14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Jak zamontować okap kuchenny?


Prawidłowy montaż okapu kuchennego zapewni sprawne korzystanie ze wszystkich funkcji urządzenia oraz pozwoli uniknąć skraplania się pary wodnej. Dzięki temu będziemy cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem w całym domu, a nasze meble oraz fronty meblowe dłużej zachowają dobry stan.

Od ponad 15 lat zajmujemy się produkcją, sprzedażą oraz serwisem okapów kuchennych. na tej podstawie przygotowaliśmy kilka istotnych kwestii, które pomogą Państwu poprawnie zamontować okap kuchenny.

Podłączenie do wentylacji

Cicha praca jest najważniejszym czynnikiem dla większości użytkowników okapów kuchennych. Tylko okap prawidłowo podłączony rurą do wentylacji spełni ten warunek. Nie zmniejszajmy średnicy wylotu silnika poprzez zakładanie przejściówek ją zwężających. Możemy natomiast zastosować rury kwadratowe bądź prostokątne w miejsce rur okrągłych.


Alternatywą dla standardowej rury okrągłej fi 15 cm są rury prostokątne o wymiarach 9 cm na 22 cm. Musimy pamiętać o tym, żeby nie redukować przekroju rur, gdyż spowoduje to głośniejszą pracę urządzenia. Zalecamy, aby rury prowadzić pod kątem 45 stopni bądź delikatnym łukiem. Rury powinny być jak najkrótsze oraz możliwie jak najszersze, proste i gładkie. Unikajmy rur spiro i kanałów elastycznych.

Montaż okapu kuchennego - rura fi 15 cm

Rura okrągła DOMUS fi 15 cm

Odległość od płyty grzewczej elektrycznej

Okapy skośne i okapy standardowe w kształcie odwróconej litery "T"

Pamiętajmy o tym, aby zachować odpowiednią odległość okapu od płyty. Będzie to bowiem miało ogromny wpływ na jego skuteczność oraz na bezpieczeństwo i wygodę jego użytkowania. Okap skośny powinien być oddalony od płyty o 45 cm od jego dolnej części. W przypadku posiadania okapu standardowego (tzn. w typie odwróconej litery T), optymalną odległością od płyty grzewczej jest 65 cm.


Montaż okapu kuchennego - okap skośny i standardowy

Okap przyścienny skośny (Globalo Altemo Black) oraz okap standardowy, kształt odwróconej litery T (Falmec Kristal Top)

Okapy nad kuchenkami gazowymi

Co w sytuacji, gdy mamy w domu kuchenkę gazową starszego typu? Dystans 65 cm w przypadku okapu skośnego jest w porządku. Okap kształcie odwróconej litery "T" wymaga natomiast trochę większego odstępu i powinien on wynosić min. 70 cm. Ogień z palników w kuchence gazowej może stopić plastikowe elementy w okapie i go uszkodzić.

Wysokość pomieszczenia

Maskownice to metalowe osłony (kwadratowe, prostokątne bądź okrągłe), które zakrywają właściwe rury wentylacyjne. Dołączane są zwykle do zakupionego okapu. Gdy nasze pomieszczenie jest za wysokie, a kratka wentylacyjna umieszczona jest przy suficie, maskownica może okazać się za krótka. Wtedy, od miejsca, w którym będzie się ona kończyła, widać będzie wystającą i mało estetyczną rurę. Okapy wyposażone są zwykle w maskownice rozsuwane, które siegają do sufitów wysokich nawet na 2,7 m.

Sterowanie okapem

Przy montażu okapu kuchennego powinniśmy uwzględniać także wzrost jego przyszłych użytkowników. Jest to ważne zwłaszcza, jeśli posiadamy model, który nie jest wyposażony w pilot. Wysokość ta powinna pozwolić nam na wygodny dostęp do przycisków w panelu sterującym.

Dodatkowe zakrycie rur

Gdy nasze pomieszczenie jest jeszcze wyższe, można ten problem rozwiązać dobudowując podwieszany sufit, w którym część rury zostanie ukryta. Istnieją też tzw. przedłużki maskownic, które niektórzy producenci dostarczają do wybranych modeli.

Montaż okapu kuchennego - maskownicaMaskownica (Komin X) do okapu CASUAL BK FABER)

Wygłuszanie rur

Okap będzie pracował jeszcze ciszej, jeśli wygłuszymy system rur wentylacyjnych w suficie podwieszanym. Możemy to zrobić np. poprzez zastosowanie wełny mineralnej.

Rodzaj ściany

Warunkiem prawidłowego montażu okapu jest solidna ściana, która nie rezonuje, czyli nie powoduje rozchodzenia się dźwięków i drgań biegnących od turbiny silnika.

Okapy do zabudowy z niższej półki cenowej mają zazwyczaj średniej jakości silnik. Może to doprowadzić do powstania tzw. efektu pudła rezonansowego. Wtedy, nawet niewielki dźwięk, jest w stanie się zwielokrotnić i rozbrzmieć zarówno w szafce jak i poza nią. Zwiększy to ilość decybeli w pobliżu okapu, co z pewnością wpłynie na jakość użytkowania urządzenia.

  • nie zalecamy mało stabilnych ścian z regipsu, które są puste w środku, nie są wyłożone wełną i funkcjonują na metalowych profilach
  • najlepsza jest ściana betonowa, ceglana bądź wykonana z pustaków

Okapy wyspowe montowane powinny być na mocnej i stabilnej konstrukcji sufitu podwieszanego. Jeśli płyty w suficie podwieszanym zamontowane będą źle, przy czyszczeniu i poruszaniu okapem mogą się kruszyć oraz pękać, co wpłynie na zmniejszenie bezpieczeństwa w naszym domu.

Montaż okapu kuchennego - okap wyspowy

Okap wyspowy okrągły montowany na suficie (Falmec Polar Black)

Doprowadzenie prądu

Do okapu musimy doprowadzić zasilanie. Jest to zazwyczaj prąd zmienny 50 Hz o mocy 220-240 V.

Pamiętajmy o poprowadzeniu kabla zasilającego np. z sufitu i zakończenie go gniazdkiem natynkowym. Okapy kuchenne zazwyczaj są zakończone wtyczką. Niektóre kończą się jedynie kablem, wtedy wtyczkę musimy sobie dorobić samodzielnie.

Serwisowanie okapu

Zdarza się, że nawet w okapie najlepszej jakości trzeba czasem naprawić bądź wymienić jakąś część. Serwisanci muszą mieć wtedy do niego łatwy dostęp. Unikajmy silikonowania brzegów u wylotu maskownicy, która przylega do ściany bądź sufitu. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy uszkodzeniem ściany, gdy monter będzie musiał zajrzeć do silnika okapu.