4 powody, dla których warto rozważyć okapy do zabudowy
Stanowią jedne z najchętniej zamawianych modeli w Polsce. Żeby je zobaczyć, trzeba schylić się i zajrzeć pod szafkę. Okapy do zabudowy są dziś głównymi bohaterami naszego poradnika.
Użytkownicy stosują często nazwę potoczną tych modeli, czyli okapy szafkowe. Cechują się one wydajnością i dyskrecją. Przedstawiamy zalety tych wyciągów kuchennych, które przy jednoczesnym wykonywaniu swoich zadań, pozwolą także na zachowanie oryginalnego stylu każdej kuchni.
Jak wybrać okap do zabudowy?
Wśród okapów do zabudowy znaleźć można wkłady do zabudowyiokapy teleskopowe - tzw. szufladowe. My skupimy się jednak na tych pierwszych. Są one zdecydowanie częściej rekomendowane do użycia, ponieważ posiadają większe możliwości zasysania powietrza oraz cechują się lepszym wykonaniem.
W trakcie dokonywania zakupu wkładu do zabudowy, musimy pamiętać, że szafka, w której ma on zostać umieszczony, powinna być szersza od wybranego wyciągu. Podobnie jak inne modele, okapy do zabudowy mogą działać w trybie wyciągu bądź w trybie pochłaniacza. W celu uzyskania większej wydajności i zapewnienia cichej pracy, warto je jednak podłączyć do wentylacji. Przy montażu należy pamiętać, że z szafki wystawać będzie jedynie panel, pasujący do reszty wyposażenia w kuchni. Jeśli nam na tym zależy, listwa będzie spójna z meblami i nie zaburzy ich linii.
Oto 4 główne powody, dla których warto zdecydować się na okap do zabudowy.
Powód nr 1: kompaktowość okapów do zabudowy
Jeśli kuchnia ma niewielkie rozmiary, dzięki wkładom do zabudowy można uzyskać ok. 40% wolnej przestrzeni w szafce ponad nimi. Wyciąg AKPO WK-7 Micra ma szansę przypaść do gustu każdemu, kto ceni sobie ergonomiczne i oszczędne rozmieszczenie sprzętów w mieszkaniu.
Dlaczego?
- sterowanie przyciskowe umożliwia szybką zmianę trybu jego pracy
- przestrzeń roboczą oświetlą dwie wydajne diody LED
- zamontowany w ciągu mebli, wykonany ze stali lakierowanej - jest praktycznie niewidoczny
Okap do zabudowy AKPO WK-7 MICRA
Stylowy design okapu do zabudowy ELICA GLASS OUT pozwala natomiast na eleganckie ukrycie go w szafce kuchennej o szerokości 90 cm. Okap posiada oświetlenie oparte na technologii LED, które pozwala zaoszczędzić energię elektryczną oraz jest przyjemna w odbiorze.
Okap do zabudowy 60 Elica GLASS OUT
Powód nr 2: dostosowanie okapu do zabudowy do każdej kuchni
Okapy do zabudowy montuje się bardzo prosto. Model OK-6 Linea marki TOFLESZ będzie niemal niewidoczny w kuchni.
Ponadto:
- służy do całkowitej zabudowy szafkowej
- doskonale sprawdzi się w kuchni, w której zamontowany jest ciąg mebli
- dostępny jest w wersji z białym panelem sterowania
Okap do zabudowy Toflesz OK-6 LINEA ECO 90 700 m3/h
Powód nr 3: wysoka jakość materiałów w okapach do zabudowy
Standardowo, okapy do zabudowy wykonane są ze stali inox lub szkła hartowanego.
Włoski producent - Faber - ma do zaoferowania wkład do zabudowy FABER INCA Lux, który:
- automatycznie przypomina o konieczności wymiany lub oczyszczenia filtrów węglowych oraz aluminiowych
- pozwala na obniżenie hałasu o 3 dB
- wykonany jest ze stali inox
Wkład do zabudowy FABER INCA LUX
Jednymi z urządzeń, którym z pewnością warto się przyjrzeć, są okapy GLOBALO polskiego producenta, który przywiązuje dużą wagę zarówno do ich wydajności jak i niskiego poziomu głośności.
Modele będące w jej ofercie są także energooszczędne i wykonane z materiałów najwyższej jakości. Okap do zabudowy GLOBALO Loteo stanowi kombinację wysokiej wydajności i kompaktowych wymiarów sprawiając, że praca w kuchni stanie się czystą przyjemnością. Posiada energooszczędny pasek oświetlenia LED, którym można sterować dotykowo lub zdalnie. Cechuje go także regulacja czterech poziomów prędkości. Okap na biegach początkowych (czyli tych najczęściej używanych) pracuje cicho - na poziomie 50 db. Grafitowy okap Loteo wykonany jest ze szkła hartowanego odpornego na działanie wysokich temperatur i korozję.
Okap do zabudowy GLOBALO Loteo 60.4 White
Powód nr 4: wydajność okapu do zabudowy
Ostatnią zaletą, jaką chcielibyśmy zaprezentować, jest często wysoka wydajność silnika. Oznacza to, że dobry okap jest w stanie przefiltrować powietrze minimum 6 razy w ciągu godziny. Aby sprawdzić, jaką moc osiąga silnik, należy pomnożyć gabaryty kuchni przez 9 (średnia wydajność) lub przez 12 (wydajność maksymalna).
Jednym z bardzo efektywnych okapów tego rodzaju jest okap wkład do zabudowy GUTMANN LLANO, który pracuje z wydajnością maksymalną 3000 m3/h.
Inne jego cechy, na które warto zwrócić uwagę, to:
- wykonanie z najwyższej jakości stali o grubości 1 mm
- filtry węglowe pochłaniające do 98% zanieczyszczeń
- możliwość zastosowania silnika zewnętrznego, który wpłynie znacznie na ciszę podczas jego użytkowania
Okap BERG jest klasyką wśród modeli do zabudowy. Dyskretny, pracujący w trybie wyciągu, wyposażony w niezależny silnik, co daje dodatkowe miejsce do wykorzystania w szafce. Wyciąg posiada wygodny i intuicyjny panel sterowania. Sprawdza się w każdej kuchni. Stanowi wyjątkowe połączenie stali inox i szkła hartowanego. Osiąga wydajność 238-440 m3/h.
Okap do zabudowy BERG GAP53
Skrót dla zabieganych, czyli główne powody, dla których wkład do zabudowy będzie dobrym wyborem:
- wkłady do zabudowy są dyskretne, nie rzucają się w oczy
- z łatwością dopasowują się do mebli
- posiadają wyjątkowo wydajne silniki
- wykonane są z materiałów wysokiej jakości
- nie zakłócają posiłków dzięki cichej pracy
- są idealnym zamiennikiem dla okapów teleskopowych starszego typu