Jak podłączyć okap kuchenny do komina? 5 zasad, które koniecznie musisz znać
Okap kuchenny jest urządzeniem, które może pracować w trybie zamkniętym lub otwartym. Tryb zamknięty do pochłaniacz, czyli okap pracujący z filtrem węglowym – powietrze jest w nim oczyszczane i wraca do kuchni. Efektywniejszym rozwiązaniem jest jednak tryb otwarty, czyli wyciąg. Zobacz, jak podłączyć okap kuchenny do komina wentylacyjnego.
Miejsce montażu
Decyzję o tym, jak podłączyć okap kuchenny do komina, należy uzależnić od rodzaju urządzenia i – co za tym idzie – miejsca montażu. Głównym zadaniem okapu kuchennego jest oczyszczanie powietrza podczas gotowania. Pamiętaj, że miejsce montażu zależy od tego, jak zbudowany jest okap i do jakiej kategorii należy.
Wyróżniamy następujące rodzaje okapów kuchennych:
- okapy przyścienne (skośne, okrągłe, prostokątne, standardowe, retro, narożne) – montuje się je przez kratkę wentylacyjną (najlepiej) na ścianie, w której biegnie komin wentylacyjny
- okapy do zabudowy (oraz okapy teleskopowe) montuje się w szafce lub innej konstrukcji nad płytą grzewczą w pobliżu przebiegającego komina wentylacyjnego – wtedy wystarczy poprowadzić krótki odcinek rury, by się do niego dostać
- okapy wyspowe (okrągłe, nowoczesne, rustykalne, prostokątne, dekoracyjne wiszące) – montuje się do sufitu w linii prostej nad płytą grzewczą, czasem należy poprowadzić rury wentylacyjne w zabudowanym suficie, by dostać się do komina
- okapy sufitowe montuje się w suficie i – podobnie jak w okapach wyspowych – prowadzi się niekiedy kanały wentylacyjne zabudowane w podwieszanym suficie
- okapy blatowe – montuje się w szafce blatu kuchennego wraz z płytą grzewczą – są z nią zintegrowane; w tym przypadku rury wentylacyjne często biegną w podłodze – pamiętaj, że kanały płaskie należy umieścić jeszcze przed zrobieniem betonowej wylewki
Rury wentylacyjne
Żeby podłączyć okap kuchenny do komina, potrzebujesz odpowiednich rur wentylacyjnych. Najlepsze do tego celu są twarde, gładkie rury wykonane z wytrzymałego PCV:
- rury okrągłe: fi 12 cm lub fi 15 cm
- rury płaskie: 22 cm/9 cm lub 20 cm/6 cm
Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać, by poprawnie podłączyć okap kuchenny do komina:
- odcinek rury powinien być krótki – unikaj kanałów dłuższych niż 3 metry
- rury powinny być sztywne i mieć wewnątrz gładką strukturę
- stosuj zalecenia producentów, unikaj redukcji średnicy czy przekroju rury, a jeśli jest to konieczne – rób to w pewnym oddaleniu od wylotu z silnika
- używaj rur PCV – są wytrzymałe i lekkie, łatwo je łączyć
- rury aluminiowe (spiro) stosuj tylko wtedy, gdy użycie sztywnych rur jest niemożliwe (zagłębienia w strukturze aluminium powodują zwiększenie głośności okapu i spadek wydajności)
- unikaj stosowania kątów prostych podczas prowadzenia rur do komina wentylacyjnego, stosuj łagodne załamania
- klapka zaworu zwrotnego powinna zostać zamontowana tylko, gdy kanał wentylacyjny wychodzi bezpośrednio poza budynek
Silnik zewnętrzny
Jak podłączyć okap kuchenny do komina, żeby pracował w kuchni bezszelestnie? Zastosować silnik zewnętrzny!
Tradycyjnie silnik montowany jest wewnątrz okapu. Niektóre modele mają jednak możliwość montażu wraz z silnikiem zewnętrznym.
Na czym to polega? To bardzo proste: okap umieszcza się w kuchni nad płytą grzewczą, a silnik do niego w innym pomieszczeniu (np. na strychu, w garażu) lub nawet poza budynkiem (na elewacji, na dachu). Gdy włączysz okap w kuchni, automatycznie zacznie działać turbina do niego podłączona w innym miejscu. Dzięki temu w kuchni jest cicho, a powietrze cały czas jest filtrowane. Domownicy chętniej i częściej przebywają wtedy we wspólnej przestrzeni.
Odległość okapu od płyty
Żeby okap kuchenny podłączony do komina pracował wydajnie, należy zamontować go w odpowiedniej odległości od płyty grzewczej. Odległość ta zależy od rodzaju płyty i samego okapu. Poniższa tabela pozwala zapoznać się z tymi wartościami.
Dlaczego odpowiednia odległość okapu od płyty jest ważna? Z dwóch powodów. Jeśli okap zamontujesz za wysoko – może być mniej skuteczny, a jeśli za nisko – może zostać uszkodzony (niebezpieczne zwłaszcza w przypadku płyty gazowej).
Okap w domu z rekuperacją
Jak podłączyć okap kuchenny do komina w domu, w których zastosowano również rekuperację? To proste.
Należy rozdzielić wentylację ogólną domu (rekuperację z odzyskiem ciepła) z wentylacją kuchenną zapewnianą przez okap kuchenny.
Pamiętaj, że rekuperator wentyluje powietrze w całym domu, zapewniając ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Osobny kanał wentylacyjny przeznaczony na wentylację z okapu kuchennego sprawi natomiast, że wszelkie nieczystości z gotowania zostaną natychmiast usunięte poza pomieszczenie.
Jak podłączyć okap kuchenny do komina – podsumowanie
Okap kuchenny podłączony do komina (wyciąg) jest rozwiązaniem skuteczniejszym niż okap w formie pochłaniacza w trybie zamkniętym. Takie urządzenie będzie też działało ciszej. Podsumujmy krótko, o czym należy pamiętać.
- okap powinien być zamontowany w pobliżu przebiegającego komina wentylacyjnego w ścianie, suficie czy podłodze
- ważne jest użycie odpowiednich rur: zalecamy gładkie, sztywne rury z PCV, które są wytrzymałe i łatwo je łączyć
- odcinek rury między okapem powinien być możliwie krótki i prosty
- by okap pracował ciszej, zalecamy montaż silnika zewnętrznego
- pamiętaj, by zachować odpowiednią odległość między okapem a płytą
- z powodzeniem zastosujesz okap w domu z rekuperacją – wystarczy w tym celu zapewnić osobny komin wentylacyjny
Powodzenia w montażu i użytkowaniu wyciągu :)