniejszego okapu mogłoby skutkować zaciąganiem zanieczyszczeń.
Jaki okap wybrać w przypadku ograniczenia co do wydajności?
Wielu z nas chciałoby mieć okap z mocnym silnikiem, który z łatwością poradzi sobie z oparami. Trzeba jednak mieć na uwadze zasady ustalone przez dewelopera lub spółdzielnię. W dużej części bloków i budynków wielorodzinnych jednym z zaleceń jest właśnie dopuszczalna wydajność okapu. W takiej sytuacji mamy kilka możliwości. Pierwsza to wybranie okapu o mniejszej mocy. Możemy jednak zdecydować się na bardziej wydajny okap i używać go na początkowych biegach, które podczas standardowego gotowania i tak są wystarczające. Wyższą wydajność możemy zarezerwować wyłącznie na sytuacje awaryjne, np. kiedy przypalimy jedzenie. Miejmy także, na uwadze, że w instrukcjach użytkowania nieruchomości często widnieje zapis o uchyleniu okna podczas pracy okapu.
Zdjęcie: Okap wyspowy Faber Chloe XL Isola CI
Trzecią możliwością jest zainstalowanie okapu w trybie pochłaniacza. Nie jest wtedy wymagane podłączenie do wentylacji. Zamiast tego należy jednak zamontować filtry węglowe, które oczyszczą powietrze z nieprzyjemnych zapachów.
Co wpływa pozytywnie na skuteczność okapu?
Wydajność okapu to istotny parametr, jednak warto mieć na uwadze także inne ważne kwestie, które będą wpływać na skuteczność sprzętu. Jednym z nich jest szerokość okapu. Urządzenie to powinno być co najmniej tej samej szerokości, co płyta indukcyjna. Jeśli jednak mamy możliwość szerszego okapu, to warto z niej skorzystać, ponieważ dzięki temu opary nie będą rozchodzić się na boki.
Przy montażu warto zwrócić też uwagę na odległość okapu od płyty. W zależności czy posiadamy kuchenkę indukcyjną, elektryczną czy gazową, minimalna odległość będzie się różnić. Pamiętajmy jednak, aby nie umieszczać okapu zbyt wysoko, ponieważ nie zdoła on wtedy skutecznie pochłaniać oparów. Więcej informacji o tym, jaka jest prawidłowa odległość między okapem, a kuchenką znajdziesz w naszych poprzednich wpisach.
Okapy pracujące jako wyciąg powinny mieć odpowiednio dopasowaną średnicę wylotu kratki wentylacyjnej do wielkości kanału wentylacyjnego. Powinno się stosować krótkie, proste, okrągłe, gładkie rury o średnicy 15 cm lub rury prostokątne o wymiarach 9 x 22 cm. Rury powinny być poprowadzone bez zakrętów. Błędem jest także zwężanie przekroju rury oraz średnicy wlotu do komina.
Zdjęcie: Okap do zabudowy Elica Hidden IXGL/A/60
Dobry wpływ na wydajność urządzenia ma także odpowiednia konserwacja. Regularnie raz w miesiącu należy czyścić metalowy filtr, a w okapach pracujących jako pochłaniacz należy wymieniać filtr węglowy co 3-6 miesięcy.
Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego okapu kuchennego do swojej kuchni? Skontaktuj się z nami!