5 przydatnych porad - jak wybrać cichy okap do kuchni?
Cicha praca okapu jest jedną z najważniejszych cech dobrego modelu. Doradzamy, w jaki sposób wybrać cichy okap do kuchni oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.
Nic tak nie denerwuje w kuchni, jak zbyt głośny okap. Jego irytujące działanie może skutecznie zniechęcić do używania tego urządzenia podczas gotowania. Niesie to ze sobą negatywne skutki w postaci zanieczyszczonego powietrza, szybszego niszczenia się mebli, braku dobrej wentylacji oraz pozostawania dusznych i tłustych oparów w pomieszczeniu. Typowym objawem złej wentylacji w domu czy mieszkaniu jest żółknięcie sufitów. Wydajny, mocny i jednocześnie cichy okap kuchenny to element wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym domu, którego mieszkańcy cenią sobie zarówno zdrowie jak i wygodę. Przyjrzyjmy się, na co zwrócić uwagę, aby okap, który planujemy zamontować w naszej kuchni, był naprawdę cichy.
1. Sprawdź specyfikację techniczną
Obecnie każdy producent okapów kuchennych podaje w szczegółowej specyfikacji technicznej dokładne informacje na temat wybranego modelu. Znaleźć tam można dane na temat materiałów, z jakich wykonany jest okap, ilości biegów, rodzaju oświetlenia, wymiarów, trybu pracy oraz wydajności. Jedną z najważniejszych informacji jest również ta dotycząca poziomu głośności. Zwróćmy uwagę na sposób, w jaki została ona podana. Producenci podają zwykle minimalny poziom głośności pracy urządzenia oraz taki, który powstanie, gdy użyjemy go w trybie intensywnym. W niektórych przypadkach rozpisana jest dokładna głośność występująca na każdym kolejnym biegu.
⇨ Porada: cichy okap jest urządzeniem, które na początkowych biegach działa poniżej 50 dB i ma wydajność min. 200m3/h. Wybierajmy tylko egzemplarze, które spełniają ten warunek.
Poziom dźwięku minimalny oznacza pracę okapu na I biegu
2. Zwróć uwagę na materiały i jakość wykonania
Z okapami jest jak z samochodami - jeśli wybierzemy tani model, powinniśmy się spodziewać, że jazda nim będzie kiepska i mało bezpieczna. Raczej musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Cichy okap kuchenny powinien być wykonany z solidnych i trwałych materiałów, które zapewnią mu optymalne działanie. Wysokiej jakości szkło hartowane oraz stal inox spowodują brak przenoszenia się dźwięków pracy silnika na czaszę okapu, meble w zabudowie szafkowej, sufit podwieszany bądź konstrukcję kartonowo-gipsową nad wyspą kuchenną. Tańsze modele wykonane są z blachy gorszej jakości, a ich konstrukcja nie jest stabilna. Nawet przy użytkowaniu takiego urządzenia na niższych biegach, stosunkowo często powstaje efekt tzw. pudła rezonansowego, który sprawia, że drgania silnika przenoszą się na najbliższe otoczenie okapu, w rezultacie czego jego głośność wzrasta. Tracimy wtedy przyjemność z posiadania okapu i szansę na czyste i zdrowe powietrze w naszym domu.
⇨ Materiały godne polecenia: szkło hartowane, szkło hartowane gięte, stal inox (satyna), stal INOX, stal Fasteel, dobrej jakości stal lakierowana.
3. Wybierz okap działający w trybie wyciągu a nie pochłaniacza
Właściwie każdy model okapu obecnie dostępny na rynku można podłączyć do wentylacji. Będzie on wtedy działał w trybie wyciągu. Gdy z jakichś powodów podłączenie okapu rurą do kanału wentylacyjnego nie jest możliwe - użytkować go możemy w trybie pochłaniacza. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ pochłaniacz zawsze będzie głośniejszy aniżeli poprawnie podłączony do wentylacji okap. Nieocenioną przewagą wyciągu nad pochłaniaczem jest także skuteczne oczyszczanie powietrza w naszym domu z wszelkich wilgotnych i tłustych oparów, ochrona mebli oraz ścian przed uszkodzeniami i zabrudzeniem jak również zmniejszenie ilości alergenów wewnątrz pomieszczeń. Pochłaniacz z zamontowanymi filtrami węglowymi zneutralizuje nam jedynie zapachy - wilgotne opary pozostaną w kuchni.
