14 dni zwrot 170 000 zadowolonych klientów 3000 okapów znanych marek

Cichy okap podszafkowy - tricki, które skutecznie wyciszą okap


Cichy okap podszafkowy – tricki, które skutecznie wyciszą okap

Cicha praca okapu to jeden z ważniejszych czynników, powodujących zadowolenie z użytkowania tego sprzętu. Cichy okap podszafkowy będzie skutecznie usuwał wilgoć i tłuszcz z kuchni i jednocześnie stanie się przyjemnym urządzeniem towarzyszącym codziennemu przebywaniu w kuchni.

Cichy okap podszafkowy

Okapy podszafkowe to potoczna nazwa wkładów do zabudowy w szafce. Są to okapy niewielkich rozmiarów, które montuje się w szafce wiszącej na ścianie nad płytą grzewczą. Są dyskretnie schowane w zabudowie tak, że na pierwszy rzut oka nawet ich nie widać. Proponujemy to rozwiązanie każdemu, komu nie zależy na specjalnym eksponowaniu urządzenia w kuchni, a woli raczej, by oczyszczało powietrze bez zbędnego zabierania przestrzeni na ścianie czy suficie.

Ile decybeli ma cichy okap podszafkowy?

Cichy okap podszafkowy to taki, który na początkowym biegu, pracując z mocą przynajmniej 200 m3/h, osiąga wartość poniżej 50 db. To mniej więcej tyle, ile wynosi normalna rozmowa, szum w biurze czy szmer tłumu ludzi. Jest to na tyle niewiele, że domownicy przebywający w kuchni mogą swobodnie rozmawiać, oglądać TV czy słuchać radia.


Cichy okap podszafkowy


Wybierając nowy okap kuchenny do domu, zawsze zwracaj uwagę na parametry techniczne podane przez producenta. Oprócz wydajności (wyrażonej w metrach sześciennych na godzinę) liczba dB na poszczególnych biegach okapu jest najważniejszym czynnikiem, który decyduje o jakości sprzętu. Zawsze staraj się wybrać urządzenie, które generuje możliwie najmniej hałasu.

Sposoby na wyciszenie okapu podszafkowego

Gdy masz już zamontowany okap w kuchni, istnieje szereg czynności, które możesz wykonać, a które spowodują zmniejszenie jego głośności. Wymieniamy najważniejsze z nich.

  • Podłącz okap do wentylacji, czyli komina, który sprawi, że urządzenie pracować będzie w trybie wyciągu (tzw. trybie otwartym). Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach (jak np. starsze budownictwo wielorodzinne) jest to niemożliwe z powodów konstrukcyjnych. Zawsze zatem skonsultuj takie rozwiązanie ze spółdzielnią mieszkaniową oraz kominiarzem. Okap podłączony rurą do kanału wentylacyjnego zdecydowanie zmniejsza głośność pracy silnika.
  • Prawidłowo zamontuj okap. Niezależnie od tego, czy Twój okap podszafkowy pracuje jako wyciąg czy jako pochłaniacz (czyli w obiegu zamkniętym), zadbaj o to, aby:
  • odpowiednio dobrać rozmiar okapu (wysokość, szerokość i głębokość) do rozmiaru szafki: pamiętaj, że wkład do zabudowy powinien być minimalnie węższy od szafki, w której od spodu zostanie zamontowany
  • zawiesić szafkę na stabilnej ścianie (najlepiej z betonu, cegieł lub pustaków): montaż okapu w szafce zawieszonej na ścianie regipsowej może powodować efekt pudła rezonansowego, w którym drgania silnika okapu będą się nieprzyjemnie rozprzestrzeniać


Cichy okap podszafkowy

  • Wycisz rury odprowadzające brudne powietrze (dotyczy tylko wyciągów) oraz silnik okapu – możesz użyć do tego np. wełny mineralnej. Pamiętaj także, by zachować rekomendowaną przez producenta szerokość rur – zmniejszenie ich średnicy z pewnością zwiększy głośność okapu.
  • Dbaj o filtry w okapie. Filtry metalowe (aluminiowe) wyłapują cząsteczki brudu i tłuszczu, dzięki czemu nie osadzają się one na meblach. Po jakimś czasie (zwykle po miesiącu od ostatniego mycia), stopniowo się zapychają. Należy je zatem umyć. Można to zrobić ręcznie w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń lub w zmywarce nastawionej na niższą temperaturę bez innych naczyń w środku. Filtry węglowe, które występują wyłącznie w pochłaniaczach, należy wymieniać co ok. 3-4 miesiące. Obecny w nich aktywny węgiel z każdym kolejnym tygodniem traci swoje właściwości absorbcji nieprzyjemnych zapachów i wilgoci.
  • Podłącz okap do silnika zewnętrznego. Wiele modeli okapów ma taką możliwość. W praktyce wygląda to tak, że turbina okapunie wiruje w jego obudowie tuż nad Twoją głową, tylko w innym pomieszczeniu (np. na strychu, w spiżarni czy garażu). To rozwiązanie rekomendujemy oczywiście osobom, którym warunki mieszkaniowe na to pozwalają.

Przykłady cichych okapów podszafkowych

Wybraliśmy trzy ciche okapy podszafkowe, które z czystym sumieniem możemy polecić każdej osobie, która szuka wkładu do zabudowy do swojej kuchni. Wszystkie, na biegu początkowym, pracują poniżej 50 dB.

Cichy okap podszafkowy Globalo Loteo


Okap podszafkowy Globalo Loteo to egzemplarz polskiego producenta, który specjalizuje się wyłącznie w produkcji i doradztwie związanym z tymi urządzeniami. Model Loteo występuje w kolorze białym i czarnym. Wykonany jest ze stali inox i szkła hartowanego. Charakteryzuje się energooszczędnością (pasmo LED), nowoczesnym designem oraz cichą pracą (jedynie 50 dB na I biegu).

Drugim kandydatem jest wkład do zabudowy Elica Box In Plus IXGL/A/60. Pracujący na trzech biegach, w trybie wyciągu lub pochłaniacza, osiąga głośność na poziomie 49 dB na biegu początkowym. Wyposażony jest w sterujące pokrętło oraz funkcję high performance, czyli zwiększoną moc pochłaniania, która doskonale sprawdzi się nawet w dużych kuchniach.


Cichy okap podszafkowy Falmec Murano


Trzecią propozycją jest okap podszafkowy Falmec Murano, osiągający jedynie 49 dB na pierwszym biegu. Wyposażony jest w III biegi oraz tryb intensywny, który jest głośniejszy, ale też charakteryzuje się zwiększoną wydajnością (nawet do 670 m3/h). Okap może pracować z silnikiem zewnętrznym.

Cichy okap podszafkowy z pewnością sprawi, że częściej i chętniej będziemy go włączać, a co za tym idzie, nasza kuchnia będzie czystsza i bardziej higieniczna. Stosując się do naszych zaleceń, na pewno dokonasz właściwego wyboru.

Chętnie pomożemy z wyborem okapu dla Ciebie!
Jaką formę kontaktu z nami preferujesz?
Chcę porozmawiać przez telefon
Zadzwoń 800 914 853
8:00 - 16:00
Chcę wysłać zapytanie mailem Napisz sklep@okapykuchenne.pl 8:00 - 16:00
Chcę porozmawiać przez messenger Napisz m.me/OkapyKuchenne 8:00 - 16:00