Trendy na aranżacje kuchni mają przebieg sinusoidalny. Raz większą popularnością cieszy się nowoczesność, za chwilę do łask wraca klasyka. Czy taka naprzemienność mód oznacza, że wystrój serca domu skazany jest na krótki żywot? Jaki styl wybrać i co zrobić, żeby kuchnia nie straciła na atrakcyjności radzimy w poniższym artykule.
Ponadczasowość elegancji
Wysoka jakość materiału, z którego wykonane są meble kuchenne, sprawi, że zawsze zostaną odebrane jako stylowe i eleganckie. Szlachetność tworzywa to najlepsza gwarancja ponadczasowości. Efektowna barwa i rysunek drewna, czy też wyrafinowany połysk odpornego na zarysowania laminatu wprowadzą do kuchni klimat wysublimowanej estetyki. Pozytywny odbiór wzmocni staranność, kunszt i solidność wykonania. Standard realizacji to zresztą nie tylko atut wizualny wnętrza. Rzetelność wytworzenia przekłada się na walory użytkowe kuchni. To pomieszczenie, w którym meble i sprzęty są silnie eksploatowane. Duża częstotliwość otwierania szuflad i półek, ich dociążenie oraz kontakt z substancjami płynnymi i tłustymi przyspieszają zużycie elementów kuchennego wyposażenia. Profesjonalny standard wykonania zapewnia funkcjonalny komfort i trwałość użytkowania. Aranżacje kuchni, w których skupiamy się na wydobyciu elegancji, wymagają również odpowiednich jakościowo kafelek lub gresów, najlepiej o przytłumionych, nawiązujących do naturalnych materiałów barwach.
Elegancja w aranżacji kuchni jest zapewniona przez dyscyplinę formy i faktur. Dominujące założenie estetyczne musi być stosowane konsekwentnie, a styl wyrazisty w swym charakterze i ujednolicony wizualnie. Wystrój tworzy wówczas spójną całość, a aranżacja kuchni sprawia wrażenie przemyślanej. Wrogiem elegancji jest przeładowanie, przypadkowość wizualna, chaos barw i kształtów oraz niejednorodne stylistycznie wzornictwo. Zastosowanie się do tych wytycznych zapewnia szykowną prezencję kuchni. Nie ma wówczas znaczenia, czy jest ona bardziej inspirowana klasyką, czy też dominują w niej rozwiązania nowoczesne. Klasa wykonania i ład stylistyczny uczynią ją odporną na wahania trendów estetycznych.
Rekomendujemy dwie aranżacje kuchni, w których elegancja jest cechą wiodącą. Pierwsza jest polecana dla osób preferujących prostotę i ascezę formy, druga dla osób gustujących w klasyce.
1. Wyrafinowany minimalizm
Aranżacje kuchni w tej konwencji stylistycznej cechuje duża powściągliwość i surowość formy. Meble mają niezwykle uproszczone fronty, upodabniające je do litych powierzchni. Wszelkie urozmaicenia kształtów i barw są zredukowane do minimum. Dopuszczalne są jedynie pojedyncze silniejsze wizualnie akcenty - na przykład wyrafinowany wzorniczo okap. Akcesoria i sprzęty są pochowane w ciągu zabudowy (lodówka do zabudowy, piekarnik do zabudowy, często również okap wysuwany z blatu). Zapewnia to duży porządek i stan harmonii wizualnej wnętrza. Decyzja o takiej aranżacji kuchni ma też walor praktyczny – szybciej się ją sprząta.
Minimalistyczna kuchnia ze zwracającym uwagę okapem (tutaj okap wyspowy GLOBALO CYLINDRO ISOLA)
2. Luksusowa klasyka
To odpowiedź na potrzeby osób nie lubiących surowości, ani braku przytulności. Fronty szafek są zdobione i frezowane. Uchwyty często są bardzo dekoracyjne i nawiązują wizualnie do rzemiosła artystycznego. W estetyce tej zastosowanie znajdują także ażury i przeszklenia. Elegancja uzyskiwana jest przez perfekcję realizacji i efektowność wzorniczą, ale również konsekwencję i spójność stylistyczną. Silne są tu inspiracje antykami czerpane z francuskich, hiszpańskich i angielskich wnętrz. Widoczna jest fascynacja estetyką pałaców i bogatych kamienic. Aranżacje kuchni w tej konwencji również wymagają rygoru w urządzeniu. Niewskazana jest przesada w użyciu dodatków, ani stosowanie kontrastów wzorniczych.
Aranżacja kuchni inspirowana klasyką
Profesjonalne urządzenia
Właściwe aranżacje kuchni muszą również uwzględniać takie parametry jak wygoda i efektywność funkcjonalna pomieszczenia. Ustawny rozkład mebli i sprzętów ułatwi wykonywanie posiłków i utrzymanie jej w porządku. Eleganckie wzornictwo urządzeń AGD i wysoka jakość ich wykonania sprawia, że dodanie ich do kuchni znacząco podnosi atuty estetyczne wnętrza. Niezwykle ważny jest zakup do kuchni urządzenia wspomagającego utrzymanie czystości i komfort użytkowania, jakim jest okap kuchenny. Zamontowanie go pozwala na eliminację wilgoci, tłuszczu i przykrych zapachów. Urządzenie to niweluje również drobnoustroje, wirusy, bakterie oraz grzyby. Zapewnia zatem zdrowe, komfortowe i higieniczne warunki funkcjonowania dla domowników. Rozwój rozwiązań designerskich i technologicznych okapów pozwala dziś na dobór ich do każdego typu wizualnego kuchni. Urządzenia te pracują ciszej i bardziej ekologicznie niż kilkanaście lat temu. Producenci zadbali również o mnogość ich typów.
W przypadku tych urządzeń należy pamiętać, iż lepiej zamontować okap podłączony do wentylacji niż pochłaniacz. W tym drugim przypadku nie należy zapominać o częstotliwości wymiany filtra (najlepiej raz na 2-3 miesiące), inaczej nie spełni on swojego zadania.
Do kuchni w których kładziemy nacisk na redukcję i reżim optyczny form polecamy okap do zabudowy GLOBALO DELICO. Cechuje go dyskretna i ponadczasowa prezencja oraz dopracowane parametry techniczne.
Wysublimowany minimalizm budujący atmosferę nowoczesnej elegancji tworzy
Klasa sama w sobie to okap przyścienny ELICA ADELE. Jego nowoczesne parametry techniczne i wizualne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów szukających opierającej się czasowi elegancji i niezawodności funkcjonalnej.
Rezygnacja z dobrych jakościowo mebli i sprzętów odbije się negatywnie zarówno na estetyce, jak i wartościach czysto funkcjonalnych kuchni. Wysokie parametry techniczne zapewnią nam zadowolenia z użytkowania. Należy pamiętać, że aranżacje kuchni powinny być także wypadkowymi ogólnych preferencji estetycznych i cech osobowościowych ich właścicieli. Wnętrze domu oddaje bowiem nasze własne wnętrze.