Okapy przyścienne są wydajne i niedrogie. Każdy producent ma w swojej ofercie przynajmniej kilka różnych modeli, z których na pewno wybierzesz ten odpowiedni do Twojej kuchni. Zobacz, w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się okap przyścienny. Przeczytaj nasz poradnik, kiedy warto wybrać okap przyścienny.
Gdy kuchenka znajduje się pod ścianą
Pierwszy z powodów jest dość prozaiczny i logiczny. Wybierz okap przyścienny wtedy, gdy zabudowa w Twojej kuchni znajduje się przy ścianie. Ciąg mebli wraz z płytą grzewczą w polskich domach najczęściej znajduje się właśnie przy ścianie. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest montaż okapu przyściennego na ścianie tuż nad płytą. Gdy w kuchni planujesz układ z wyspą kuchenną, musisz zdecydować się na inny okap (wyspowy, sufitowy lub blatowy). Montaż okapu kominowego (nazwa pochodzi od maskownicy rury wentylacyjnej, która przypomina komin) na ścianie nad kuchenką jest prosty i nie wymaga dodatkowej ingerencji budowlanej.
Okap przyścienny Falmec Quasar to przykład urządzenia, które dobrze prezentuje się ponad płytą grzewczą umieszczoną w ciągu mebli pod ścianą. To cichy model (od 46 dB) pracujący na IV biegach i osiągający wydajność maksymalną 760 m3/h.
Gdy szyb wentylacyjny znajduje się nad kuchenką
Planując układ kuchni, dowiedz się, gdzie dokładnie przebiegają szyby wentylacyjne w Twoim budynku. Od tego zależy, czy podłączenie okapu w trybie otwartym będzie możliwe.
Przypomnijmy: okap możesz użytkować w trybie zamkniętym jako pochłaniacz. Nie potrzebujesz wtedy podłączenia do komina wentylacyjnego. Wystarczy, że zamontujesz w okapie wymienny filtr węglowy. Drugim sposobem jest tryb otwarty, czyli okap pracujący jako wyciąg. W tym przypadku niezbędne jest podłączenie okapu rurą do komina wentylacyjnego.
Kiedy zatem taki komin biegnie w ścianie, przy której znajdzie się zabudowa kuchenna – masz ułatwione zadanie. Wystarczy w odpowiednim miejscu w linii ponad kuchenkę przebić się do komina i podłączyć do niego rurę biegnącą od silnika okapu. Dodajmy, że okap przyścienny podłączony w trybie wyciągu to najlepsze możliwe rozwiązanie – pracuje wtedy wydajniej i ciszej.
Okap przyścienny Elica Bio to piękny przykład urządzenia w stylu skandynawskim, w którym biała maskownica komina jest wręcz elementem ozdobnym. Na uwagę zasługuje korpus z drewna dębowego, który czyni kuchnię przytulną. Okap Elica ma klasę energetyczną A+, może pracować z silnikiem zewnętrznym i umożliwia też dołączenie dodatkowej półki, która przydaje się do przetrzymywania kuchennych akcesoriów.
Gdy masz nieduży budżet
W polskich kuchniach najbardziej popularnymi niegdyś okapami były te do zabudowy w szafce oraz teleskopowe (typ okapu do zabudowy z wysuwanym frontem). Na skutek rozwoju technologii producenci byli w stanie dostarczać kolejne modele okapów, inwestować w ich wydajność i dobry wygląd i jednocześnie zachować rozsądne ceny.
Dlatego jeśli szukasz okapu, który będzie cichy, wydajny, a jednocześnie designerski – wśród okapów przyściennych na pewno znajdziesz taki model. Możesz wybrać przyścienny okap skośny, okap T-Line, czyli w kształcie odwróconej litery T, okap w kształcie tuby, okap kwadratowy czy też okap w stylistyce retro.
Jeśli chcesz wydać na okap mniej niż 500 zł, przyjrzyj się okapowi przyściennemu Toflesz OK-3 Solar, który mieści się w tej cenie. Urządzenie sprawdzi się w małych kuchniach, gdzie gotowanie nie jest bardzo intensywne.
Gdy masz dużą lub otwartą na salon kuchnię
Okapy przyścienne uznanych producentów mają dużą wydajność, która pozwoli oczyścić powietrze nawet z bardzo rozległych pomieszczeń. Dlatego wybierz model przyścienny, gdy masz przestronną kuchnię lub kuchnię otwartą na salon i jadalnię. Zapewnisz sobie dzięki temu czyste powietrze zarówno w części roboczej, jak i relaksacyjnej.
Jeśli chodzi o połączenie wydajności i dobrego designu, na scenę wkracza polska marka GLOBALO i jej okap przyścienny Roxano. Oryginalny złoty kolor idzie tutaj w parze z wysoką wydajności (710 m3/h), cichą pracą (od 49 dB) i energooszczędnym oświetleniem LED. Zwróć też uwagę na nowoczesny wyświetlacz LED służący do sterowania urządzeniem.
Gdy chcesz, by okap był widocznym elementem wystroju
Niektóre okapy są dyskretne i sprawiają, że na pierwszy rzut oka prawie ich nie widać. Tak jest w przypadku okapu podszafkowego (wkładu do zabudowy w szafce), okapu sufitowego (montowanego w suficie właściwym lub podwieszanym), czy okapu blatowego, który skrywa się w szafce, w której zamontowana jest płyta grzewcza.
Jeśli wolisz, by okap w Twojej kuchni był bardziej eksponowany – warto wybrać okap przyścienny. Zamontowany nad kuchenką na ścianie, będzie zwracał uwagę swoim ciekawym wzornictwem. Od Ciebie zależy, czy okap będzie spójny z wystrojem kuchni, czy wręcz przeciwnie – elementem kontrastującym z resztą.
Jeśli szukasz mocnych akcentów w kuchni, sprawdź ofertę okapów przyściennych SMEG. To firma, która dużą wagę przywiązuje do designu. Na zdjęciu powyżej okap przyścienny SMEG KC19AOE.
Gdy szukasz dużej wydajności
Wśród okapów przyściennych przodujących producentów łatwo znaleźć modele o wysokiej wydajności. Zwróć uwagę, by wydajność szła w parze z cichą pracą. Nie ma nic gorszego niż urządzenie, którego domownicy nie włączają, bo jest za głośne. Cichy i wydajny okap to zupełnie osiągalne przedsięwzięcie.
Okap przyścienny GLOBALO Berasso osiąga wydajność maksymalną aż 860 m3/h.
Ten fenomenalny wynik pozwala oczyścić powietrze nawet z bardzo rozległych pomieszczeń. Co ciekawe, okap pracuje wyjątkowo cicho – na biegu początkowym to jedynie 42 dB.
Gdy nie lubisz sprzątać
Żeby wyczyścić okap sufitowy, musisz wejść na drabinę. Żeby przetrzeć szmatką okap wyspowy, balansujesz nad wyspą kuchenną. Jeśli natomiast chcesz utrzymać w czystości np. okap przyścienny skośny, wystarczy, że sięgniesz ręką lub (w najgorszym wypadku) podstawisz sobie stołek/krzesło dla większej wygody. Zwróć uwagę, że okapy przyścienne skośne dość często możesz otworzyć w taki sposób, że dostęp do filtra aluminiowego jest wygodny i prosty.
Skośny okap przyścienny VDB DECO 90 – łatwy w czyszczeniu dzięki zastosowaniu gładkiej powierzchni ze szkła hartowanego.