Kuchnia to serce domu. Tu przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z bliskimi. Istotne jest zatem, żeby posiadała walory zarówno funkcjonalne jak i estetyczne. Urządzeniem, które niweluje nieprzyjemne zapachy, absorbuje wilgoć i tłuszcz oraz zapobiega tworzeniu się środowiska dla drobnoustrojów, jest okap kuchenny. Aby pomógł nam skutecznie w utrzymaniu kuchni w czystości, świeżości i właściwej dla przyrządzania potraw higienie należy spełnić kilka warunków. W artykule podpowiadamy, co zrobić, aby okap kuchenny był najbardziej wydajny i efektywny.
Różnica między wyciągiem a pochłaniaczem
Okap kuchenny może standardowo pracować w dwóch trybach – wyciągu i pochłaniacza. Większość oferowanych na rynku urządzeń jest przygotowana do pełnienia obu tych funkcji.
- Wyciąg wymaga podłączenia do przewodu kominowego lub wentylacyjnego. Zasysane przez niego powietrze odprowadzane jest na zewnątrz budynku
- Pochłaniacz działa wyłącznie w obiegu zamkniętym. Nie musi być połączony z ciągiem wentylacyjnym, potrzebuje za to wyposażenia w filtr węglowy. Oczyszczanie powietrza następuje przez przepuszczenie go przez filtr, który absorbuje opary, wilgoć, tłuszcz oraz drobinki kurzu i drobnoustroje.
Okap wyspowy FALMEC LUMEN ISOLA - model, który może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza
Bardziej efektywny jest tryb otwarty - okap pracujący jako pochłaniacz ma znacznie mniejszą wydajność. Atutem wyciągu jest również możliwość podłączenia turbiny zewnętrznej (inaczej silnika), co znacząco zmniejsza głośność pracy okapu na jego wyższych biegach. Jego użytkowanie nie wymaga ponadto wymiany filtrów węglowych.
Wyciąg: co zrobić, by jeszcze lepiej niwelował zanieczyszczone powietrze?
Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania okapu w trybie wyciągu jest właściwe podłączenia go do kanału wentylacyjnego. Plan instalacji takiego przewodu najlepiej ująć jeszcze na etapie projektowym budynku. W przypadku, gdy odrębny kanał wywiewny nie został przewidziany w planie architektonicznym, pobierane przez wyciąg powietrze można wyprowadzić rurą przeprowadzoną bezpośrednio przez ścianę.
Wyciągu nie wolno podłączać do przewodów wentylacji mechanicznej, odprowadzających spaliny ani do zbiorczych kanałów wentylacyjnych. Na stopień wydajności i głośności pracy wyciągu wpływa dobór odpowiedniej szerokości przewodu wentylacyjnego – średnica na odcinku łączącym wylot z silnika okapu z kominem wentylacyjnym powinna być taka, jaką zaleca producent konkretnego okapu. Na wydajność rzutuje również ilość załamań kanału o dany kąt. Istotne jest również mocne i solidne zamontowanie urządzenia do szafki, ściany lub sufitu (w zależności od typu) – nieprawidłowy montaż generuje drgania. Ważne jest również monitorowanie drożności komina wentylacyjnego.
Co można zrobić, aby już zamontowany wyciąg spełniał swoje zadania w stopniu maksymalnym? Należy pamiętać, aby wyciąg uruchomić już w momencie rozpoczęcia gotowania. Uchroni to przed nagromadzeniem oparów w pomieszczeniu. Jego pracę skutecznie wspomaga również otwarcie lub rozszczelnienie okien. Zapewni to dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
Na stopień efektywności pracy okapu wpływa także odpowiednia jego pielęgnacja. To urządzenie podatne na zabrudzenia, wymagające systematycznego czyszczenia. Filtr metalowy (przeciwtłuszczowy) należy myć raz w miesiącu, aby przywierająca do niego warstwa zanieczyszczeń nie blokowała absorbcji oparów. Większość filtrów metalowych można myć w zmywarce ustawionej na temperaturę do 50 stopni. Emisję oparów i zapachów ogranicza również gotowanie z użyciem pokrywek. To prosty sposób nie tylko na redukcję kuchennych „wyziewów”, ale również na przyśpieszenie czasu gotowania potraw.
Pochłaniacz: co zrobić, by jeszcze lepiej eliminował zapachy?
Okap w trybie pochłaniacza nie jest podłączony do przewodu wentylacyjnego. Powietrze oczyszczane jest przez filtr węglowy, który wymaga regularnej wymiany. Aby pochłaniacz wykonywał swoje zadania absorpcyjne, filtr należy wymieniać najlepiej raz na 2-3 miesiące w zależności od częstotliwości gotowania.
Warto również zastanowić się nad filtrem typu Long Life, który jest nieco droższy od zwykłych filtrów węglowych, ale można go użytkować nawet do kilku lat.
Filtr węglowy Faber Long Lasting - wielokrotnego użytku
Dla usprawnienia absorbcji oparów pochłaniacz uruchamiamy na początku gotowania, aby nie doprowadzić do skumulowania w pomieszczeniu wilgoci, tłuszczu i niepożądanej woni. Po skończeniu gotowania, należy pozostawić okap włączony, tak aby dosuszyć filtry węglowe. W przeciwnym razie podczas kolejnego uruchomienia okapu wyczuwalne stają się zapachy z poprzedniego gotowania. Prosty sposób na mniej oparów i zapachów to również gotowanie pod przykryciem.
Okap wyspowy dekoracyjny ELICA SEASHELL - działa tylko jako pochłaniacz
Optymalnie dobrany do metrażu okap kuchenny powinien przefiltrować całe powietrze z kuchni co najmniej 6 razy w ciągu godziny. To niezwykle funkcjonalne urządzenie pozwala nam na usunięcie niemiłych zapachów, brudzących i zawilgacających oparów, dzięki czemu nasz dom staje się bardziej przytulnym i zdrowym środowiskiem dla jego mieszkańców. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym okap spełni potrzeby zarówno tych osób, którym zależy na podłączeniu go do wentylacji, jak i tej części użytkowników, którym wystarczą funkcjonalności związane z trybem pochłaniacza.