⇨ Jeśli nie wiesz, w jaki sposób poprawnie zamontować okap, aby był cichy, skorzystaj z naszego poradnika: montaż okapu kuchennego.
4. Cichy okap z silnikiem zewnętrznym
Okapy zawsze wyposażone są we wbudowany silnik, dzięki któremu są w stanie usuwać nieczystości z wnętrza naszych domów i mieszkań. Silniki mają różną moc mieszczącą się w przedziale od poniżej 500 m3/h do powyżej 900 m3/h. Wydajność mówi nam, jaką ilość powietrza mierzoną w metrach sześciennych (tzw. kubikach) urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Oczywiście im ta wydajność jest większa, tym okap szybciej usunie wszelkie opary oraz zanieczyszczenia z naszej kuchni. Wzrasta wtedy głośność jego pracy. Podczas gdy poziom dźwięku na I czy II biegu w dobrych modelach nie przekracza zwykle 50 dB, to już w momencie używania biegów wyższych czy też dodatkowej funkcji booster, stanie się on wyraźnie słyszalny. Nawet w najlepszych modelach głośność ta będzie nam przeszkadzała.
Jakie jest wyjście z tej sytuacji?
Bardzo proste - wystarczy zaopatrzyć się w okap z silnikiem zewnętrznym. Taki silnik zamontować możemy poza pomieszczeniem - w piwnicy, na strychu, na zewnętrznej elewacji, pod schodami. Gdziekolwiek, gdzie dźwięk działającego silnika nie będzie nikomu przeszkadzał. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi zyskamy wręcz doskonałe warunki podczas przygotowywania posiłków - do naszych uszu będzie dobiegał jedynie przyjemny szum zasysanego powietrza.
Silnik zewnętrzny pozwoli cieszyć się cichą pracą urządzenia i zapewni skuteczne oczyszczanie powietrza (na zdjęciu silnik do okapu kuchennego GLOBALO)
5. Pomyśl o nowoczesnych technologiach
Niektórzy producenci stosują w swoich modelach technologie, których głównym zadaniem jest redukcja głośności pracy urządzenia. Do takich urządzeń należą m.in. okapy FALMEC, których producent dokłada największych starań, aby wprowadzać w swoich modelach innowacje i udoskonalenia. Jedną z nich jest system NRS (Noise Reduction System), dzięki któremu głośność pracy urządzenia zostaje obniżona o 86%. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu unikalnych materiałów dźwiękochłonnych - okap jest wtedy o wiele cichszy niż urządzenie nie posiadające technologii NRS.
Kolejną znaną zagraniczną marką, której zależy na redukcji głośności pracy urządzeń posiadanych w produkcji, jest marka FABER. Stosuje ona w swoich niektórych modelach system Sil-K Act, który jest w stanie zmniejszyć głośność okapu nawet o 13 dB! Dodatkowo w niektórych modelach z zespołem silnikowym Energy wydajność zostaje zwiększona o 30%. Technologia Comfort Panel natomiast pozwala obniżyć hałas powstały w wyniku zasysania powietrza nawet o 25%. Są to wyniki obok których nie można przejść obojętnie.
Nowoczesny, wydajny i cichy okap skośny FABER VRT BK
Cichy okap - skrót najważniejszych informacji:
- cichy i skuteczny okap to taki, który na początkowych biegach (I-II) działa poniżej 50 dB przy zachowaniu wydajności 200m3/h
- jakość wykonania okapu oraz rodzaj materiałów mają ogromne znaczenie i wpływają na poziom hałasu pracującego urządzenia
- poprawnie podłączony okap do wentylacji zawsze będzie cichszy niż urządzenia działające jako pochłaniacz kuchenny z zamontowanymi filtrami węglowymi
- jeśli zależy Ci na niemalże całkowitym zlikwidowaniu głośności pracy okapu - zainwestuj w silnik zewnętrzny
- pozwól sobie na skorzystanie z nowych technologii w okapach - systemy NRS (Noise Reduction System, Sil-K Act czy Comfort Panel poprawią jakość użytkowania sprzętu