Pielęgnacja okapu – jak czyścić okap?
Czyszczenie okapu to warunek konieczny, by urządzenie pracowało długo i sprawnie. Sposób pielęgnacji okapu zależy od materiału, z jakiego jest on wykonany. Zwróć więc uwagę, czy Twój okap wykonany jest ze stali INOX , stali lakierowanej, szkła, drewna, czy jeszcze innego tworzywa. Na tej podstawie dobierz specjalistyczne środki do pielęgnacji okapu.
Pielęgnacja okapu – specjalne środki
Okap kuchenny narażony jest na codzienne działanie wilgoci, tłustych cząsteczek, wysokich temperatur oraz innych substancji. Żeby wyglądał dobrze i poprawnie pracował, należy go regularnie czyścić. Do okapów wykonanych ze stali inox stosuj środki na bazie tłuszczu, który je konserwuje oraz nadaje głębokiego kolorytu. Okapy wykonane ze szkła hartowanego można czyścić środkami przeznaczonymi do czyszczenia szkła. W obu tych przypadkach zaleca się używanie delikatnych ściereczek lub chusteczek. Odpowiednimi sprayami wyczyścisz też powierzchnie ze stali lakierowanej, drewna czy tworzyw sztucznych. Do pielęgnacji okapu stalowego INOX możesz też użyć specjalnej pasty.
Pielęgnacja filtrów w okapie.
W każdym okapie występuje filtr metalowy. Wykonany jest on najczęściej z aluminium. Jego zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek tłuszczu powstających podczas gotowania. Tłuszcz jest cięższy od powietrza, w związku z tym osadza się na cienkich aluminiowych siateczkach, dzięki czemu chronione są meble, inne sprzęty i ściany. Filtr metalowy najlepiej myć raz w miesiącu. Można użyć do tego ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub włożyć go do pustej zmywarki nastawionej na maksymalnie 50 stopni. Pochłaniacze, czyli okapy pracujące w trybie zamkniętym, mają dodatkowe filtry węglowe. Tych filtrów się nie myje, tylko wymienia co 3-6 miesięcy.