Filtry w okapie
Żeby dokładniej zrozumieć działanie filtrów zastosowanych w okapach i pochłaniaczach, polecamy krótki poradnik, który pozwoli się Państwu zorientować w ich rodzajach.
Filtry metalowe (aluminiowe)
Właściwie każdy model okapu dostępny na rynku, wyposażony jest standardowo w filtr metalowy. W 99% jest to filtr aluminiowy. Ma postać siateczki montowanej od spodu urządzenia o przybliżonych wymiarach 15 cm/30 cm. Bez problemu powinniśmy móc je wyciągnąć i (najczęściej) umyć w zmywarce. Oczyszczają powietrze z wszelkich brudnych cząsteczek (głównie z tłuszczu, przez co zwane są filtrami przeciwtłuszczowymi). Nieczystości, cząsteczki tłuszczu, opary, kurz zawarte w rozgrzanym powietrzu w starciu z chłodniejszą powierzchnią filtra wytrącają się i na nim osadzają. Nieskroplona para wodna oraz nieprzyjemne zapachy przemieszczają się dalej rurą wentylacyjną do komina, do wentylacji lub poza kuchnię. Takie urządzenia nazywane są okapami działającymi w trybie wyciągu.
Filtr metalowy (aluminiowy): Falmec Base
Zalecamy czyścić filtry metalowe raz w miesiącu, gdyż zatrzymują się na nim również różne inne nieczystości takie jak kurz czy insekty, przez co przy długim nieczyszczeniu zacznie on przepuszczać mniej powietrza. Wpłynie to znacznie na jego skuteczność oraz zwiększy głośność pracy urządzenia. Gdy zaniedbamy pielęgnację filtra metalowego, po 2-3 latach będzie on słabo drożny. Wtedy możemy stanąć przed koniecznością zakupu nowego. Jeśli natomiast odpowiednio o niego zadbamy - jego wymiana będzie absolutnie zbędna.
⇨ Ważne:
- nie ma potrzeby wymiany filtrów metalowych przy odpowiedniej pielęgnacji
- z reguły można je myć w zmywarce w temperaturze poniżej 50 stopni
- rekomendowana częstotliwość mycia: co miesiąc
- dbajmy o nie doprowadzenie do zapchania filtra metalowego
Filtry aluminiowe składają się zwykle z kilku warstw siateczek. Wiele okapów kuchennych wyposażonych jest w filtry 3 warstwowe - są one słabszej jakości i uchodzą za zbyt cienkie. Najlepszym rozwiązaniem są filtry aluminiowe stosowane np. w urządzeniach polskiego producenta okapów GLOBALO. Składają się one z 5 warstw. Nie hamują przepływu powietrza i mają dużą skuteczność pochłaniania.
Filtry ze stali inox
Pozostały 1% filtrów metalowych montowanych w okapach kuchennych, to filtry wykonane ze stali inox chromoniklowej (nierdzewki, satyny). Zwana inaczej stalą INOX (ang. “inoxydable” czyli nieutleniający się). Wykorzystuje się je w droższych modelach, są odporne na wysoką temperaturę. Powszechniejsze filtry aluminiowe nie odbiegają skutecznością od tych ze stali inox . Filtry ze stali INOZ są z pewnością bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne - blachę chromoniklową trudniej jest zniszczyć.
Filtry węglowe
Filtry węglowe bez większego problemu można dokupić dodatkowo. Są one niezbędne, gdy okap nie jest podłączony do wentylacji i działa w trybie pochłaniacza. Umieszczony jest on zawsze po filtrze aluminiowym. Często jest położony bezpośrednio na nim i ma taki sam rozmiar. Na myśl przywodzi wtedy kasetę lub cienką książkę o grubości 1-1,5 cm.
Filtr węglowy nakładany na filtr metalowy, model firmy Bosch
Filtry węglowe można również nakręcić na silnik okapu. Wyglądem przypominają wtedy małe talerzyki.
Filtry węglowe nakręcane na silnik, model firmy GLOBALO
Filtr węglowy posiada w środku małe kuleczki węgla aktywnego (o średnicy ok. 1-2 mm). W momencie styczności z oparami, redukują one i usuwają zapachy. Filtr węglowy podczas pracy wyłapuje wilgotne powietrze, przez co staje się wilgotny i należy go przesuszyć. Dobrze jest więc pozostawić okap włączony przez jakiś czas po gotowaniu.
⇨ Zapamiętaj:
- częstotliwość wymiany filtrów węglowych: 3 miesiące
- polecamy filtry typu Long Life: wystarczają na 3 lata
- koszt kompletu: od 30 do 120 zł
Połączenie filtra węglowego z aluminiowym
W tym modelu w środku filtra metalowego znajduje się warstwa węglowa na zewnątrz otulona siatką aluminiową. Jest to filtr grubszy, można go być w zmywarce i suszyć w temperaturze pokojowej. Występuje stosunkowo rzadko.