Rury do okapów (okrągłe)
Rura do okapu jest niezbędna, jeśli ma być on podłączony do wentylacji. Pracuje wtedy jako wyciąg w obiegu otwartym. Oznacza to, że wszystkie nieczystości powstające podczas przygotowywania posiłków są wyprowadzane poza kuchnię. Rura do okapów biegnie z wylotu z silnika do kratki wentylacyjnej w ścianie, gdzie nieczystości opuszczają pomieszczenie kominem wentylacyjnym poza budynek. Alternatywą dla rur okrągłych są kanały płaskie.
Rury do okapów okrągłe – specyfikacja
Rura do okapu powinna mieć średnicę odpowiadającą średnicy wylotu z silnika (zwykle jest to 12 lub 15 cm). W niektórych przypadkach dopuszczalna jest redukcja tej wartości, ale należy to czynić z rozwagą – im dłuższy i węższy kanał wentylacyjny, tym okap pracuje głośniej i mniej skutecznie.
Zalecamy rury do okapów okrągłe wykonane z niezapalnego tworzywa sztucznego. Są gładkie i stawiają najmniejsze opory powietrza. Rura z tworzywa sztucznego jest ponadto lekka i łatwa do łączenia w dłuższe odcinki, a przy tym bardzo wytrzymała i odporna na korozję.
Rura do okapów okrągła – podłączenie
Okrągłą rurę do okapu należy podłączyć możliwie krótkim odcinkiem (najlepiej maksymalnie 3-metrowym). Należy też unikać zbędnych załamań i stosować delikatne łuki (np. dwa po 45 stopni, a nie jeden pod kątem 90 stopni). Unikaj redukcji średnicy rury, gdyż wpłynie to na efektywność okapu i zwiększy głośność jego pracy. Rurę poprowadź do kratki wentylacyjnej w kuchni, która połączona jest z kominem. Klapkę zaworu zwrotnego zamontuj tylko wtedy, gdy rura wychodzi bezpośrednio na zewnątrz budynku. Gdy podczas podłączenia stosujesz kolanko, postaraj się zamontować je dopiero po poprowadzeniu ok. 30 cm odcinka rury. Dzięki temu zapobiegniesz nagłemu odbiciu się powietrza wychodzącego z silnika okapu.